Radio Białystok | Wiadomości | Centra krwiodawstwa apelują do ozdrowieńców, by oddawali osocze

Centra krwiodawstwa apelują do ozdrowieńców, by oddawali osocze

autor: Marcin Mazewski

4.11.2020, 08:14, akt. 10:30

Centra krwiodawstwa wciąż apelują do osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, aby podzieliły się swoim osoczem.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Tzw. ozdrowieńcy powinni jednak pamiętać, że muszą udokumentować to, że przeszli chorobę. Przekonał się o tym ostatnio jeden z naszych Słuchaczy.


Sytuacja wygląda tak, że miałem kontakt z dwiema osobami chorymi na COVID. Poddałem się samoizolacji, bez kontaktu z sanepidem. Przechorowałem z objawami w domu, więc na 99 procent jestem pewien, że jestem ozdrowieńcem. Chciałem oddać osocze i dowiedziałem się, że muszę udowodnić to na własny koszt. Według mnie to może być wina systemu, a ludzie, którzy chcą tak jak ja pomóc, nie mają takiej możliwości - mówi nasz Słuchacz.


Centrum krwiodawstwa nie jest w stanie przeprowadzać dodatkowych badań na obecność przeciwciał u osób, które nie mają potwierdzonego testu, a takich zgłoszeń jest więcej - wyjaśnia Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Musimy mieć potwierdzony fakt zakażenia albo dodatni wynik badania RT-PRC, czyli popularny wymaz, albo też jakiś ślad, jeśli chodzi o badania potwierdzające przebycie zakażenia, że istnieją jakieś przeciwciała. Niestety musimy mieć to na papierze. Nie jesteśmy też w stanie badać na miejscu takich osób. Musielibyśmy wykonywać kilka tysięcy takich testów w ciągu miesiąca, a nie mamy w tym momencie tylu odczynników, które też są kosztowne, ani ludzi, ani sprzętu, który byłby w stanie to dzwignąć - tłumaczy Bartosz Szutkiewicz.


Jak dodaje Bartosz Szutkiewicz, cieszy to, że zgłasza się coraz więcej tzw. ozdrowieńców. W ostatnim tygodniu białostocką stację odwiedziło dwudziestu takich dawców. Jest to dwukrotnie więcej niż jeszcze tydzień temu.


| red: rbon, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trwają przygotowania do badań klinicznych potencjalnego leku na COVID-19

3.11.2020, 19:14

Biomed Lublin przygotowuje dokumentację niezbędną dla rozpoczęcia badań klinicznych potencjalnego leku na COVID-19, wytworzonego z osocza ozdrowieńców. Badania te mają ruszyć niebawem. Obejmą ok. 500 pacjentów.


Coraz więcej osób, które przeszły COVID-19 oddaje osocze

28.10.2020, 15:24

Coraz więcej osób w Polsce, które przechorowały COVID-19, oddaje w ostatnich dniach osocze, by pomoc innym chorym – ocenia dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.


Apel RCKiK do ozdrowieńców COVID-19: potrzebne jest wasze osocze!

27.10.2020, 07:09

Pokonali koronawirusa - teraz mogą wesprzeć w tej walce innych pacjentów. Osocze tzw. ozdrowieńców to coraz powszechniej stosowana metoda w leczeniu zakażonych wirusem, którzy są w stanie ciężkim.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
fot. Marcin Mazewski
REGION
5.03.2021, 14:36, akt. 14:40

Do Suchowoli z ZOO trafiła "zebra"
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok