Radio Białystok | Koronawirus | Litwa od poniedziałku wprowadzi kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski

Litwa od poniedziałku wprowadzi kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski

4.12.2020, 18:57, akt. 19:07

Od poniedziałku (7.12) osoby przyjeżdżające z Polski na Litwę będą musiały poddać się dziesięciodniowej kwarantannie. Decyzja Litwinów wynika z tego, że Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaliczyło nasz kraj do szarej strefy.

17.03.2020, fot. Joanna Szubzda
17.03.2020, fot. Joanna Szubzda

Szarą strefą objęte są państwa, które nie przekazują danych o zakażeniach koronawirusem Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz te kraje, które w ciągu ostatnich siedmiu dni przeprowadzały maksymalnie trzysta testów na 100 tysięcy mieszkańców. Oprócz Polski na liście tej znalazły się też Irlandia Północna, Liechtenstein, Szwajcaria oraz państwa spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Kwarantannę po przyjeździe na Litwę muszą odbyć wszyscy, którzy przyjeżdżają z tych krajów albo przejeżdżają przez ich terytoria tranzytem. 

Samoizolacji można jednak uniknąć. Wystarczy mieć ze sobą negatywny wynik testu na Covid-19, wykonany przynajmniej 48 godzin przed przyjazdem. Litewskie ministerstwo zdrowia informuje, że test można wykonać też po przyjeździe na Litwę, ale kwarantanna będzie obowiązkowa do czasu uzyskania negatywnego wyniku. Lista krajów, z których po przyjeździe na Litwę należy poddać się kwarantannie, aktualizowana jest co piątek.

Na Litwie odnotowano w piątek (4.12) rekordowo dużo nowych zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby wykryto ponad 2,5 tys. nowych przypadków. Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Litwa ze wskaźnikiem 1041 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni zajmuje trzecie miejsce spośród krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od poniedziałku ograniczenia w podróżowaniu do Czech

6.11.2020, 12:22

Polska znalazła się na liście krajów wysokiego ryzyka opublikowanej przez czeskie ministerstwo zdrowia. Oznacza to ograniczenia w podróżowaniu do Republiki Czeskiej, które do odwołania będą obowiązywać od najbliższego poniedziałku (9.11).


Łukaszenka nie zezwala Białorusinom na powrót do kraju

6.11.2020, 07:59

Alaksandr Łukaszenka nakazał w czwartek (5.11) straży granicznej nie wpuszczać do kraju obywateli, którzy wyjechali za granicę i chcą wrócić - za wyjątkiem Białorusinów wracających z Rosji. Jako powód podał zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.


Granica Białorusi z Polską i Litwą zamknięta

29.10.2020, 17:20

Białoruś zamknęła w czwartek (29.10) swe granice na wjazd od strony Polski, Litwy, Łotwy i Ukrainy, uzasadniając to sytuacją epidemiczną - poinformował białoruski Państwowy Komitet Graniczny.


MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych

15.10.2020, 16:20

MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji - podało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok