Radio Białystok | Koronawirus | 650 mln euro na wsparcie Polski w walce z COVID-19

650 mln euro na wsparcie Polski w walce z COVID-19

4.09.2020, 10:45, akt. 10:47

650 mln euro w ramach linii kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego otrzyma Polska na finansowanie działań dot. pandemii, zwłaszcza w obszarach opieki zdrowotnej i ochrony ludności - poinformował w piątek (4.09) EBI.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Minister Finansów zawarł umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), dzięki czemu Polska uzyska linię kredytową do wysokości 650 mln euro, na finansowanie działań w ramach walki z pandemią" - poinformowano w piątkowym komunikacie.

Jak dodano, celem jest zabezpieczenie działań antykryzysowych, zwłaszcza w obszarach opieki zdrowotnej i ochrony ludności.

"W ramach linii kredytowej EBI oferuje pełne, a nie standardowe 50-procentowe, finansowanie kwalifikowalnych projektów" - podkreślono.

Jak tłumaczy EBI, pieniądze z linii kredytowej "będą mogły zostać wykorzystane do pokrycia sfinansowania inwestycji związanych z trwającą obecnie pandemią".

"Intencją uruchomienia linii kredytowej jest poszerzenie palety działań podejmowanych przez Polskę w odpowiedzi na kryzys związany z COVID-19 oraz zwiększenie zabezpieczenia na wypadek pandemii w średniej i dłuższej perspektywie czasowej. Finansowaniem EBI mają zostać objęte inwestycje realizowane w sektorach opieki zdrowotnej i ochrony ludności, czyli w obszarach, w których skutki pandemii są najbardziej odczuwalne" - przekazano.

Jak wyjaśniono, w przypadku opieki zdrowotnej projekty mogą obejmować zakup i dostawę aparatury medycznej i niemedycznej, przekształcanie placówek i usług opieki zdrowotnej, dostawę i produkcję leków oraz dofinansowanie prac badawczych.

Programy w obszarze ochrony ludności mogą z kolei dotyczyć m.in. zapewnienia infrastruktury i urządzeń (między innymi na potrzeby kampanii informacyjnych i edukacyjnych), zakupu środków higieny i środków dezynfekujących, prowadzenia badań (w tym badań przesiewowych) czy zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

EBI i Ministerstwo Finansów uzgodniły również, że Bank będzie mógł finansować wydatki kwalifikowalne w całości, a nie tylko do wysokości 50 proc. kosztów projektu (co jest standardem w przypadku większości przedsięwzięć zatwierdzanych przez Bank).

"Wspomaganie krajów w zwiększaniu odporności na skutki pandemii wpisuje się w naszą misję wspierania zrównoważonego rozwoju i spójności regionów w Europie. W jedności siła - dopóki koronawirus jest obecny w naszych społeczeństwach, musimy konsolidować pakiety pomocowe, uzupełniając środki krajowe finansowaniem europejskim" - powiedziała cytowana w komunikacie Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI nadzorująca działalność operacyjną w Polsce.

Minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił, że Europejski Bank Inwestycyjny wspiera działania rządu od wielu lat.

"Linia kredytowa jest dobrym przykładem współpracy w obszarze, który jest obecnie priorytetowy dla nas wszystkich. Umowa pokazuje jak elastycznie i efektywnie można wspierać państwa członkowskie UE w walce z bezprecedensowym kryzysem" - powiedział Kościński.

W komunikacie wyjaśniono, że wsparcie to jest możliwe dzięki zmianie przeznaczenia ostatniej transzy kredytu na rzecz programów strukturalnych o wartości 1,35 mld euro, przewidzianego dla Polski w latach 2014–2020. Kredyty te wchodzą w zakres instrumentów finansowych EBI, które stanowią uzupełnienie funduszy strukturalnych i inwestycyjnych przydzielanych państwom UE w budżecie unijnym.

"W następstwie kryzysu związanego z COVID-19 polski rząd i EBI uzgodniły, że niewykorzystane środki z dotychczasowych kredytów na rzecz programów strukturalnych zostaną przeznaczone na dofinansowanie działań podejmowanych przez Polskę w odpowiedzi na pandemię" - wyjaśniono.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 691 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło kolejne 8 osób. Łącznie w Polsce odnotowano 69 tys. 820 przypadków zakażeń koronawirusem i 2100 zgonów.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef MZ: w razie infekcji kontaktujemy się z lekarzem w POZ

4.09.2020, 10:37

Tak jak w każdej infekcji, także w przypadku podejrzenia koronawirusa, pacjenci w pierwszej kolejności powinni skontaktować się z lekarzem w podstawowej opiece zdrowotnej, na początku w ramach teleporady – powiedział w piątek (4.09) minister zdrowia Adam Niedzielski.


U 8 osób ze Szpitala Powiatowego w Łapach wykryto COVID-19

3.09.2020, 19:11

To kolejne duże ognisko koronawirusa w powiecie białostockim.


Minister zdrowia: dezynfekcja, dystans i maseczki to oręż przeciwko koronawirusowi

3.09.2020, 15:09

Fundamentem w walce z koronawirusem są działania prewencyjne, chodzi przede wszystkim o przyswojenie zasady DDM, czyli dezynfekcja, dystans i maseczki oraz szczepienia przeciwko grypie - powiedział w czwartek (3.09) minister zdrowia Adam Niedzielski. To prawdziwe oręże w walce z epidemią - dodał.


MZ: 612 nowych zakażeń koronawirusem - 14 osób zmarło

3.09.2020, 07:34

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 612 osób wobec 595 w środę – podało w czwartek (3.09) Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych 14 chorych, czyli o 6 mniej niż w środę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok