Radio Białystok | Koronawirus | Szpital tymczasowy przy ul. Żurawiej w Białymstoku ma być gotowy za tydzień [zdjęcia, wideo]

Szpital tymczasowy przy ul. Żurawiej w Białymstoku ma być gotowy za tydzień [zdjęcia, wideo]

autor: Renata Reda

3.12.2020, 16:17, akt. 19:03

W czwartek, 10 grudnia pierwszy z dwóch szpitali tymczasowych w Białymstoku ma być gotowy na przyjęcie pacjentów z COVID-19. Będzie mieścił się w budynku powstających klinik pulmonologicznych przy ul. Żurawiej. Trwa wyposażanie obiektu w sprzęt.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Przygotowywanie szpitala tymczasowego w kompleksie, gdzie mieszczą się też kliniki zakaźne, w których teraz leczone są osoby zakażone koronawirusem, przebiega zgodnie z planem - zapewnia dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Jan Kochanowicz.


-  Od 10 grudnia będziemy gotowi do przyjęcia pacjentów. W pierwszym okresie według umowy, którą w tej chwili negocjujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia, uruchamiamy moduł 56-łóżkowy dla pacjentów lżejszych oraz 10-łóżkowy dla pacjentów w ciężkim stanie, czyli na Oddział Intensywnej Terapii - mówi Jan Kochanowicz.Docelowo w placówce tej ma być 90 łóżek dla zakażonych koronawirusem. Z kolei 80 miejsc będzie miał drugi szpital tymczasowy - w hali sportowej przy ul. Wołodyjowskiego. Będą tam trafiać pacjenci, gdy w obiekcie na Dojlidach nie będzie już miejsc. Tymczasem w znajdujących się przy ul. Żurawiej klinikach zakaźnych jest teraz około 40 wolnych łóżek dla osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem.

- Na szczęście sytuacja epidemiczna w regionie jest dość stabilna - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


- Obserwujemy pewną stabilizację, jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną. Mówię to w kontekście zmniejszającej się liczby, która nie przekracza w ostatnich dniach 400 zakażeń dziennie - podkreśla wojewoda.


Ostatniej doby w naszym regionie wykryto ponad 350 zakażeń koronawirusem, zmarło 26 zakażonych osób. W kraju przybyło prawie 15 tysięcy przypadków, zmarło 620 kolejnych osób, które chorowały na COVID-19.

Od początku pandemii w Polsce odnotowano już ponad milion potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 18 tys. 800 zakażonych osób.


| red: sk, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Flisiak: na koronawirusa uodpornionych jest ok. 20 proc. Polaków

3.12.2020, 08:58

Ta część populacji, która przeszła zakażenie koronawirusem – również w postaci bezobjawowej – jest już uodporniona na COVID-19. Szacuję, że jest to około 20 proc. Polaków – powiedział specjalista chorób zakaźnych, prof. Robert Flisiak. Dodał, że widoczna jest tendencja spadkowa liczby zakażeń.


W Podlaskiem około połowa łóżek covidowych jest zajętych

2.12.2020, 16:33

Niemal tyle samo łóżek covidowych w szpitalach w Podlaskiem jest zajętych przez pacjentów co wolnych - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Dane wahają się nieznacznie w ostatnich dniach.


Naukowcy z UMB pracują nad unikatowym testem wykrywającym obecność koronawirusa

2.12.2020, 07:16

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracowali własny, autorski, genetyczny test do diagnostyki koronawiursa; komercyjnie na rynku ma być dostępny w połowie 2022 roku - poinformowano w środę (2.12) na konferencji prasowej online na UMB.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok