Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęły się szczepienia seniorów przeciw COVID-19

Rozpoczęły się szczepienia seniorów przeciw COVID-19

autor: Renata Reda

25.01.2021, 06:56, akt. 16:02

W poniedziałek (25.01) rozpoczęły się szczepienia na COVID-19 osób powyżej 70. roku życia. W kraju jest ponad 5 tysięcy punktów, gdzie seniorzy dostaną preparat, w Podlaskiem około 250. W niektórych punktach początek akcji będzie we wtorek (26.01).

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Rozpoczęły się szczepienia na COVID-19 osób, które skończyły 70 lat - relacja Renaty Redy

Rozpoczęły się szczepienia seniorów przeciw COVID-19 - relacja Renaty Redy

Najwcześniej w regionie akcję szczepień rozpoczęto w szpitalu tymczasowym przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku - relacja Renaty Redy

W poniedziałek rozpoczynają się szczepienia seniorów przeciw COVID-19 - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Podlaskiem mieszka około 140 tys. osób powyżej 70. roku życia

Najwcześniej w regionie akcję szczepień rozpoczęto w szpitalu tymczasowym przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku. Pierwsze osoby pojawiły się tam już pół godziny przed rozpoczęciem akcji.

W województwie podlaskim mieszka około 140 tysięcy osób powyżej 70. roku życia, z czego około 60 tysięcy po 80.. Przy założeniu, że do końca marca nie zwiększy się liczba szczepionek i do punktów będzie trafiać 30 dawek tygodniowo, to w tym czasie zaszczepionych może być połowa seniorów w Podlaskiem.


W niektórych podlaskich placówkach seniorzy znajdą jeszcze wolne miejsca na szczepienia

W niektórych podlaskich placówkach seniorzy znajdą jeszcze wolne miejsca na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Wczoraj (24.01) szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że wszystkie terminy na szczepienia do końca marca są już zarezerwowane. Okazuje się, że w nielicznych miejscach w województwie podlaskim osoby powyżej 70. roku mogą się jeszcze zapisać i do końca tego kwartału dostać szczepionkę.

Datę i miejsce szczepienia najlepiej ustalić dzwoniąc pod numer 989. Wystarczy podać numer PESEL. Konsultant powie, w których punktach szczepień są jeszcze wolne miejsca i zapisze na szczepienie.


Szczepionkę w Podlaskiem dostało ponad 20,5 tys. osób

Ponad 20,5 tysiąca osób w województwie podlaskim dostało dotąd szczepionkę przeciwko koronawirusowi, a około 2 tysięcy już obie dawki. W Polsce zaszczepiono ponad 700 tysięcy osób.

Trwają szczepienia pracowników służby zdrowia oraz podopiecznych DPS-ów i innych opiekuńczych placówek.


Jak przygotować się do szczepienia przeciw COVID-19?

Przed  szczepieniem trzeba wypełnić odpowiedni kwestionariusz - mówi  specjalista medycyny rodzinnej Joanna Zabielska-Cieciuch, w której  przychodni w Białymstoku w poniedziałek (25.01) rozpoczną się  szczepienia.

Prosimy aby, albo wcześniej wziąć takie  kwestionariusze z przychodni i wypełnić je w domu lub też, jeśli zajdzie  taka potrzeba wypełniania w przychodni, to mieć okulary, długopisy my  posiadamy i na pewno nasz personel też pomoże taki kwestionariusz  wypełnić 

- informuje specjalista medycyny rodzinnej Joanna Zabielska-Cieciuch.

Doktor Joanna Zabielska-Cieciuch radzi, by na szczepienie odpowiednio się ubrać.

Szczepienie  jest wykonywane w mięsień naramienny, zwykle w lewe ramię, chyba, że są  osoby leworęczne, wtedy wykonujemy szczepienie w prawe ramię. Wymaga ta  procedura odsłonięcia ramienia, więc koszule, mankiety, zapinane,  wąskie rękawy, będą przeszkodą 

- mówi doktor Joanna Zabielska-Cieciuch.

Do punktu szczepień warto zabrać spis aktualnie przyjmowanych leków, a także posiadaną dokumentację medyczną. Ważne także, by na szczepienie nie przychodzić na czczo - przypomina Joanna Zabielska-Cieciuch. 

Lekarka dodaje, że również należy przyjąć stosowane zwykle leki. 

W  Podlaskiem jest około 250 punktów szczepień populacyjnych. Nie we  wszystkich rozpoczną się w poniedziałek szczepienia. W części dopiero od  wtorku.Zobacz, gdzie możesz się zaszczepić przeciwko COVID-19 w Podlaskiem [lista punktów]Szczepienia w gminie Hajnówka

Osoby powyżej 80. i 70. roku życia to blisko jedna piąta mieszkańców gminy wiejskiej Hajnówka. W poniedziałek (25.01), tak jak w całej Polsce, rozpoczynają się w gminie szczepienia populacyjne przeciw COVID-19.

Zapytani przez nas mieszkańcy, w większości, o ile pozwoli na to dostępność szczepionek, chcą zaszczepić się przeciw koronawirusowi.

Średnia wieku w gminie Hajnówka jest dużo wyższa niż w całym województwie i wynosi ponad 45 lat. Podobnie jest z powiatem hajnowskim, gdzie średnia wieku to nawet 46 lat. W całym powiecie jest 12 punktów szczepień przeciw COVID-19.


| red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dworczyk: w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek

24.01.2021, 15:52

Mamy ponad 3 mln zajętych terminów zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia. Nie mamy już wolnych szczepionek na COVID-19 - powiedział w niedzielę (24.01) szef KPRM Michał Dworczyk. To nie wynika z problemu system, tylko z braku szczepionek - dodał.


W poniedziałek rozpoczynają się szczepienia seniorów przeciw COVID-19

24.01.2021, 13:49

W Podlaskiem na COVID-19 zaszczepiono ponad 20,5 tysiąca osób, w kraju ponad 700 tysięcy. W poniedziałek (25.01) rozpoczynają się szczepienia seniorów przeciw COVID-19, w niektórych punktach początek akcji będzie we wtorek.


Pojawił się nowy sposób zapisów na szczepienia - można wysłać SMS

23.01.2021, 12:04

Oprócz skorzystania z infolinii, czy e-rejestracji można teraz wysłać SMS, aby zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. W niektórych podlaskich placówkach można znaleźć jeszcze wolne miejsca.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok