Radio Białystok | Koronawirus | Dwa goryle w zoo w San Diego chore na COVID-19

Dwa goryle w zoo w San Diego chore na COVID-19

12.01.2021, 08:16, akt. 08:25

Dwa goryle w ogrodzie zoologicznym w San Diego w USA uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował w poniedziałek (11.01) gubernator Kalifornii Gavin Newsom. To pierwszy znany przypadek przeniesienia SARS-CoV-2 na małpy człekokształtne.

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Newsom wyjaśnił, że źródło infekcji u goryli jest nadal badane w celu ustalenia, czy wirus został przeniesiony między zwierzętami, czy z ludzi na małpy. Obecnie podejrzewa się, że zwierzęta zaraziły się koronawirusem od jednego z pracowników zoo, który COVID-19 przechodził bezobjawowo.

Testy u goryli na obecność koronawirusa zostały przeprowadzone po tym, jak stwierdzono u nich objawy typowe dla COVID-19. Pracownicy zoo zapewniają, że wcześniej na terenie ogrodu zoologicznego przestrzegane były wszelkie obostrzenia epidemiczne.

"Wyniki testu potwierdzają obecność SARS-CoV-2 u niektórych goryli i nie wykluczają obecności wirusa u innych zwierząt" - napisano w komunikacie dyrekcji zoo. Zapewniono, że zakażone goryle czują się dobrze, a obecnie jedynym symptomem choroby jest duszący kaszel.

"Ta część zoo jest objęta kwarantanną. Mamy nadzieję na całkowite wyzdrowienie zwierząt" - podkreślono.

Koronawirus do tej pory był stwierdzony u wielu innych dzikich zwierząt, przebywających w niewoli, w tym u kilku lwów i tygrysów w zoo w Nowym Jorku i czterech lwów w zoo w Barcelonie. Wirus pojawiał się również u psów i kotów domowych. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Z powodu pandemii w 2020 roku mniej osób oddało krew w RCKiK w Białymstoku

11.01.2021, 17:15

Mniej pobrań krwi niż w ubiegłych latach odnotowano w minionym roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Po raz pierwszy od 2013 roku jest to poniżej 60 tysięcy donacji.


Prawie 5,5 tys. nauczycieli klas I-III i pracowników podlaskich szkół chce przejść testy na koronawirusa

11.01.2021, 15:06

Prawie 5,5 tys. nauczycieli klas I-III i pozostałych pracowników szkół w Podlaskiem chce przejść testy przesiewowe na koronawirusa. Nieco ponad 3 tys. spośród tych osób to nauczyciele - poinformował w poniedziałek Podlaski Urząd Wojewódzki.


Niedzielski: najpierw będą szczepione osoby powyżej 80 lat

11.01.2021, 13:40

W pierwszej kolejności z tzw. grupy pierwszej szczepione będą osoby, które ukończyły 80 lat, potem osoby powyżej 70 lat - poinformował podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ta "hierarchia" szczepień będzie zapisana w rozporządzeniu epidemicznym.


Czarnek: powrót dzieci do szkół jest zależny od rozwoju epidemii

11.01.2021, 10:01

Około wtorku, środy upłyną dwa tygodnie od okresu świąteczno-noworocznego, gdy Polacy ze sobą przebywali. Jeżeli to się przełoży na wzrost zakażeń koronawirusem, to do szkół nie wrócimy - mówił w poniedziałek (11.01) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok