Radio Białystok | Koronawirus | KE podpisała umowę z firmą CureVac na dostawy 405 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi

KE podpisała umowę z firmą CureVac na dostawy 405 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi

30.11.2020, 19:26, akt. 19:45

To piąty kontrakt sfinalizowany z koncernem farmaceutycznym przez Brukselę, która prowadzi negocjacje w imieniu państw członkowskich.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Bruksela zakontraktowała prawie 2 miliardy dawek szczepionek

Kontrakt z firmą CureVac przewiduje dostawy pierwszej partii 225 milionów dawek szczepionek z możliwością dokupienia kolejnych 180 milionów. Komisja negocjowała dostawy z sześcioma koncernami. Ta szósta umowa, z firmą Moderna, została już zatwierdzona w ubiegłym tygodniu i czeka na podpis. Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że Bruksela w sumie zakontraktowała prawie 2 miliardy dawek szczepionek. Ursula von der Leyen wyraziła nadzieję, że będą one dostępne na unijnym rynku przed końcem roku jeśli okażą się skuteczne i bezpieczne. Ocenę w tej sprawie ma dać w grudniu Europejska Agencja Leków.


USA: pierwsze szczepionki jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia?

Minister zdrowia USA Alex Azar zapowiedział w poniedziałek (30.11) w telewizji CBS, że dwie pierwsze szczepionki przeciwko Covid-19 mogą być dostępne dla Amerykanów jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Chodzi o substancje przygotowane przez koncerny Pfizer i Moderna.

Obie te szczepionki mogą trafić do ludzi przed Świętami - powiedział Azar w programie "This Morning" w stacji CBS.

Zewnętrzni doradcy Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) spotkają się 10 grudnia, by rozważyć awaryjne dopuszczenie do użytku szczepionki przeciwko Covid-19 opracowanej przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę biotechnologiczną BioNTech. Ta szczepionka mogłaby zostać zatwierdzona do dystrybucji w ciągu kilku dni, tydzień później stałoby się to ze szczepionką Moderny - przewidywał Azar.

Amerykański koncern Moderna poinformował, że w poniedziałek (30.11) wystąpi do FDA o dopuszczenie swojej szczepionki do użytku, a spotkanie z ekspertami agencji w tej sprawie odbędzie się 17 grudnia.

Szczepionki będą dystrybuowane przez istniejący już federalny system do gubernatorów stanów, którzy sami zdecydują, gdzie najpierw powinny być kierowane - zaznaczył minister.

- Określą, które grupy (odbiorców szczepionek) są priorytetowe. Mam nadzieję, że wyniki badań naukowych będą wystarczająco jasne, by nasi gubernatorzy postępowali zgodnie z zaleceniami, które przygotujemy - podkreślił Azar, dodając, że w poniedziałek będzie wraz z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em rozmawiał o tym ze wszystkimi gubernatorami.

źródło: IAR/PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekspert: perspektywa szczepień na COVID-19 nie zwalnia od rygorów sanitarnych

29.11.2020, 12:10

Trzeba nadal stosować metodę DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka i wtedy razem ze szczepieniami to zadziała – powiedział kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.


Ekspert: błędne jest przekonanie, że szczepionki na COVID-19 są słabo przebadane

25.11.2020, 09:04

Błędne jest przekonanie, że szczepionki przeciwko COVID-19 są słabo przebadane, bo szybko się je wprowadza – przekonuje wirusolog molekularny dr Alicja Chmielewska z Gdańska. W badaniach nad tymi szczepionkami wykorzystano wcześniejsze badania, m.in. nad wirusem SARS.


Niedzielski: mamy zagwarantowane szczepionki przeciw koronawirusowi dla wszystkich dorosłych Polaków

24.11.2020, 10:39

Umowy zawarte pośrednio z trzema producentami zabezpieczają populację. Mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi - poinformował we wtorek (24.11) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Wielka Brytania i Niemcy planują rozpocząć szczepienie przeciw Covid-19 już w grudniu

23.11.2020, 12:08

Opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia - podał w niedzielę (22.11) wieczorem dziennik "Daily Telegraph". To oznaczałoby, że Wielka Brytania stanie się pierwszym państwem na świecie, w którym zacznie ona być stosowana.


AstraZeneca: skuteczność szczepionki na koronawirusa to ok. 90 proc.

23.11.2020, 10:11

Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek (23.11), że analiza wstępnych wyników badań klinicznych wykazała skuteczność szczepionki przeciw SARS-CoV-2, opracowanej przez ten koncern i Uniwersytet Oksfordzki. Przy optymalnej dawce skuteczność wyniosła ok. 90 proc.


Szczepionka przeciw COVID-19 powinna być dostępna już w styczniu

21.11.2020, 18:47

Mamy sygnały od firm farmaceutycznych, że szczepionka przeciw COVID-19 dostępna będzie już w styczniu. To jedyny sposób, by przerwać epidemię - mówił w sobotę (21.11) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w pierwszym rozdaniu do Polski powinno trafić 18 mln dawek i powinny być głównie przeznaczone dla osób z grupy ryzyka.


Seniorzy bezwzględnie powinni się szczepić na COVID-19

21.11.2020, 08:50

Osoby starsze bezwzględnie powinny się zaszczepić na COVID-19, kiedy szczepionka będzie już dostępna – uważa geriatra dr Jarosław Derejczyk. Pewne ryzyko działań ubocznych jest niczym w porównaniu z tym, co koronawirus może zrobić w ich płucach – dodaje.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok