Radio Białystok | Koronawirus | W podlaskich szpitalach przebywa ponad 700 pacjentów zakażonych koronawirusem

W podlaskich szpitalach przebywa ponad 700 pacjentów zakażonych koronawirusem

4.12.2020, 15:59, akt. 16:19

W szpitalach w Podlaskiem przebywa 747 pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających leczenia szpitalnego, 75 osób jest pod respiratorami - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Szpital MSWiA w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Powstaje plan przekształcania łóżek covidowych w zwykłe

To dane z czwartku (3.12). Wolnych jest 28 respiratorów i 784 łóżka covidowe.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski informował już wcześniej, że w związku ze stabilizacją sytuacji w regionie, także w kwestii potrzeb hospitalizacji zakażonych koronawirusem pacjentów, jest przygotowywany plan stopniowego przekształcania łóżek covidowych w zwykłe, dla innych pacjentów, ale jest to oczywiście uzależnione od bieżącej sytuacji epidemiologicznej.

W ostatnich dniach wojewoda pozwolił niektórym szpitalom na ograniczenie lub nietworzenie wcześniej zleconych większych liczb łóżek covidowych. Dotyczy to szpitali w Grajewie, Wysokiem Mazowieckiem i Sokółce.

W Grajewie ma być 80 łóżek covidowych, szpital nie będzie w całości covidowy, w Wysokiem Mazowieckiem ma być zapewnionych 5 łóżek dla pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem, a w Sokółce 4. 

Szpitale w Wysokiem Mazowieckiem i Sokółce, zgodnie z poleceniami wojewody podlaskiego, miały wcześniej zarezerwowane całe oddziały dla pacjentów z COVID-19 

- poinformowała w piątek (4.12) Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.

Ausztol dodała, że decyzje wojewody "były spowodowane tylko i wyłącznie analizą sytuacji epidemicznej i bazy łóżkowej w województwie". 

W tej chwili dysponujemy liczbą ponad 1 tys. 500 łóżek dla pacjentów zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, niektóre szpitale uruchamiają łóżka tzw. covidowe z własnej inicjatywy 

- dodała Ausztol. 

Poinformowała także, że są konsultowane kolejne decyzje, zależnie od sytuacji.

Chorzy w najtrudniejszych stanach przebywają w szpitalu MSWiA w Białymstoku

W piątek (4.12) oddział covidowy otworzył szpital wojewódzki w Białymstoku. Na pacjentów czeka już tam 45 łóżek, wkrótce przybędzie kolejnych 40. Pierwsi pacjenci już mogą tam być kierowani. Jeszcze w grudniu w szpitalu wojewódzkim ma też ruszyć nowy oddział intensywnej terapii z dziesięcioma łóżkami dla zakażonych koronawirusem w ciężkim stanie.

Chorzy w najtrudniejszych stanach są hospitalizowani w szpitalu MSWiA w Białymstoku, który jest szpitalem koordynacyjnym w regionie. Dyrektor placówki Alicja Skindzielewska mówiła w czwartek na konferencji ws. współpracy ze szpitalem uzdrowiskowym w Supraślu, że w szpitalu MSWiA jest 135 łóżek covidowych, są obłożone cały czas. 

Minimalnie można zauważyć, że od ubiegłego tygodnia to obłożenie zmniejszyło się (..) ale to jest ciągle praktycznie stabilna liczba 96-97 pacjentów 

- mówiła w czwartek Skindzielewska. 

W szpitalu MSWiA jest 15 stanowisk respiratorowych, w tym 9 na oddziale intensywnej terapii. W szpitalu w Supraślu na pacjentów czeka już 130 łóżek, które powstały dla chorych na COVID-19 wymagających rehabilitacji.

Od 10 grudnia ma działać pierwszy z dwóch szpitali tymczasowych w regionie, który powstał w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w kompleksie klinik zakaźnych szpitala przy ul. Żurawiej. Na początek będzie tam - jak zapowiedział - dyrektor szpitala USK dr hab. Jan Kochanowicz - 65 łóżek dla pacjentów w lżejszych stanach i 10 łóżek intensywnej terapii.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku powstał oddział covidowy

4.12.2020, 12:32

Oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem powstał w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Na razie przygotowano tam 45 łóżek, w najbliższym czasie przybędzie 40 kolejnych.


Wykryto 13 239 nowych zakażeń koronawirusem - zmarło 531 osób

4.12.2020, 10:32

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (4.12) o nowych 13 239 zakażeniach koronawirusem, w tym o 373 przypadkach w województwie podlaskim. Z powodu COVID-19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 421 osób.


Dworczyk: podmioty lecznicze mogą się już zgłaszać do programu szczepień przeciw COVID-19

4.12.2020, 09:38

Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznice, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 - poinformował w piątek (4.12) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


W szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem nie będzie specjalnego oddziału dla chorych na COVID-19

4.12.2020, 07:53

Nie będzie specjalnego oddziału dla chorych na COVID-19 w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem.


Szpital tymczasowy przy ul. Żurawiej w Białymstoku ma być gotowy za tydzień [zdjęcia, wideo]

3.12.2020, 16:17

W czwartek, 10 grudnia pierwszy z dwóch szpitali tymczasowych w Białymstoku ma być gotowy na przyjęcie pacjentów z COVID-19. Będzie mieścił się w budynku powstających klinik pulmonologicznych przy ul. Żurawiej. Trwa wyposażanie obiektu w sprzęt.


Szpital w Supraślu może już przyjmować pacjentów chorych na COVID-19

3.12.2020, 14:19

Pierwsi pacjenci mogą tam trafić jeszcze w tym tygodniu. Szpital rehabilitacyjno-uzdrowiskowy w Supraślu jest już gotowy do leczenia osób zakażonych koronawirusem.


Szpital w Grajewie nie musi przygotowywać aż 180 łóżek covidowych

3.12.2020, 11:39

Mniej łóżek covidowych musi być zarezerwowanych w grajewskim szpitalu. Wojewoda podlaski zmienił swoją wcześniejszą decyzję.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok