Radio Białystok | Koronawirus | Będzie więcej pieniędzy na inspekcję sanitarną z budżetu państwa

Będzie więcej pieniędzy na inspekcję sanitarną z budżetu państwa

16.10.2020, 15:34, akt. 15:40

Na inspekcję sanitarną w 2021 r. zaplanowano z budżetu państwa przeznaczyć łącznie 1,67 mld zł, czyli o ponad 337 mln zł więcej niż w tym roku – poinformował rzecznik prasowy głównej inspekcji sanitarnej Jan Bondar.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

"Porównując te środki do roku bieżącego, rzeczywisty wzrost wynosi ponad 337 mln zł i jest bezwzględnie największym odnotowanym wzrostem, jaki dotychczas się pojawił" – powiedział rzecznik sanepidu.

Przypomniał też, że zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2021 rok na inspekcję sanitarną na 2021 rok zaplanowano 1,67 mld zł.

Pieniądze na inspekcję sanitarną sukcesywnie rosną, a pierwsze decyzje płacowe zapadły jesienią 2019 r., a więc jeszcze przed wybuchem epidemii. Wytłumaczył, że przyszłoroczny wzrost pieniędzy na środków na sanepid wynika przede wszystkim z uwzględnienia w projekcie ustawy budżetowej skutków decyzji z 2020 r., dotyczących podwyżek dla pracowników i dodatkowego dofinansowania realizacji zadań sanepidów bieżących w wysokości prawie 200 mln zł.

Dzięki temu możliwe będzie zarówno zatrudnienie nowych pracowników, jak również podwyższenie wynagrodzeń osób zatrudnionych obecnie, a także realizacja niezbędnych zakupów usług i sprzętów, które będą przydatne zarówno podczas pandemii, jak i w terminie późniejszym

– dodał.

Pokreślił również, że w ciągu przyszłego roku fundusze te będą dodatkowo zwiększone, ponieważ na kolejną transzę podwyżek dla pracowników zabezpieczono pieniądze w rezerwie celowej budżetu państwa.

Rzecznik GIS, odnosząc się do wydatków stacji sanitarnych związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, powiedział, że w tym roku pieniądze przeznaczone na zadania związane z przeciwdziałaniem COVID-19 pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz z rezerw, które przeznaczone są m.in. na wynagrodzenia dla pracowników i nadgodziny i zakup sprzętu i środków ochronnych, testów i odczynników do własnych laboratoriów.

Niezależnie na wynagrodzenia wynikającego z obowiązujących aktów prawnych, stacje otrzymały w tym roku pieniądze na podwyższenie pensji średnio o 500 zł miesięcznie na etat

– zaznaczył Jan Bondar.

Zauważył także, że GIS rozpoczął we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji proces digitalizacjia inspekcji. Przygotowano mechanizmy raportowania zakażeń oraz rozwiązań technologicznych, czyli m.in. aplikacji mobilnych, stron internetowych, intranetowych, ujednolicono standardy prowadzenia stron wojewódzkich i powiatowych inspekcji sanitarno-epidemiologicznych. Uruchomiono też całodobową infolinię (+48-22-25-00-115), która do końca października ma być podłączona do systemu, do którego dostęp mają pracownicy sanepidu.

"Spowoduje to skrócenie i uproszczenie rejestracji nowych przypadków" – wyjaśnił rzecznik.

Wyliczył, że pracownikom dostarczono już 2 tys. komputerów, a do końca października 2020 r. zostanie dostarczonych kolejnych 7 tys. i 4 tys. smartfonów. Sprzęt umożliwia – jak zaznaczył – realizowanie zadań w terenie i natychmiastowe reakcje służb sanitarnych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szkoły w czasie pandemii

16.10.2020, 13:11

Nauczanie zdalne i hybrydowe - w takich warunkach funkcjonują teraz szkoły w Polsce w czasie pandemii koronawirusa.


PZU przekaże 200 tzw. opasek życia dla szpitali leczących chorych na koronawirusa

16.10.2020, 12:51

PZU przekaże kolejnych 200 tzw. opasek życia szpitalom, w których leczeni są chorzy na COVID-19; analizują one kluczowe parametry życiowe pacjentów i alarmują personel w przypadku zagrożenia życia - podało PZU. Opaski trafią do placówek m.in. we Wrocławiu i Poznaniu.


Jeszcze większy rygor w czerwonej strefie. Z powodu koronawirusa zmarł drugi mieszkaniec Suwałk

16.10.2020, 11:59

To 62-letni mężczyzna. Miał choroby współistniejące. Przypomnijmy, że wcześniej zmarł 83-letni suwalczanin.


Minister Marlena Maląg apeluje do seniorów o ograniczenie wychodzenia z domu

16.10.2020, 11:51

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg apeluje do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść, np. na zakupy, żeby wybierali przeznaczone dla nich godziny, nosili maseczki i zachowywali bezpieczny dystans. Zaleca też korzystanie z teleporad i wideorozmów z bliskimi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej FiedorukMinister Mariusz Błaszczak, fot. Sylwia Krassowska
KORONAWIRUS
25.10.2020, 18:39, akt. 18:56

Szef MON zakażony koronawirusem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok