Radio Białystok | Koronawirus | Dworczyk: Przekroczyliśmy właśnie 10,3 mln łącznie wykonanych szczepień pierwszą i drugą dawką

Dworczyk: Przekroczyliśmy właśnie 10,3 mln łącznie wykonanych szczepień pierwszą i drugą dawką

26.04.2021, 11:06, akt. 11:41

Przekroczyliśmy właśnie 10,3 mln łącznie wykonanych szczepień pierwszą i drugą dawką. W tym tygodniu planujemy wykonać 1,6 mln szczepień - powiedział w poniedziałek (26.04) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Źródło: Krystian Maj/KPRM
Źródło: Krystian Maj/KPRM

Dworczyk: w tym tygodniu planujemy wykonać 1,6 mln szczepień

Michał Dworczyk wskazał, że 10,3 mln szczepień, to efekt przyspieszania Narodowego Programu Szczepień, na tyle na ile pozwalają dostawy szczepionek.

Zwrócił uwagę na średni przyrost szczepień wykonywanych w ciągu tygodnia. 

W zeszłym tygodniu, tym który właśnie się skończył, wykonaliśmy 1,4 mln szczepień. To oznacza, że w tej chwili średnie tempo szczepienia dzienne jest na poziomie 200 tys. wykonywanych iniekcji - mówił.

"W tym tygodniu również planujemy dalsze przyspieszanie, planujemy wykonanie 1,6 mln szczepień pomimo tego, że mamy przed sobą majówkę" - zapowiedział Dworczyk. Dworczyk: namawiamy wszystkich, by rejestrowali się na szczepienia

Namawiamy wszystkich, by rejestrowali się na szczepienia. My będziemy z Narodowym Programem Szczepień cały czas przyspieszać, jak tylko będą nam pozwalały na to dostawy szczepionek do Polski - powiedział w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk przypomniał na konferencji prasowej, że w poniedziałek została uruchomiona rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla kolejnych dwóch roczników: 1974 i 1975. 

W konsekwencji tego mogą się rejestrować na szczepienia wszystkie osoby powyżej 46. roku życia - zaznaczył.

"System działa bez zakłóceń. Wszystkich państwa namawiamy do tego, żeby korzystać z tej możliwości, rejestrować się na szczepienia, a my będziemy z programem cały czas przyspieszać, jak tylko będą nam pozwalały na to dostawy szczepionek do Polski" - oświadczył szef KPRM.

Podkreślił, że zaangażowanie punktów szczepień, personelu medycznego, lekarzy, pielęgniarek jest olbrzymie. 


4 maja ruszy rejestracja na szczepienia w zakładach pracy

4 maja ruszy rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy. Warunkiem będzie zgromadzenie 300 osób – pracowników bądź pracowników i ich rodzin, chcących się zaszczepić – poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Planujemy szczepienia w zakładach pracy. To będzie ważny kanał szczepień. (…) Przez ostatnie dni konsultowaliśmy i wypracowywaliśmy ostateczną wersję zasad, na jakich będzie się to odbywało 

– mówił pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

Poinformował, że jeszcze w poniedziałek zasady te zostaną opublikowane na stronach rządowych.

Wielkością pozwalającą na wejście do programu jest zgromadzenie 300 pracowników bądź pracowników i ich rodzin, którzy chcą się zaszczepić. Pozostałych informacji nie będę szczegółowo omawiał. Dzisiaj zostaną zawieszone na stronach rządowych 

– powiedział Dworczyk.

"4 maja na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zawiśnie formularz zgłoszeniowy – bardzo prosty, bardzo krótki. Za pośrednictwem tego formularza zakłady pracy będą mogły zgłaszać chęć szczepienia" – dodał.

Dworczyk przekazał, że będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Zaznaczył jednocześnie, że w związku z ograniczeniami dostaw szczepionek w najbliższym czasie, nie ma obecnie możliwości precyzyjnego określenia, kiedy ruszą szczepienia w zakładach.

W tej chwili nie jesteśmy w stanie precyzyjnie powiedzieć, że zaczniemy szczepienia, czy nawet pilotaż w zakładach pracy 12, 15 czy 20 maja. Musimy zaczekać aż się unormuje sytuacja z dostawami do Polski – powiedział.

"Ruszamy z zapisany już 4 maja, dlatego, że wymaga to zawsze odrobiny czasu, by zakład pracy porozumiał się z wykonującym podmiotem działalność leczniczą, któremu zleca taką działalność" – wskazał. "Jesteśmy przekonani, że one rozpoczną się jeszcze w maju" – powiedział. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze łomżyńskiego szpitala umożliwiły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla wszystkich pełnoletnich osób

24.04.2021, 15:50

Otwarte zapisy na szczepienia dla wszystkich pełnoletnich osób - bez podziału na rok urodzenia. W związku z dodatkową dostawą szczepionek na COVID-19 umożliwił to Szpital Wojewódzki w Łomży.


W wielu miejscach w regionie są wolne terminy na szczepienie przeciwko COVID-19 na najbliższe dni

23.04.2021, 11:03

Od piątku (24.04) na szczepienie przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby urodzone w 1972 roku, w kolejnych dniach będą to coraz młodsze roczniki.


Punkty szczepień powszechnych będą w USK i w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku - jest decyzja wojewody [lista punktów w Podlaskiem]

22.04.2021, 18:04

W czwartek (22.04) po południu miasto Białystok podało, że otrzymało – jak dotąd – decyzję wojewody w sprawie uruchomienia punktów szczepień powszechnych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i w Zespole Szkół Mechanicznych (nie było jeszcze decyzji w sprawie punktu w SP 12 – PAP). Biuro rzecznika wojewody podlaskiego poinformowało, że polecenia wojewody w sprawie uruchamiania punktów są cały czas aktualizowane.


Białostoccy urzędnicy apelują o dalsze przestrzeganie reżimu sanitarnego

22.04.2021, 14:47

Mimo zapowiedzi zmniejszenia niektórych obostrzeń w naszym regionie, białostoccy urzędnicy apelują o dalsze przestrzeganie reżimu sanitarnego. Zapowiadają dalsze kontrole straży miejskiej. Zachęcają też do odbierania bezpłatnych maseczek.


48 godzin bądź 2 tygodnie po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 można oddać krew - nowe wytyczne

22.04.2021, 08:44

Honorowi dawcy, po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19, krócej będą czekać na wizytę w stacji krwiodawstwa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok