Radio Białystok | Wiadomości | Rząd wprowadza kwarantannę narodową. Będzie zakaz przemieszczania się w Sylwestra

Rząd wprowadza kwarantannę narodową. Będzie zakaz przemieszczania się w Sylwestra

17.12.2020, 15:21, akt. 19.12.2020, 06:26

Same apele to za mało dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Zamykamy hotele, także na ruch służbowy oraz stoki narciarskie - ogłosił w czwartek (17.12) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski - fot. Adam Guz/KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski - fot. Adam Guz/KPRM

Kwarantanna narodowa

Szef MZ podczas konferencji prasowej zaznaczył, że "same apele nie pomogą, same apele to za mało". Zwracał jednocześnie uwagę na obostrzenia wprowadzone przez inne kraje Europy, gdzie w wielu z nich wprowadzono lockdown.

"Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową" - ogłosił minister.

Jak dodał, oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy zamknięte zostaną hotele.


"Zamykamy hotele również na ruch służbowy. Te  wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii"  - wskazał.


Szef MZ dodał, że zamknięte zostaną też stoki narciarskie - nie będą mogły funkcjonować w okresie od 28 grudnia do 17 stycznia. 


Zamknięte galerie i stoki

Na konferencji prasowej szef MZ powiedział, że kolejna regulacja, która "ma ochronić nas przed trzecią falą epidemii w tym nadchodzącym czasie" dotyczy galerii handlowych.


"Zamykamy galerie, oprócz oczywiście tych sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli sklepy spożywcze, drogerie i inne sklepy, które w takiej kategorii sobie zamieszczamy" - powiedział Niedzielski.


Zamknięte będą też stoki narciarskie - dodał minister Adam Niedzielski.Ograniczenia w poruszaniu się w Sylwestra

Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej, że w sylwestra zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się.


"To ograniczenie będzie obowiązywało od godz. 19.00 31 grudnia do 6.00 rano dnia następnego" - przekazał minister.


"Oprócz tego bardzo ważnym elementem jest to, że dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym, będzie obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny" - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia został zapytany na konferencji prasowej o możliwe kary za złamanie ograniczenia przemieszczania się w noc sylwestrową.


"W ostatnim czasie poprawiliśmy od strony legislacyjnej strukturę przepisów, które są podstawą karania. W tym przypadku - tak, jak dotychczas to było stosowane - będą groziły mandaty" - oświadczył Niedzielski.


Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban stwierdził, że poza karami administracyjnymi największą karą może być zachorowanie lub przeniesienie choroby na osoby najbliższe. "Czyli ciężka choroba, a niestety u niektórych śmierć. To jest prosta alternatywa" - podkreślił.Niedzielski: przed nami trudniejsze tygodnie

Podczas konferencji prasowej szef MZ przypomniał, że druga fala pandemii COVID-19 w Polsce rozpoczęła się z poziomu 1 tys. zakażeń dziennie, a w apogeum osiągnęła poziom ok. 28 tys. zakażeń dziennie. Zwrócił też uwagę, że nadal nie wróciliśmy do poziomu zakażeń sprzed II fali.


"Niestety można zauważyć w ostatnim czasie, że ta fala wyhamowała na poziomie mniej więcej 10 tys. zakażeń, nawet nieco więcej, z czym mamy do czynienia w ostatnich dwóch tygodniach" - powiedział.


"Niestety niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie, bo trudno liczyć, że szczepienia, na które tak bardzo liczymy, ochronią nas w tej najbliższej perspektywie, w tym najbliższym czasie, bo nawet zakładając optymistycznie, że zaczniemy się szczepić jeszcze w tym roku, to efekt szczepienia populacyjnego na pewno w styczniu, lutym się jeszcze nie pojawi" - powiedział.


"Mam nadzieję, że ta kwarantanna narodowa przygotuje nas do szczepień, które właśnie dzięki tej kwarantannie będą mogły przebiegać w sposób poprawny i osiągnąć duże liczy osób zaszczepionych, by obronić się, by światełko w tunelu stało się coraz wyraźniejsze" - mówił Niedzielski.


"Widmo III fali, która się będzie rozpoczynała z tego poziomu 10 tys. zachorowań będzie na pewno oznaczało przekroczenie granic wydolności służby zdrowia" - ostrzegał Niedzielski


źródło: PAP | red: rbon, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szczepienia przeciw COVID-19 zaczną się w UE pod koniec grudnia

17.12.2020, 14:42

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w czwartek (17.12), że szczepienia przeciw COVID-19 zaczną się w UE 27, 28, i 29 grudnia. Rzecznik Komisji Eric Mamer zastrzegł, że jest to zapowiedź warunkowa - jej realizacja zależy od dopuszczenia szczepionki do użytku.


Prof. Horban: chcemy uniknąć tłoku na stokach

17.12.2020, 08:58

Chcemy uniknąć tłoku na stokach i w miejscowościach wypoczynkowych, poczekajmy do Świąt Wielkiej Nocy, wiosna będzie nasza, ale zima będzie zimą koronawirusa - powiedział w czwartek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.


Blisko 12 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

17.12.2020, 10:37

Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał też informacje dotyczące zgonów pacjentów z powodu COVID-19.


Pandemia wywołuje w nas stres - eksperci podpowiadają jak sobie z nim radzić

17.12.2020, 07:16

Prawie połowa dorosłych Polaków odczuwa przewlekły stres spowodowany pandemią, wielu też narzeka na pogorszenie zdrowia psychicznego. Tak wynika z badań - "Życie w dobie pandemii".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok