Radio Białystok | Koronawirus | Dworczyk: łącznie pod koniec tego tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków

Dworczyk: łącznie pod koniec tego tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków

11.01.2021, 15:21, akt. 16:17

Łącznie pod koniec tego tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków. System szczepień staje się coraz bardziej sprawny i coraz bardziej wydajny - mówił w poniedziałek (11.01) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, źródło: Adam Guz/KPRM
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, źródło: Adam Guz/KPRM

Zaczął się trzeci tydzień szczepień przeciw COVID-19

Mamy łącznie do Polski dostarczonych 1 mln 51 tys. dawek szczepionki, z tego do szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek - poinformował w poniedziałek (11.01) szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Podkreślił, że w Agencji Rezerw Materiałowych zachowanych jest 50 proc. szczepionek, które trafiają do Polski po to, żeby pacjent, który otrzymuje pierwszą dawkę szczepionki, miał gwarancję otrzymania drugiej dawki.

- Dopiero po drugiej dawce uzyskujemy pełną odporność i nie chcemy, żeby pacjenci byli narażeni na jakieś problemy logistyczne ze strony producenta - powiedział szef KPRM. 

Podczas konferencji prasowej Dworczyk zwrócił uwagę, że zaczyna się trzeci tydzień szczepień. Jak mówił, w pierwszym tygodniu, w okresie świąteczno-noworocznym zostało zaszczepionych ok. 50 tys. osób.

W drugim tygodniu, który właśnie minął zaszczepionych zostało 150 tysięcy osób, a jednego dnia 50 tysięcy szczepień zostało wykonanych, co pokazuje, że system staje się coraz bardziej sprawny i coraz bardziej wydajny - stwierdził.

Dworczyk zapowiedział, że do końca tego tygodnia zaszczepionych zostanie 250 tys. osób. 

- Łącznie pod koniec tego tygodnia będziemy mieli ponad 450 tysięcy zaszczepionych Polaków - powiedział.

Dworczyk powiedział ponadto, że na wykonanych 220 tys. szczepień wystąpiły 32 przypadki NOP-ów, czyli niepożądanych odczynów szczepiennych.

To były wszystko delikatne przypadki, nikt nie został hospitalizowany, były to przypadki związane z zaczerwieniem, podwyższoną temperaturą, krótko mówiąc żadnych groźnych sytuacji nie było 

- mówił Dworczyk. 

 

Od 15 stycznia na szczepienia będą mogli się zapisać seniorzy powyżej 80 roku życia

Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy DPS. Od 15 stycznia możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 roku życia, a od 22 stycznia seniorów powyżej 70 roku życia. 25 stycznia ruszają szczepienia populacyjne dla wszystkich powyżej 70 roku życia - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że właśnie zaczyna się bardzo ważny czas w Narodowym Programie Szczepień - czas uruchomienia centralnej rejestracji pacjentów, a następnie rozpoczęcia masowych szczepień.

Przekazał, że między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. 

- Zrobią to zespoły wyjazdowe i w tym czasie (...) poradzimy sobie z zaszczepieniem wszystkich pensjonariuszy DPS-ów - zapewnił Dworczyk. 

Wskazał, że blisko 70 proc. mieszkańców DPS-ów zadeklarowało chęć zaszczepienia się.

Poinformował, że 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli - jak mówił - możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów. 

Od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretne terminy seniorzy powyżej 80 roku życia. 22 stycznia uruchomiona zostanie możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 70 roku życia 

- zapowiedział Dworczyk.

25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70 roku życia - dodał.

Zaznaczył też, że do wtorku wojewodowie będą wydawać decyzje administracyjne dotyczące organizacji systemu dowozu seniorów do punktów szczepień.


Zapisy na szczepienia dla osób pomiędzy 60 a 70 życia, nauczycieli i mundurowych - na przełomie marca i kwietnia

Prawdopodobnie osoby z grupy pierwszej między 60 a 70 rokiem życia, nauczyciele i przedstawiciele grup mundurowych będą mogli zacząć zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia - powiedział szef KPRM.

Dworczyk był pytany na konferencji prasowej w Warszawie o szczepienia na COVID-19 osób przed 70. rokiem życia. Dopytywano go, czy jest orientacyjna data, kiedy będą one mogły zapisywać się na szczepienia.

Jeżeli nic się nie zmieni, jeśli chodzi o dostawy od producentów szczepionek, to najprawdopodobniej pozostałe osoby z grupy pierwszej, ale poniżej 70. roku życia - czyli między 60 a 70 rokiem życia plus nauczyciele, plus przedstawiciele grup mundurowych - będą mogli zacząć zapisywać się na te szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia 

- odpowiedział Dworczyk.


68 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się

Obserwujemy poważny wzrost zainteresowania szczepieniami. W listopadzie ub.r. jedynie 43 proc. Polaków deklarowało zamiar zaszczepienia się przeciw COVID-19. W ostatnio opublikowanych badaniach to już 68 proc. Polaków - powiedział w poniedziałek (11.01) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Do tej pory wyemitowanych zostało w radiu i telewizji 10 materiałów audio-wideo, które dotarły do ponad 100 mln odbiorców. Ruszyła kampania outdoorowa w całej Polsce. W promocję szczepień zaangażowali się ambasadorzy, naukowcy, influencerzy. Dzisiaj rusza kolejny spot z udziałem aktora Cezarego Pazury 

- powiedział Dworczyk.

Wskazał też, że kampania prowadzona w internecie uzyskała 220 mln odsłon.

Szef KPRM zapowiedział ponadto, że w najbliższym czasie do 15 mln gospodarstw domowych trafi broszura informacyjna dotycząca programu szczepień, w kampanię włączą się także samorządowcy. 


W niektórych miastach będą dodatkowe punkty szczepień dla pracowników medycznych 

W sześciu największych polskich miastach, w szpitalach tymczasowych zostaną uruchomione dodatkowe punkty szczepień, gdzie szczepieni będą wyłącznie pracownicy medyczni: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk przypomniał na konferencji prasowej, że do 14 stycznia jest czas na zgłaszanie się na szczepienia kadry medycznej i wszystkich innych osób, które są w grupie zero.

- Ta grupa liczy około miliona osób, według naszych analiz i szacunków z tej grupy zaszczepi się co najmniej 700 tysięcy osób - powiedział Dworczyk.

Zaznaczył, że pojawiły się informacje, iż w niektórych szpitalach węzłowych, zwłaszcza w większych miastach jest problem z terminami szczepień dla pracowników medycznych.

Zdecydowaliśmy się uruchomić w sześciu największych miastach w Polsce, w szpitalach tymczasowych, które zostały tam przygotowane, dodatkowych punktów szczepień. W tych dodatkowych punktach szczepieni będą wyłącznie pracownicy medyczni, czyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni 

- poinformował Dworczyk.

Podkreślił, że rządowi zależy, aby osoby zaangażowane w walkę z pandemią jak najszybciej zostały zaszczepione. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Niedzielski: najpierw będą szczepione osoby powyżej 80 lat

11.01.2021, 13:40

W pierwszej kolejności z tzw. grupy pierwszej szczepione będą osoby, które ukończyły 80 lat, potem osoby powyżej 70 lat - poinformował podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ta "hierarchia" szczepień będzie zapisana w rozporządzeniu epidemicznym.


Dworczyk: Do końca marca mamy szansę zaszczepić 3 miliony Polaków

11.01.2021, 11:48

Tempo szczepień przeciwko koronawirusowi zależy od dostaw preparatu - podkreśla szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień mówił na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia, że do końca marca jest szansa na zaszczepienie 3 milionów osób.


Niedzielski: zmniejszamy rezerwę szczepionek pozostawioną dla osób już zaszczepionych

11.01.2021, 10:55

Ponieważ dostawy szczepionek są płynne, rząd zmniejsza rezerwę szczepionek, która dotąd była pozostawiona dla osób już zaszczepionych - poinformował w poniedziałek (11.01) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Wykryto 4 622 nowe zakażenia koronawirusem w kraju - 75 przypadków w Podlaskiem

11.01.2021, 10:31

Badania potwierdziły 4 622 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 75 osób – podało w poniedziałek (11.01) Ministerstwo Zdrowia.


Tylko w czterech gminach powiatu łomżyńskiego będą szczepienia na COVID-19

11.01.2021, 08:42

Tylko w czterech gminach powiatu łomżyńskiego placówki medyczne zgłosiły się do organizacji punktów szczepień przeciwko Covid-19. W pozostałych gminach brak pracowników, a personel medyczny jest w zaawansowanym wieku.


Kolejna partia szczepionek przeciwko COVID-19 jest już w Polsce

11.01.2021, 08:24

W poniedziałek (11.01) w godzinach porannych do Polski trafił kolejny transport szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Pfizer - poinformował szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok