Ulga na dzieci w PIT 37

18 stycznia 2021

Materiały reklamowe, Ulga na dzieci w PIT 37
Materiały reklamowe, Ulga na dzieci w PIT 37

Podstawa prawna

Ulga na dzieci została wprowadzona wprost w ustawie podatek dochodowy od osób fizycznych. Z ulgi podatkowej może skorzystać podatnik, rozliczający się na zasadach określonych w ustawie o PIT, art. 27 (o skali podatkowej). Jak najbardziej więc dotyczy między innymi osób przygotowujących PIT 37.

Wyciąg z przepisów

Ustawa podatek dochodowy od osób fizycznych art. 27f

Od podatku dochodowego […]  podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku, do którego w roku podatkowym:

1) wykonywał władzę rodzicielską;

2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;

3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Uzasadnienie i cele ulgi na dzieci

Według badań GUS, na koniec czerwca 2020 ludność Polski liczyła 38 354 tys. osób, ale liczba ta się zmniejsza. W pierwszym półroczu 2020 r. liczba ludności zmniejszyła się o prawie 28 000 osób, co wskazuje na ubytek rzeczywisty 0,07%. W tym okresie urodziło się 177 tys. dzieci, ale to o prawie 5 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Dodatkowo, zmarło więcej osób niż się urodziło - czyli 208 tys. osób. Oznacza to ujemny przyrost naturalny (różnica pomiędzy liczbą żywych urodzeń a zgonów). Wynosi on -31,2 tys., czyli -1,6‰. Na każde 10 tysięcy ludzi ubywa więc aż 16 osób. Ponadto, piramidy wieku ludności wskazują na tendencję do starzenia się społeczeństwa. Są to groźne trendy, które prowadzą (w dużym uproszczeniu) do tego, że coraz mniejsza grupa osób w wieku produkcyjnym pracuje na podatki i emerytury. Jedną z zachęt dla rodziny, by posiadała więcej dzieci, są tak zwane ulgi na dzieci. Co prawda nazywa się je „ulgą na dziecko”, a tak naprawdę ma na celu służenie rodzicom i rodzinie, w rozumieniu podstawowej jednostki gospodarczej. Ulga polega na tym, że dzięki niej podatnik może zapłacić mniejszy podatek. Poznając cele działania ustawodawcy, można wnioskować między innymi kto będzie mógł skorzystać ze wsparcia.

Podmioty uprawnione do skorzystania z ulgi na dzieci

Ulga na dzieci przysługuje zarówno rodzicom, jak i opiekunom prawnym i rodzicom zastępczym, o ile dziecko z nimi zamieszkuje. Jest jedną z najczęściej wykorzystywanych ulg w PIT 37 i można skorzystać z niej również przy rozliczeniu rocznej deklaracji na PIT 36.

Ustawodawca zdecydował, że warunkiem koniecznym do możliwości zastosowania ulgi, jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Oznacza to, że z ulgi skorzystać może rodzic, który faktycznie wykonuje piecze nad dzieckiem oraz je wychowuje. Samo posiadanie władzy rodzicielskiej, bez faktycznego jej wykonywania, nie jest wystarczające do skorzystania z ulgi. Faktycznie nie powinni więc korzystać z niej rodzice tylko płacący alimenty, czy utrzymujące sporadyczne kontakty z dzieckiem.

Na kogo przysługuje ulga?

Ulga przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Ponadto ustawodawca zdecydował, że z ulgi można skorzystać również na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Katalog "dzieci" został również rozszerzony na dzieci do 25 roku życia, które ciągle się uczą, jeżeli nie uzyskało dochodów, które podlegają opodatkowaniu, a ich inne dochody i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych po zsumowaniu nie przekroczyły 3089 zł. Ograniczenie to nie dotyczy otrzymywania przez dziecko renty rodzinnej.


Materiały reklamowe, Ulga na dzieci w PIT 37


Górne granice dochodowe

Według ustawodawcy z ulgi może skorzystać rodzina, której dochody (wspólne dochody małżonków) przy jednym dziecku wynoszą maksymalnie 112 000 zł. Taka sama granica została wskazana dla rodziców samotnie wychowujących jedno dziecko. Jeżeli rodzice nie pozostają w związku małżeńskim, ale wychowują 1 dziecko wspólnie z drugim rodzicem, to górna granica dochodu na każdego podatnika – rodzica wynosi 56 000 zł.

Jeżeli rodzina wychowuje więcej niż jedno dziecko (dwoje lub więcej) nie ma limitu dochodowego na skorzystanie z ulgi na dzieci. Można z niej skorzystać więc niezależnie od osiąganych dochodów.

Wysokość ulgi na dzieci

Wysokość ulgi na dzieci zależy od dwóch głównych czynników. Po pierwsze - ilości posiadanych dzieci, po drugie - od okresu możliwego korzystania z ulgi w ramach danego roku podatkowego. I tak na

  • pierwsze dziecko            - ulga wynosi 92,67 zł miesięcznie;
  • drugie dziecko                 - ulga wynosi 92,67 zł miesięcznie;
  • na trzecie dziecko           - ulga wynosi 166,67 zł miesięcznie;
  • na czwarte i kolejne dziecko – ulga wynosi 225 zł miesięcznie.

W praktyce oznacza to, że podatnik musi podać, ile posiada dzieci oraz przez ile miesięcy może korzystać z ulgi.

Przykład praktyczny - kazus

Pani Ania i Pan Marek mają 3 dzieci – 10, 12 i 3 latka. Ile może wynieść ich ulga na dzieci?

ROZWIĄZANIE:

Wszystkie dzieci, przez cały rok nie ukończą 18 roku życia (lub 25 uczące się), czyli będą wiekowo uprawniały do skorzystania z ulgi przez cały rok = 12 miesięcy. Stawki dla pierwszego, drugiego i trzeciego dziecka ustawodawca wskazał wprost.

92,67 x 12 miesięcy na pierwsze dziecko = 1112,04 zł rocznie

92,67 x 12 miesięcy na drugie dziecko = 1112,04 zł rocznie

166,67 zł x 12 miesięcy na trzecie dziecko = 2000,04 zł

Razem: 4224,12 zł

Rodzina Państwa Anny i Marka mogą skorzystać z łącznej ulgi na dzieci o wysokości 4224,12 zł.

Źródła opracowania

  • Ustawa z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2020.1426 tj. z dnia 2020.08.21);
  • Główny Urząd Statystyczny, Departament Badań Demograficznych, zespół autorski Małgorzata Cierniak-Piotrowska, Agata Dąbrowska, Karina Stelmach, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 30.06.2020), data publikacji 15.10.2020, częstotliwość wydania Roczna;
  • Ministerstwo Finansów, Broszura / Ulotka, Tato słuchaj jest taka ulga, Skorzystaj z Ulgi na dzieci 2019.


Gazociąg Polska – Litwa – raport z realizacji inwestycji oraz ważne informacje dla właścicieli gruntów i rolników


O aktualnym stanie budowy międzynarodowego połączenia gazowego Polska – Litwa, podstawach prawnych tej niezwykle ważnej z perspektywy polskiej energetyki inwestycji, odszkodowaniach dla rolników i szansach rozwoju dla regionu północno-wschodniej Polski rozmawiamy z Iwoną Dominiak, rzecznikiem prasowym GAZ-SYSTEM.

Ochrona zniżek OC – na czym to polega?


Posiadanie samochodu oraz jego użytkowanie wiąże się z szeregiem dodatkowych kosztów. Posiadając auto cyklicznie opłacamy regularne przeglądy pojazdu, a także wszelkie konieczne ubezpieczenia. Między innymi ubezpieczenie OC i AC.Ile kosztuje ubezpieczenie domu / mieszkania?


Ubezpieczenie domu czy mieszkania jest dobrą decyzją, dzięki której możesz zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami różnych zdarzeń losowych. Jeśli jednak Twój domowy budżet jest ograniczony, z pewnością będziesz zastanawiać się, czy ten dodatkowy wydatek nie wpłynie na komfort życia. Zanim wybierzesz polisę, sprawdź ile kosztuje i jaki zapewnia zakres ochrony.Gdzie się oświadczyć w Białymstoku? 5 topowych miejsc na zaręczyny


Czy Białystok może być stolicą miłości – miastem, w którym swój początek mają romantyczne historie? Jak najbardziej! Urokliwe uliczki i zachwycające parki aż się proszą o to, aby wykorzystać je jako scenerię dla miłosnych wyznań i... zaręczyn. Poznaj 5 miejsc idealnych na zaręczyny w Białymstoku. Pierścionek z brylantem, bukiet kwiatów i bajeczna oprawa miasta sprawią,...Jak zoptymalizować miesięczny budżet? 5 propozycji


Aby nie martwić się o dziurę w domowym budżecie, trzeba dostosować wydatki do naszych możliwości finansowych. Konieczne jest zrównoważenie tego, co wydajemy z tym, co zarabiamy. Podpowiadamy, w jaki sposób zapanować nad wydatkami i zoptymalizować miesięczny budżet domowy.Zalety i wady kupowania męskich ubrań online


Ci, którzy chcą kupić męskie ubrania online, mają do wyboru różne opcje. Są one nie tylko przystępne cenowo, ale też bardzo łatwe w obsłudze, ponieważ internet zapewnia liczne portale, które odpowiednio zaspokajają potrzeby kupującego. Jednak w rzeczywistości zakupy męskich ubrań przez internet mają swoje wady i zalety.
 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok