Szczepienie dzieci – dlaczego jest takie ważne?

[Artykuł sponsorowany]

25.07.2022, 10:00, akt. 10:01


Szczepienie dzieci – dlaczego jest takie ważne?
Szczepienie dzieci – dlaczego jest takie ważne?

We współczesnym świecie można zaobserwować coraz częstsze zaprzeczanie osiągnięciom nauki i zwracanie się w kierunku różnych teorii spiskowych. Niektóre z nich są  szczególnie szkodliwe, ponieważ dotyczą zdrowia dzieci. Jakie konsekwencje może mieć brak szczepień u dziecka?

Masowe podawanie szczepionek praktykowane jest na całym świecie od wielu dekad i pozwoliło zmniejszyć śmiertelność wywołaną przez niektóre choroby zakaźne oraz uchronić dzieci przed powikłaniami i niepełnosprawnością. Aby zapewnić jak najskuteczniejszą ochronę, eksperci opracowują schematy podawania różnych preparatów. W Polsce obowiązuje kalendarz szczepień, który zależy od wybranego programu (klasyczne szczepionki lub preparaty skojarzone). Zgodnie z linkowaną podstroną, dziecko powinno przyjąć pierwsze dawki zaraz po urodzeniu. Przed jakimi chorobami chronią pierwsze szczepienia?

Szczepionka na WZW typu B i gruźlicę

Te szczepienia przeprowadza się niedługo po narodzinach. To bardzo ważne, ponieważ te choroby są szczególnie groźne dla niemowląt. Szczepionka przeciwko gruźlicy jest najczęściej podawanym tego typu preparatem w całej historii szczepień. Od początku stosowania przyjęły ją miliardy ludzi. Już jedna dawka pomaga uchronić niemowlę przed infekcją. WZW typu B również może mieć poważne powikłania. U niemowląt z HBV częściej rozwija się drobnokomórkowy rak wątroby. Śmiertelność z powodu zarażenia WZW typu B u noworodków sięga aż 25%. Dlatego tak ważne jest, jak najwcześniejsze zaszczepienie dziecka na ten rodzaj wirusowego zapalenia wątroby.

Kolejne szczepienia

W następnych miesiącach życia dziecku podaje się szczepionki na:

  • błonicę, tężec i krztusiec,
  • Hib,
  • pneumokoki,
  • rotawirusy,
  • polio,
  • odrę, świnkę i różyczkę,

Oprócz szczepień obowiązkowych, w pierwszych latach życia zaleca się też przyjęcie preparatu przeciwko:

  • meningokokom,
  • ospie wietrznej,
  • WZW typu A.

W późniejszych latach życia konieczne jest przyjmowanie kolejnych dawek niektórych szczepionek. Nastolatkom obojga płci zaleca się także szczepienie przeciw HPV, który jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Szczepienia mogą też być niezbędne przy wyjazdach zagranicznych. Niektóre kraje Afryki i Ameryki Południowej wymagają okazania dokumentów potwierdzających szczepienie przeciwko żółtej febrze. 

Dlaczego szczepi się tak małe dzieci?

Wiele osób zastanawia się, czy uzasadnione jest podawanie szczepionek tak małym dzieciom. Przecież noworodki są jeszcze słabe i bardzo wrażliwe. Jednak to właśnie ta wrażliwość jest głównym powodem szczepień w tak młodym wieku. Ryzyko związane z ewentualnym wystąpieniem odczynu poszczepiennego jest o rzędy wielkości mniejsze niż to związane z chorobą. Niemowlęta są szczególnie narażone na infekcje, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Nie uda się również odizolować dziecka od zarazków – osoby, które mogą je zarazić, często nawet nie są świadome swojej choroby. Dlatego warto zaufać wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu specjalistów z całego świata i poddać dziecko szczepieniom, które mogą uratować mu życie.

 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok