Radio Białystok | Koronawirus | Dodatkowe 1,1 mld zł ze środków UE na pożyczki płynnościowe dla firm

Dodatkowe 1,1 mld zł ze środków UE na pożyczki płynnościowe dla firm

18.08.2020, 14:32, akt. 14:46

Uruchamiamy dodatkowe 1,1 mld zł ze środków Unii Europejskiej na pożyczki płynnościowe dla firm - powiedziała we wtorek (18.08) minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak ogłoszono podczas wtorkowej konferencji, MFiPR oraz Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały aneks do umowy zwiększającej pulę środków na wsparcie firm, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Obecnie w ramach tego narzędzia dostępnych będzie 2,15 mld zł.

Szefowa MFiPR wskazała, że w środę rozpocznie się procedura wyboru instytucji, które w ramach współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego będą dystrybuowały te środki, natomiast "pieniądze trafią do przedsiębiorców najprawdopodobniej w drugiej połowie września".

"Ta forma pomocy cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Budżet Funduszu Pożyczkowego początkowo wynosił 400 milionów złotych, a teraz podnosimy go o 1,1 miliardów złotych, by finalnie zaoferować przedsiębiorcom 2,15 miliarda złotych" – powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Pytana, czy kwota ta może jeszcze zostać zwiększona, wskazała, że "jeżeli uda się znaleźć oszczędności w programie Inteligentny Rozwój, to będziemy starali się zwiększać te pule środków tak, by pieniędzy wystarczyło dla każdego z przedsiębiorców".

Obecny na konferencji przedstawiciel zarządu BGK Przemysław Cieszyński, powiedział, że duża liczba złożonych do tej pory wniosków o pożyczki świadczy o tym, iż przedsiębiorcy potrzebują tego wsparcia.

Pożyczki płynnościowe są udzielane przez instytucje finansujące współpracujące z BGK. Do tej pory w całym kraju przedsiębiorcy zawarli ponad 1000 umów na prawie 365 milionów złotych. Złożono blisko 3,8 tysiąca wniosków na kwotę przekraczającą dostępną pulę. Przyznane pożyczki trafiły głównie do małych firm (46,2 proc. podpisanych umów) i mikroprzedsiębiorstw (30,4 proc. podpisanych umów). Pożyczek najczęściej udzielano podmiotom z branży handlowej (26 proc.), przemysłowej (21 proc.), budownictwa (14 proc.), oraz usług (13 proc.). Największy odsetek przedsiębiorców korzystających ze wsparcia w ramach puli na pożyczki płynnościowe wykazywany jest w woj. mazowieckim (149 wniosków), pomorskim (121 wniosków) oraz małopolskim (94 wnioski).

Zaznaczono, że dzięki zwiększeniu budżetu o 1,1 mld zł z pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach skorzysta ponad 2000 małych i średnich przedsiębiorców.

Główną zaletą pożyczki - jak podkreślono podczas konferencji - jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Dotacja na odsetki jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków.

Maksymalna wysokość pożyczki ustalana jest indywidualnie. Przedsiębiorca może skorzystać z więcej niż jednej pożyczki, a ich suma nie może przekroczyć 15 milionów złotych. Pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie bieżących potrzeb firm, zapłatę pensji pracowników czy należności u kontrahentów. Okres spłaty może trwać do 6 lat. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gorączka, kaszel, potem bóle mięśni - w takiej kolejności pojawiają się objawy COVID-19

18.08.2020, 12:39

Ustalono, w jakiej kolejności pojawiają się objawy choroby COVID-19: najpierw gorączka, kaszel i bóle mięśni, a następnie nudności, wymioty i biegunka. Specjaliści twierdzą, że kolejność dolegliwości odróżnia COVID-19 od pokrewnych jej zakażeń, a wiedza ta ułatwi szybsze rozpoznanie.


10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem

18.08.2020, 10:31

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o dziesięciu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


Policja kontrolowała kluby w związku z obostrzeniami związanymi z koronawirusem

17.08.2020, 16:54

Dziewięć klubów w centrum Gdańska skontrolowali policjanci i pracownicy sanepidu w miniony weekend w związku z przestrzeganiem obostrzeń związanych z koronawirusem. Funkcjonariusze udzielili blisko 100 pouczeń i nałożyli 9 mandatów.


Rzecznik MZ: nie ma potrzeby zwiększania miejsc w szpitalach jednoimiennych

17.08.2020, 16:43

Obecnie nie ma potrzeby zwiększania miejsc w szpitalach jednoimiennych - powiedział w poniedziałek (17.08) rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odnosząc się do aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok