Radio Białystok | Koronawirus | Prof. Gut: trochę zmniejszyliśmy naszą aktywność społeczną i zaczęliśmy nosić maski

Prof. Gut: trochę zmniejszyliśmy naszą aktywność społeczną i zaczęliśmy nosić maski

4.11.2020, 08:23, akt. 08:27

Trochę zmniejszyliśmy naszą aktywność społeczną i zaczęliśmy nosić maseczki - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że nowa stratega walki z epidemią zakłada jego zdaniem wiele ruchów wyprzedzających, które w razie możliwego wzrostu liczby zakażeń i tak byłyby konieczne.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Konkretne elementy kolejnej wersji strategii walki z epidemią prof. Gut uznał za ruchy wyprzedzające.


"Gdybyśmy wiedzieli, że w tym tygodniu będzie spadek zakażeń. to są tu ruchy wyprzedzające i być może nadmiarowe, ale konieczne. Zakładać bowiem trzeba również wzrost i te decyzje wówczas stają się koniecznością. Nie kupuje się motopompy, gdy już jest pożar, bo wówczas jest za późno. Kupuje się przed" – opisał dość obrazowo sytuację ekspert.


Odnosząc się do liczby podanych w poniedziałek i wtorek przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce na poziomie ponad 15 i ponad 19 tysięcy wskazał, że jest to mniej niż w piątek i sobotę w ubiegłym tygodniu, ale jednak więcej niż tydzień temu.


"Może być jednak tak, że część wprowadzanych dwa tygodnie temu obostrzeń zaczyna działać. To byłaby dobra informacja. Gdyby okazało się, że w piątek mamy nadal ok. 22 tysięcy zakażeń, tak jak tydzień temu, to oznaczałoby to stabilizację. Ona najczęściej nie jest długa i zwiastuje dość szybko przełamanie trendu wzrostowego rozwoju epidemii" – powiedział prof. Gut.


Poinformował, że są już dane świadczące o zmniejszeniu przez Polaków mobilności w ostatnich tygodniach, a także o poważniejszym traktowaniu obowiązku noszenia maseczek.

Pytany o zlikwidowanie obowiązku kwarantanny dla pracowników medycznych prof. Gut wskazał, że następnym krokiem będzie w jego ocenie tworzenie przyszpitalnych hoteli dla medyków.


"Lekarze i pielęgniarki już wiedzą, co to za wirus i nie zakażają się masowo w szpitalach. Ich zakażenia pochodzą z kontaktów rodzinnych i towarzyskich. Ograniczenie takich zakażeń możliwe jest przy skoszarowaniu tych osób, tak, aby nie wracały po dyżurze do domów" – stwierdził wirusolog.


Odnosząc się do kwestii możliwego wsparcia polskiej służby zdrowia przez medyków z innych państw, wskazał, że np. na Ukrainie jest sporo zainteresowanie pracą w Polsce, ale trzeba zadać sobie pytanie, kogo my potrzebujemy.

Podkreślił, że lekarzy innych specjalności nie przekwalifikuje się szybko na lekarzy chorób zakaźnych, ale możliwe jest w jego ocenie pozyskanie personelu pomocniczego.

Za słuszne uznał powszechniejsze wykorzystywanie testów antygenowych, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane m.in. na SOR-ach czy w przychodniach, bo wynik jest znany po ok. 15 minutach. Znacząco może to ułatwić lekarzom diagnostykę.

Dodał, że oczywiście materiał do badań musi pobierać specjalista, bo wykonywanie tych testów samodzielnie przez chorych prowadziłoby do znaczącej liczby błędnych wyników.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Centra krwiodawstwa apelują do ozdrowieńców, by oddawali osocze

4.11.2020, 08:14

Centra krwiodawstwa wciąż apelują do osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, aby podzieliły się swoim osoczem.


Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali dla chorych na COVID-19

4.11.2020, 08:05

Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali dla chorych na COVID-19, dzięki czemu baza łóżek dla chorych z koronawirusem zwiększy się o blisko 3 tys. - poinformowało we wtorek (4.11) Ministerstwo Aktywów Państwowych.


Trwają przygotowania do badań klinicznych potencjalnego leku na COVID-19

3.11.2020, 19:14

Biomed Lublin przygotowuje dokumentację niezbędną dla rozpoczęcia badań klinicznych potencjalnego leku na COVID-19, wytworzonego z osocza ozdrowieńców. Badania te mają ruszyć niebawem. Obejmą ok. 500 pacjentów.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok