Dzień Dziecka - 01.06.2023

1 czerwca 2023

Głos polskich Litwinów | Dzień Dziecka - 01.06.2023

Osada Jaćwiesko – pruska organizuje upamiętnienie zesłanych na Sybir mieszkańców z przygranicznych miejscowości – opowiada gospodarz uroczystości Piotr Łukaszewicz.

Miłośnicy śpiewania znanych litewskich piosenek mogą przyjść na wspólne śpiewanie do Domu Kultury Litewskiej w Puńsku – zaprasza Asta Pieczulis.

Czy dzieci znają swoje prawa i czy Dzień Dziecka ma jakieś znaczenie – wyjaśniają uczniowie Rita i Jan oraz dyrektor szkoły podstawowej w Widugierach Dawid Namiotko

Zaprasza Zyta Wasiluk.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dyplomacja i ekologia - 24.09.2023


Ważne tematy z życia Litwinów omawia konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Genadijus Mackelis w rozmowie z Robertem Słowikiem.

Rodzinne święto z plonami w tle odbędzie się w puńskim skansenie. Jaki cel tego święta wyjaśnia Elżbieta Januszanis – szefowa puńskiego Koła Gospodyń.

Można w każdym wieku nauczyć się żyć ekologicznie i do tego...Dzień Jedności Bałtów - 21.09.2023


Dzień Jedności Bałtów jest dla nas ważny, gdyż powinniśmy się zastanowić nad tym skąd pochodzimy i jakie wartości są dziś dla nas najważniejsze – twierdzi gospodarz osady i członek stowarzyszenia jaćwiesko – pruskiego Piotr Łukaszewicz.

Elektryczny mikrobus od prawie roku jeździ po gminie Puńsk – jaki korzyści z tego ma środowisko i mieszkańcy –...Smutki i radości Litwinów w Sejnach - 19. 09. 2023


Brak księdza Litwina, uboga ekspozycja w Litewskiej izbie Muzeum Kresów oraz brak stosownej informacji w języku litewskim na budynku tegoż muzeum - to tylko niektóre bolączki Litwinów w Sejnach, omówione na spotkaniu z proboszczem prał. Zbigniewem Bzdakiem - relacjonuje przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce Jolanta Malinowska-Wiaktor.Problemy parafian w Sejnach - 17.09.2023


Litewska społeczność parafii sejneńskiej od kilku miesięcy nie ma swojego księdza, który odprawiałby msze w języku litewskim w Sejnach i w Żegarach. Od początku czerwca msze w zastępstwie odprawiał ksiądz z sąsiedniej parafii w Puńsku, mówi przewodniczący Stowarzyszenia św. Kazimierza w Sejanch Olgierd Wiaktor. Sytuacja jest bardzo trudna, tym bardziej, że już za miesiąc...Twórcze życie - 14.09.2023


Zaczyna się sezon artystyczny w Domu Litewskim w Sejnach. Na jakie atrakcje i koncerty możemy liczyć tej jesieni – opowiada kierownik działu kultury DL w Sejnach Dala Ostrowska.

Z nowoczesnego gospodarstwa zrezygnowaliśmy na rzecz ekologii. Jest dużo pracy, ale nie ma takiego napięcia, jak przy produkcji mleka – zapewnia Irena Pieczulis ze wsi Kompocie.

...Odpusty i wybór poezji - 12. 09. 2023


Odpust - to szczególna uroczystość kościelna, która zgromadza dużą ilość wiernych. O uczestnictwie pielgrzymów z parafii Puńsk i Sejny w odpustach w Litwie: w Pivašiūnai, Šiluva i Kalvarija opowiada Anastazja Sidor.Litwini w Suwałkach - 10.09.2023


Suwalscy Litwini maja problemy finansowe spowodowane podniesieniem czynszu z wynajem pomieszczeń - żali się Anna Wierzbiło.

Najlepszy oracz w powiecie sejneńskim Romuald Makowski

Polecam hiszpańskie miejsca i wydarzenia - Rasa Pachutko

Zaprasza Zyta WasilukPoezja i rękodzieło - 07.09.2023


W Suwałkach mieszka sporo osób tworzących poezję i prozę. Z tego też powodu często jeździmy do sąsiadów w Marijampolu, Alytusie czy Kalvarii, gdzie prezentujemy swoją twórczość – opowiada szefowa suwalskiego oddziału Stowarzyszenia Litwinów w Polsce Anna Wierzbiło.

Prowadząc warsztaty strugania w drewnie poczułem, że lubię to robić, a zagraniczni goście,...Edukacja priorytetem - 05.09.2023


Nowy rok szkolny w litewskiej szkole "Ziburys" w Sejnach zaczynają nie tylko uczniowie tej szkoły ale i trójka pierwszaków z Suwałk. Działająca od 2005 r. litewska szkoła w Sejnach też miała trudne początki przypomina dyrektor Algirdas Vaicekauskas.
 
 

Prowadzący:

Ruta Burdyn
Robert Słowik
Zyta WasilukREKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok