Radio Białystok | Koronawirus | Obchody Bożego Narodzenia: Betlejem bez turystów, ograniczenia w Watykanie

Obchody Bożego Narodzenia: Betlejem bez turystów, ograniczenia w Watykanie

19.12.2020, 08:23, akt. 08:36

Pandemia Covid-19 ograniczy w tym roku obchody świąt Bożego Narodzenia na całym świecie. Surowe restrykcje obowiązywać też będą w pięciu najważniejszych w tym okresie miastach: w Betlejem, Jerozolimie, Nazarecie, w Rzymie i Watykanie.

Fot. Lech Pilarski
Fot. Lech Pilarski

Obchody Bożego Narodzenia w Betlejem odbędą się wirtualnie

Setki tysięcy ludzi z całego świata przebywa zwykle w Betlejem podczas świąt Bożego Narodzenia. Jednak w tym roku z powodu pandemii koronawirusa w mieście nie będzie obcokrajowców, a wszystkie wydarzenia będą się odbywać z uwzględnieniem dystansu społecznego oraz przy nie więcej niż 50 uczestnikach i będą transmitowane online.

Już w listopadzie burmistrz Betlejem Anton Salman zapowiedział, że obchody w biblijnym miejscu narodzin Chrystusa odbędą się wirtualnie. Zgodnie z zalecenie palestyńskiego ministerstwa zdrowia ceremonia zapalenia świateł na choince na placu Żłóbka - między Meczetem Omara a Bazyliką Narodzenia Pańskiego - została ograniczona do kilkudziesięciu mieszkańców i przywódców religijnych.

Ograniczenie obchodów jest kolejnym ciosem dla gospodarki, w dużej mierze opierającej się na okresie Bożego Narodzenia. Co roku bowiem pielgrzymi i turyści odwiedzający Betlejem zapełniają hotele, sklepy z pamiątkami i restauracje, przynosząc temu regionowi bardzo potrzebny zastrzyk gotówki. Według lokalnych organizacji charytatywnych ok. 80 proc. mieszkańców regionu uzależnionych jest od turystyki i już od marca nie ma żadnego dochodu.

W Jerozolimie i Nazarecie odwołano świąteczne uroczystości

Podobnie w znajdującej się nieopodal Betlejem Jerozolimie obchody Bożego Narodzenia będą różniły się znacznie od tradycyjnych. O ile władze izraelskie nie podejmą decyzji o trzecim już w tym roku lockdownie, to w mocy pozostaną obecne obostrzenia: zgromadzenia publiczne, takie jak modlitwy, mogą się odbywać przy maksymalnie 10 uczestnikach w pomieszczeniu lub 20 na zewnątrz.

Obecne regulacje resortu zdrowia uszczegóławiają zasady dotyczące nabożeństw w Bazylice Grobu Świętego, gdzie mogą się one odbywać pod warunkiem, że grupy złożone z nie więcej niż 10 wiernych będą od siebie "ściśle odseparowane". W latach ubiegłych msze w Bazylice gromadziły nawet 2 tys. osób.

Zarówno w Jerozolimie, jak i w położonym ok. 150 kilometrów na północ Nazarecie odwołane zostały świąteczne uroczystości, koncerty i jarmarki. Ograniczona jest liczba osób przebywających jednocześnie w sklepach czy muzeach.

We Włoszech obowiązuje godzina policyjna

Tymczasem we Włoszech w okresie świątecznym utrzymana będzie obowiązująca od 22.00 do 5.00 rano godzina policyjna. Kościoły pozostaną otwarte, ale władze zaapelowały o przełożenie pasterki na wcześniejszą godzinę, by wierni mogli wrócić do domów przed 22.00. Bary i restauracje w Rzymie będą otwarte jedynie do godz. 18.00.

Nikt nie spodziewa się dużej ilości zagranicznych turystów, ponieważ wszyscy przyjezdni będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie. Władze odwołały też świąteczne jarmarki, koncerty i tradycyjne w tym okresie lodowiska.

Z uwagi na trwającą pandemię, papieskie celebracje będą sprawowane z udziałem niewielkiej liczby wiernych obecnych w Bazylice Watykańskiej, jednak jak co roku będą one transmitowane na kanale Youtube Vatican Media.

W Wigilię Franciszek będzie przewodniczył pasterce, odprawianej o godz. 19.30. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia w południe papież udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, a 31 grudnia o godz. 17.00 będzie przewodniczył nieszporom. Podczas tego nabożeństwa zostanie też odśpiewane dziękczynne "Te Deum" za łaski otrzymane w mijającym roku.

Pod kolumnadą bazyliki św. Piotra 13 grudnia została wyjątkowo otwarta wystawa "100 bożonarodzeniowych szopek w Watykanie". W minionych latach szopki były prezentowane najczęściej w kościołach i salach wystawienniczych, jednak w tym roku ze względu na ograniczenia sanitarne, wystawę umieszczono na wolnym powietrzu.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Coraz więcej sklepów rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi przed świętami

18.12.2020, 16:09

W tym roku przed świętami Bożego Narodzenia będą problemy z kupieniem żywych karpi.


Święta w pandemii

18.12.2020, 11:12

Co trzeci Polak przyznaje, że te święta Bożego Narodzenia będą mniej radosne niż zwykle. Jak w tej trudnej sytuacji się z nich cieszyć i spędzić je bezpiecznie, nie zapominając o naszych seniorach?


Dr Sutkowski: byłbym zwolennikiem jeszcze mocniejszych restrykcji

18.12.2020, 09:06

Byłbym zwolennikiem jeszcze mocniejszych restrykcji, ale krótkich, a co najważniejsze – z pokazaniem jasnego, pozytywnego celu – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Zaapelował o rozwagę, aby wszyscy mogli wrócić jak najszybciej do normalności.


Rząd wprowadza kwarantannę narodową. Będzie zakaz przemieszczania się w Sylwestra

17.12.2020, 15:21

Same apele to za mało dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Zamykamy hotele, także na ruch służbowy oraz stoki narciarskie - ogłosił w czwartek (17.12) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Mięsa i ryby przygotowane przez lokalnych restauratorów otrzymają na święta najbardziej potrzebujący mieszkańcy gminy Puńsk

17.12.2020, 08:33

To inicjatywa tutejszych władz. Chcą w ten sposób nie tylko pomóc najuboższym, ale i wesprzeć w dobie pandemii branżę gastronomiczną.


Prof. Parczewski: w okresie świątecznym pamiętajmy o dystansie społecznym

16.12.2020, 09:28

Należy zwrócić uwagę, żeby w okresie świątecznym nie zaprzepaścić wszystkich dobrych skutków dystansu społecznego – powiedział lekarz chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski. Podkreślił, że szczególnie uważać muszą osoby starsze, najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby.


Niedzielski: święta i ferie zdecydują, czy w lutym będziemy zmagali się z III falą pandemii

14.12.2020, 12:41

Okres świąteczny i ferie również u nas zdecydują, czy w lutym będziemy zmagali się z III falą pandemii – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kolejnych obostrzeń wprowadzanych w Niemczech i na Litwie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok