Dalekowzroczność i krótkowzroczność. Różnice, objawy i leczenie

[Artykuł sponsorowany]

27.05.2022, 13:35, akt. 13:37


Dalekowzroczność i krótkowzroczność. Różnice, objawy i leczenie
Dalekowzroczność i krótkowzroczność. Różnice, objawy i leczenie

Zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność to wady wzroku, które poddają się korekcji laserem. Historia chirurgicznej korekcji wzroku (początkowo nacięcia rogówki wykonywano za pomocą tradycyjnego skalpela) sięga lat ‘50 XX wieku, bo właśnie wtedy japoński oftalmolog, dr Sato, przeprowadził szereg zabiegów na ochotnikach z krótkowzrocznością.

Po pionierach, jak zwykle, przyszli ich uczniowie i naśladowcy, żeby doskonalić metody operacyjne, rozwijać coraz bardziej skomplikowane technologie oraz projektować coraz bardziej precyzyjne urządzenia – wszystko po to, żeby dziś, w drugim dziesięcioleciu XXI wieku, laserowa korekcja wzroku mogła stać się jedną z najbardziej zindywidualizowanych procedur medycznych zalecanych w leczeniu zarówno krótkowzroczności jak i dalekowzroczności.

Krótkowzroczność – najczęstsza wada wzroku naszych czasów

Okuliści mówią, że mamy obecnie prawdziwą pandemię krótkowzroczności. Wady tej nie można wyleczyć farmakologicznie, nie cofnie się też pod wpływem noszenia nawet najlepiej dobranych okularów czy soczewek kontaktowych.

Czym objawia się krótkowzroczność?

Równoległe promienie świetlne wpadające do oka załamują się nie na siatkówce, lecz przed nią, przez co krótkowidz widzi niewyraźnie przedmioty oddalone od siebie i żeby wyostrzyć obraz, wciąż mruży oczy. Im wyższa wada, tym mniejsza odległość, z której widzi się wyraźnie. Niekorygowana krótkowzroczność (czyli stan, w którym, nie korzystamy z okularów bądź soczewek kontaktowych) daje także inne objawy, niż nieostre widzenie z daleka - samo w sobie przecież wystarczająco uciążliwe – np. bóle i zawroty głowy, poczucie dezorientacji w przestrzeni, słabsze widzenie o zmierzchu i w nocy.

W przeważającej większości przypadków krótkowzroczność wiąże się z nieprawidłową budową oka, na której pojawienie się nie mamy wpływu.

Najczęściej stosowaną korekcją krótkowzroczności jest noszenie okularów bądź soczewek kontaktowych, ale pacjenci borykający się z tą wadą coraz liczniej przekonują się do laserowej korekcji wzroku. Dlaczego?

Im wyższa wada, tym mniejszy komfort widzenia w okularach

Mimo możliwości przygotowania dla pacjenta okularów, które mają szkła z indeksem (indeks to współczynnik załamania światła materiału, czyli prędkość fali na granicy dwóch ośrodków – granicy powietrza i granicy materiału soczewek, im wyższy indeks, tym cieńsze i lżejsze szkła okularowe), przy dużych wadach wzroku soczewki okularowe będą wystawać poza oprawkę, a obraz widziany przez okulary nie będzie wyraźny i stabilny. Ratunkiem bywają soczewki kontaktowe, ale nie każde oko je toleruje.

Dlatego u osób o ustabilizowanej wadzie warto przeprowadzić laserową korekcję krótkowzroczności. Dr Victor Derhartunian, polski chirurg refrakcyjny o międzynarodowej renomie, właściciel kilku klinik chirurgii laserowej w Polsce i poza jej granicami, podkreśla, że to zabieg nie tylko maksymalnie bezpieczny, ale także przywracający komfort widzenia, a co za tym idzie – komfort życia w sposób, którego człowiek borykający się z dużą wadą wzroku nawet nie jest sobie w stanie wyobrazić.

Dalekowzroczność – wada bardziej skomplikowana niż się wydaje

Dalekowidz ma problemy nie tylko z wyraźnym widzeniem przedmiotów usytuowanych blisko oka, ale może także:

  • mieć problem z wyraźnym postrzeganiem przedmiotów z każdej odległości - ponieważ „nadużywa” mechanizmu akomodacji, co sprawia, że szybciej się on rozregulowuje i zaczyna szwankować
  • wraz z rozwojem wady doświadczać takich objawów jak: zmęczenie oczu, ból oczu, bóle głowy, mdłości, łzawienie, pieczenie – są one związane z astenopią (subiektywnym uczuciem osłabienia oczu, spowodowanym przez nieskorygowaną wadą wzroku)
  • cierpieć na niedowidzenie – zwłaszcza przy dużej wadzie wzroku
  • borykać się z zezem związanym z niedomogą akomodacji

Podobnie jak w przypadku krótkowzroczności, optymalnym rozwiązaniem przy wadzie jaką jest dalekowzroczność jest laserowa korekcja wzroku. Jeśli taka interwencja nie może być przeprowadzona (możliwość operacji laserem uzależniona jest od liczby dioptrii i jest ustalana indywidualnie podczas badania wstępnego i konsultacji z lekarzem), w grę wchodzi także doszczepienie soczewek fakijnych (specjalne soczewki wykonane z materiału Collamer (ILC), które umożliwiają korekcję astygmatyzmu i poważnych zaburzeń widzenia z liczbą dioptrii większą niż -8 i +3), bądź implantów wewnątrzgałkowych.

Należy pamiętać, że współczesna okulistyka dawno już obaliła mit, zgodnie z którym przy niskiej krótkowzroczności lepiej nie nosić okularów, żeby „oko się nie rozleniwiło i pracowało”. Udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że niekorygowanie lub niedokorygowanie (korekcja zbyt słabymi szkłami) tej wady wzroku prowadzi do jej szybszego postępu. W przypadku nadwzroczności liczy się z kolei jak najszybsza diagnostyka i odciążenie oka, które zbyt długo wykorzystując mechanizm akomodacji, przestaje w końcu dobrze widzieć na każdą odległość.

Profesjonalne operacje laserem okulistycznym są bezpieczne, szybkie i bezbolesne. Przed każdą operacją oczy są dokładnie badane, aby można było wybrać idealną dla nich metodę zabiegową. Stosowanie nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i technologii laserowych, jest gwarancją, że zabieg jest przeprowadzany zgodnie z wysokimi standardami bezpieczeństwa, jakości i komfortu.






















 
 

REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok