Radio Białystok | Wiadomości | W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku powstał oddział covidowy

W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku powstał oddział covidowy

4.12.2020, 12:32, akt. 13:03

Oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem powstał w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Na razie przygotowano tam 45 łóżek, w najbliższym czasie przybędzie 40 kolejnych.

W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku powstał oddział covidowy, źródło: fot. Piotr Babulewicz/UMWP
W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku powstał oddział covidowy, źródło: fot. Piotr Babulewicz/UMWP


0:00
0:00
W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku powstał oddział covidowy - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oddział covidowy zlokalizowano w odrębnym budynku

Pierwsi pacjenci już mogą tam być kierowani – poinformowano w piątek (04.12) na konferencji prasowej przed nowym oddziałem.

Oddział covidowy zlokalizowano w odrębnym budynku, w którym wcześniej działał Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy szpitala wojewódzkiego. 37 pensjonariuszy z tego zakładu przeniesiono do innego tego typu placówki w Dworakach Staśkach, 22 podopiecznych zostało w szpitalu wojewódzkim, przeniesiono ich w inne miejsce szpitala, gdzie – na jakiś czas – uruchomiono część zakładu pielęgnacyjnego.

Dyrektor szpitala Cezary Nowosielski powiedział, że na nowym oddziale są dwu- i trzyosobowe sale dla pacjentów, w salach są gniazda na tlen medyczny. Na oddział trafiły m.in. kardiomonitory, łóżka, respiratory. Część sprzętu pochodzi z Agencji Rezerw Materiałowych.

Udało nam się skompletować załogę. To są lekarze ze szpitala, z każdego oddziału zostali wydelegowani lekarze oraz pielęgniarki. Jesteśmy gotowi, dzisiaj ruszamy z tymi 45 łóżkami. Następne 40 łóżek jest w przygotowaniu

- poinformował Cezary Nowosielski.

W szpitalu trwają też prace nad utworzeniem nowego oddziału intensywnej terapii, gdzie ma być 10 miejsc. Cezary Nowosielski powiedział, że oddział ten powinien zacząć działać jeszcze w grudniu. Szpital czeka jeszcze na kolejne dostawy sprzętu na OIT.

Wicedyrektor szpitala wojewódzkiego ds. lecznictwa Sławomir Gołaszewski podkreślił, że oddział covidowy jest zlokalizowany w osobnym budynku, z boku głównej części szpitala.

Trzeba też pamiętać o bezpieczeństwie pacjentów, których leczymy na co dzień z powodu chorób, które zawsze były, są i będą, niezależnie od covidu

- mówił Sławomir Gołaszewski.

Wszystkie prace związane z przygotowaniem oddziału covidowego i utworzeniem nowego oddziału intensywnej terapii kosztują ok. 5 mln zł – poinformował Cezary Nowosielski. Zaznaczył, że większość wydatków to koszt sprzętu do intensywnej terapii, pozostałe wydatki były przeznaczone na instalację tlenową w budynku zakładu pielęgnacyjnego.

Każda sala miała tylko jedno gniazdo tlenowe, nie był on tutaj potrzebny, dorobiliśmy jeszcze po jednym gnieździe tlenowym na każdej sali

– mówił dyrektor szpitala wojewódzkiego.

Pacjenci zakażeni koronawirusem trafiają cały czas do szpitala

Cezary Nowosielski ocenił, że jest już obecnie potrzeba kierowania pacjentów na oddział covidowy w tym szpitalu, bo pacjenci zakażeni koronawirusem trafiają cały czas do szpitala.

Tych pacjentów przekazywaliśmy do innych jednostek na terenie województwa podlaskiego, w tej chwili będziemy mogli ich przekazywać do naszego oddziału

– dodał.

Dyrektor poinformował jednocześnie, że po pandemii Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy znów będzie działał w budynku przekształconym obecnie w oddział covidowy.

Szpital wojewódzki w Białymstoku jest jednym z największym szpitali w regionie. Podlega samorządowi województwa podlaskiego. Obecny na konferencji prasowej marszałek województwa Artur Kosicki przypomniał, że dotychczas do wielu różnych szpitali w regionie trafiło przeznaczonych przez zarząd województwa ponad 60 mln zł na pomoc w doposażeniu i zaopatrzeniu w środki ochrony do walki z koronawirusem. To pieniądze z UE i z samorządu województwa w ramach tzw. podlaskiego pakietu zdrowotnego.

źródło: PAP | red: mag, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dworczyk: podmioty lecznicze mogą się już zgłaszać do programu szczepień przeciw COVID-19

4.12.2020, 09:38

Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznice, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 - poinformował w piątek (4.12) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


W szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem nie będzie specjalnego oddziału dla chorych na COVID-19

4.12.2020, 07:53

Nie będzie specjalnego oddziału dla chorych na COVID-19 w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem.


Szpital tymczasowy przy ul. Żurawiej w Białymstoku ma być gotowy za tydzień [zdjęcia, wideo]

3.12.2020, 16:17

W czwartek, 10 grudnia pierwszy z dwóch szpitali tymczasowych w Białymstoku ma być gotowy na przyjęcie pacjentów z COVID-19. Będzie mieścił się w budynku powstających klinik pulmonologicznych przy ul. Żurawiej. Trwa wyposażanie obiektu w sprzęt.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok