Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: do 27 grudnia nie będziemy wprowadzali zmian w obostrzeniach epidemicznych

Niedzielski: do 27 grudnia nie będziemy wprowadzali zmian w obostrzeniach epidemicznych

4.12.2020, 11:22, akt. 11:26

Proces pandemiczny charakteryzuje się wysoką inercją, skutki wszystkich działań rozłożone są na dłuższy czas i nie można reagować z tygodnia na tydzień. Do 27 grudnia nie będziemy wprowadzali żadnych zmian w obostrzeniach, potem będzie czas na zmianę – powiedział w piątek (4.12) szef MZ Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Adam Guz/KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Adam Guz/KPRM

Niedzielski był pytany na konferencji prasowej, dlaczego mimo spadku liczby nowych zakażeń w ostatnim czasie i spełnienia warunków wprowadzenia tzw. strefy czerwonej nadal pozostajemy w stanie zaostrzonych rygorów sanitarnych.

Minister zdrowia podkreślił, że rząd przedstawił niedawno długookresowy plan działania, zgodnie z którym przez cztery tygodnie utrzymywany jest specjalny reżim sanitarny.

Ten reżim poluzowaliśmy w kontekście grudnia, dopuszczając możliwość zakupów i otwarcia sklepów dużych, czyli galerii

 – zaznaczył szef MZ.

Podkreślił, że na wskaźniki zakażeń w raportach dziennych czy tygodniowych nie można reagować od razu z tygodnia na tydzień, dlatego że proces pandemiczny charakteryzuje się wysoką inercją i wszystkie działania mają swoje skutki rozłożone na dłuższy czas. Dlatego też – jak mówił Niedzielski – nie można na podstawie ostatnich danych mówić o przesądzonej tendencji.

Chcemy zachowywać się stabilnie, chcemy podejmować rozważne decyzje, dlatego, tak jak się umówiliśmy, na poziomie regulacji, jaką jest rozporządzenie epidemiczne, będziemy czekali do 27 grudnia, nie wprowadzając żadnych zmian, a potem oczywiście będzie czas na zmianę i decyzje będziemy podejmowali przed świętami 

– powiedział Niedzielski.

Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania na najbliższy czas, obejmujący "etap odpowiedzialności" – od 28 listopada do 27 grudnia – oraz "etap stabilizacji" – najwcześniej od 28 grudnia, jeśli spadnie liczba zachorowań na COVID-19. Jeśli przekroczona zostanie średnia liczba zakażeń na poziomie 27 tys., możliwe będzie wprowadzenie kwarantanny narodowej. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wykryto 13 239 nowych zakażeń koronawirusem - zmarło 531 osób

4.12.2020, 10:32

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (4.12) o nowych 13 239 zakażeniach koronawirusem, w tym o 373 przypadkach w województwie podlaskim. Z powodu COVID-19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 421 osób.


Dworczyk: podmioty lecznicze mogą się już zgłaszać do programu szczepień przeciw COVID-19

4.12.2020, 09:38

Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznice, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 - poinformował w piątek (4.12) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Dr Sutkowski: szczepienie przeciwko koronawirusowi to nie wszystko, musimy podnosić kulturę zdrowotną

4.12.2020, 08:35

Być może już w lutym w Polsce rozpoczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jeśli chcemy się uporać z koronawirusem jak najszybciej, to niezależnie od szczepień powinniśmy podnosić kulturę epidemiczną i zdrowotną - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.


Liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa przekroczyła 1,5 miliona

4.12.2020, 08:07

Ponad 1,5 miliona ludzi straciło życie z powodu Covid-19. Średnio co dziewięć sekund umiera z powodu koronawirusa jeden człowiek - podała w czwartek (3.12) agencja Reutera. Szczepienia przeciwko koronawirusowi mają się rozpocząć w grudniu w kilku rozwiniętych krajach.


W szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem nie będzie specjalnego oddziału dla chorych na COVID-19

4.12.2020, 07:53

Nie będzie specjalnego oddziału dla chorych na COVID-19 w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem.


Szpital tymczasowy przy ul. Żurawiej w Białymstoku ma być gotowy za tydzień [zdjęcia, wideo]

3.12.2020, 16:17

W czwartek, 10 grudnia pierwszy z dwóch szpitali tymczasowych w Białymstoku ma być gotowy na przyjęcie pacjentów z COVID-19. Będzie mieścił się w budynku powstających klinik pulmonologicznych przy ul. Żurawiej. Trwa wyposażanie obiektu w sprzęt.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok