Radio Białystok | Koronawirus | W Podlaskiem około połowa łóżek covidowych jest zajętych

W Podlaskiem około połowa łóżek covidowych jest zajętych

2.12.2020, 16:33, akt. 16:36

Niemal tyle samo łóżek covidowych w szpitalach w Podlaskiem jest zajętych przez pacjentów co wolnych - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Dane wahają się nieznacznie w ostatnich dniach.

Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

W szpitalach przebywało (dane z wtorku) 749 pacjentów z COVID-19, wolne były 784 łóżka covidowe. Zajętych jest też 77 respiratorów, 25 takich urządzeń zarezerwowanych dla zakażonych koronawirusem jest wolnych.

Łącznie w szpitalach w województwie podlaskim są obecnie 1 tys. 533 łóżka dla zakażonych koronawirusem, którzy wymagają hospitalizacji.

Kamila Ausztol z biura prasowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku poinformowała, że w tej łącznej liczbie łóżek są już zawarte nowe miejsca dla hospitalizowanych, które powstają w szpitalu rehabilitacyjno-uzdrowiskowym w Supraślu koło Białegostoku. Mają tam by 102 łóżka covidowe, w tym dwa respiratorowe.

Urząd podał, że szpital w Supraślu ma działać samodzielnie, ale prowadzi rozmowy nt. kwalifikowania pacjentów do hospitalizacji ze szpitalem MSWiA w Białymstoku i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku. Szpital MSWiA jest szpitalem koordynującym w regionie kwestie związane z koronawirusem, szpital USK - najbardziej specjalistyczny w regionie - jest m.in. szpitalem patronackim dla dwóch powstających szpitali tymczasowych.

Ausztol poinformowała, że do szpitala w Supraślu dostarczano w środę sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych: kardiomonitory, laryngoskopy, kombinezony ochronne, środki ochrony osobistej dostarczano już wcześniej. Dodała, że o taki sprzęt wnioskował podmiot prowadzący szpital w Supraślu.

Urząd wojewódzki poinformował także, że w związku z nieco lepszą sytuacją epidemiczną widoczną w danych ministerstwa zdrowia z ostatnich dni o zakażeniach, przygotowywany jest w regionie plan stopniowego "uwalniania" w szpitalach obecnych łóżek covidowych tak, by z miejsc tych mogli korzystać chorzy na inne choroby nić COVID-19 i by zapewnić "równowagę" w tym zakresie. Kamila Ausztol zaznaczyła, że wszystko będzie oczywiście uzależnione od bieżącej sytuacji. Wkrótce mają też zacząć działać dwa szpitale tymczasowe, gdzie będzie łącznie 170 łóżek dla zakażonych koronawirusem. Prace budowlane już się w nich zakończyły.

Wojewoda podlaski zgodził się już np. na zmniejszenie liczby łóżek covidowych w szpitalu w Grajewie. Według pierwotnych decyzji wojewody szpital ten miał być przekształcony w całości w covidowy, ale dyrekcja placówki się od tego odwoływała uzasadniając, że nie może tego zrobić ze względu na poważne braki personelu. Ausztol poinformowała, że wojewoda zgodził się obniżyć liczbę łóżek covidowych w grajewskiej placówce do 85 i wydał decyzję w tej sprawie.

Dane ministerstwa zdrowia o zakażeniach wskazują na spadek zachorowań, ale np. w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach liczba pacjentów z COVID-19 w ostatnich dniach minimalnie się zwiększyła. Na czterech oddziałach przebywają 83 osoby, w tym 9 jest podłączonych do respiratorów.

Dyrektor suwalskiego szpitala Adam Szałanda poinformował, że polepszyła się sytuacja dotycząca personelu medycznego. Od dwóch miesięcy ponad stu pracowników (rotacyjnie - PAP) przebywało w kwarantannie lub na zwolnieniach lekarskich. W środę było 81 takich osób. "Sytuacja znacznie się poprawiła. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów" - dodał Szałanda.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Premier: mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki

2.12.2020, 13:49

Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe - poinformował w środę (2.12) premier Mateusz Morawiecki.


Rzecznik Praw Pacjenta krytykuje działania Szpitala Miejskiego w Białymstoku

2.12.2020, 11:52

Rzecznik Praw Pacjenta surowo ocenia działania Szpitala Miejskiego w Białymstoku. To pokłosie naszej publikacji z października, kiedy informowaliśmy o tym, że ze szpitala wypisywano do domu pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem i nie informowano o tym ich bliskich.


Niedzielski: pierwsze dostawy szczepionek na przełomie stycznia i lutego

2.12.2020, 09:51

Myślę, że pierwsze dostawy szczepionek będą na przełomie stycznia i lutego - podał w środę (2.12) minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany, jaki jest według niego realny termin dostarczenia szczepionek na koronawirusa przez producentów.


Blisko 14 tys. nowych przypadków koronawirusa. Zmarło ponad 600 pacjentów

2.12.2020, 10:35

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał też informacje dotyczące zgonów pacjentów z powodu COVID-19.




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok