Radio Białystok | Koronawirus | W szpitalu USK w Białymstoku ma być zaszczepionych w tym tygodniu około 2 tys. osób

W szpitalu USK w Białymstoku ma być zaszczepionych w tym tygodniu około 2 tys. osób

26.01.2021, 17:00, akt. 17:12

Około dwóch tysięcy osób będzie w tym tygodniu zaszczepionych przeciwko koronawirusowi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Szczepienia odbywają się m.in. w obu szpitalach tymczasowych w mieście, którymi zarządza USK.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Były przerwy w dostawach prądu w obiektach szpitala 

Szczepienia w szpitalach tymczasowych zaczęły się w poniedziałek (25.01). Szpitale tymczasowe są w hali Uniwersytetu Medycznego i w budynku w kompleksie klinik zakaźnych USK przy ul. Żurawiej.

Rzeczniczka szpitala USK Katarzyna Malinowska-Olczyk poinformowała, że we wtorek (26.01) w punkcie szczepień w hali ma być zaszczepionych 440 osób. W poniedziałek miało to być 180. Sześciu seniorów nie stawiło się na szczepienie, w ich miejsce zostały zaszczepione osoby z list rezerwowych. Byli to albo następni seniorzy, albo osoby z personelu medycznego, które dotąd z różnych powodów nie mogły być jeszcze zaszczepione - wyjaśniła.

We wtorek w całym regionie panują bardzo trudne warunki na drogach. Jest dużo śniegu, śnieg pada cały czas. Niektóre osoby mogą mieć problemy z dotarciem do punktów szczepień. Malinowska-Olczyk poinformowała, że np. z powodu śniegu, we wtorek były przerwy w dostawach prądu w obiektach szpitala USK na Żurawiej, co też utrudniało płynne prowadzenie szczepień. W tym tygodniu na Żurawiej ma być zaszczepionych 390 osób.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że nie ma sygnałów o tym, żeby gdzieś w regionie były problemy z realizacją szczepień ze względu na trudne warunki pogodowe.


W Podlaskiem zaszczepiono ponad 23 tys. osób 

Z danych na stronach rządowych wynika, że dotąd w Podlaskiem przeciwko koronawirusowi zaszczepiono 23 tys. 208 osób. W ciągu ostatniej doby było to 2 tys. 364 osoby. Łącznie drugą dawką dotąd zaszczepiono 2 tys. 672 osoby, z czego 666 ostatniej doby.

Urząd wojewódzki poinformował, że przeciwko koronawirusowi pierwszą dawką zaszczepiono dotąd 88,5 proc. pensjonariuszy domów pomocy społecznej w regionie. Szczepionki dostało 1 tys. 716 osób, ma je jeszcze otrzymać 230 osób. Z powodu zakażeń koronawirusem, nie wiadomo jeszcze, kiedy będą szczepienia w DPS w Białowieży i Studzienicznej.

Pierwszą dawkę szczepienia dostało też 86,6 proc. z dwudziestu całodobowych placówek opiekuńczych dla osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych i starszych, z których były deklaracje udziału w szczepieniach. Zaszczepiono tam dotąd 439 osób, szczepionki ma dostać jeszcze 69 osób.

Od poniedziałku drugą dawkę szczepienia dostają natomiast pracownicy szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Szpital nie pełni roli węzłowego.

- Szczepimy tylko nasz personel, czyli lekarzy, pielęgniarki, salowe, personel administracyjny i techniczny - poinformowała dyrektor szpitala w Choroszczy Ewa Zgiet w komunikacie przesłanym przez szpital. Pierwszą dawkę dostała połowa personelu - 522 osoby, bo tyle ostatecznie wyraziło taką chęć. Szpital zapewnia, że otrzymał tyle dawek szczepionki, że ma go wystarczyć dla wszystkich pracowników, którzy są zapisani na szczepienie.


źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie tak łatwo się zaszczepić

26.01.2021, 10:33

Jak w praktyce przebiega rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19, jakie są obserwacje z pierwszych dni szczepień i co mają robić osoby poniżej 70 lat, aby zapisać się na te szczepienia, o tym powiedzą prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii oraz specjalistka medycyny rodzinnej Joanna Zabielska-Cieciuch.


Narodowy Program Szczepień wymaga zmian - uważają podlascy posłowie KO

25.01.2021, 14:34

Narodowy Program Szczepień wymaga zmian - tak uważają podlascy posłowie Koalicji Obywatelskiej. Napisali w tej sprawie interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego.


W niektórych placówkach w Podlaskiem seniorzy znajdą jeszcze wolne miejsca na szczepienia

25.01.2021, 11:44

W niektórych podlaskich placówkach seniorzy znajdą jeszcze wolne miejsca na szczepienia przeciwko koronawirusowi.


Rozpoczęły się szczepienia seniorów przeciw COVID-19

25.01.2021, 06:56

W poniedziałek (25.01) rozpoczęły się szczepienia na COVID-19 osób powyżej 70. roku życia. W kraju jest ponad 5 tysięcy punktów, gdzie seniorzy dostaną preparat, w Podlaskiem około 250. W niektórych punktach początek akcji będzie we wtorek (26.01).


Dworczyk: w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek

24.01.2021, 15:52

Mamy ponad 3 mln zajętych terminów zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia. Nie mamy już wolnych szczepionek na COVID-19 - powiedział w niedzielę (24.01) szef KPRM Michał Dworczyk. To nie wynika z problemu system, tylko z braku szczepionek - dodał.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok