Kawa specialty – co to jest i dlaczego jest wyjątkowa?

[Artykuł sponsorowany]

3.08.2022, 18:17, akt. 18:21


Dlaczego kawa specialty jest wyjątkowa
Dlaczego kawa specialty jest wyjątkowa

Zapewne już nieraz spotkałeś się z kawą określoną jako specialty coffee lub kawa specialty. Są to produkty pochodzące z najwyższej półki jakościowej na świecie. Termin ten służy głównie temu, aby móc rozróżnić kawy powszechnie dostępne od tych przygotowywanych z największą precyzją na każdym etapie produkcyjnym. Tego rodzaju kawy mają jakość potwierdzoną certyfikatem, natomiast ten można otrzymać tylko po spełnieniu wielu wymagań stworzonych przez najlepszych specjalistów w dziedzinie kawy. Dowiedz się więcej!

Kiedy kawę można określić mianem specialty?

To możliwe wyłącznie wtedy, gdy kawa uzyska certyfikat CSC (Certified Specialty Coffee), który jest przyznawany przez Specialty Coffee Association (SCA), czyli specjalne stowarzyszenie, które zrzesza m.in. ekspertów, plantatorów i producentów kaw wyróżniających się najlepszą jakością. Wszystkie te osoby mają jeden cel – promowanie kultury picia najwyższej jakości kawy. Niestety to wcale nie jest takie łatwe, ponieważ kawa specialty zwykle nie jest tania, a dodatkowo dochodzi do tego problem z przełamaniem silnych przyzwyczajeń konsumentów.

W sytuacji, gdy plantator chciałby ubiegać się o certyfikat CSC, powinien poddać swój produkt dokładnym badaniom i kontrolom na każdym etapie – zarówno podczas uprawy, transportu, jak i przetwarzania. Przeprowadzają je członkowie wspomnianego stowarzyszenia. Niemniej ważnym elementem jest przetestowanie kawy przez doświadczonych degustatorów, czyli tzw. Q-Graders, do których zadań należy ocena jakości ziaren, czystości smaku, kwasowości, czy nut sensorycznych.

Poza tym powinni ocenić rodzaj ziemi i wody użytkowanej do uprawy. Te wszystkie czynności pozwalają na przyznanie kawie punktów w skali od 1 do 100. Natomiast, aby kawa uzyskała certyfikat, musi otrzymać przynajmniej 80 punktów. Co więcej, nawet gdy kawa już zyska certyfikat, wciąż przechodzi regularne kontrole.

Palarnia kawy Finest Coffee w swoim asortymencie posiada wybitne kawy z całego świata, które zdobyły punktację powyżej 80 w skali SCA. To jedne z najszlachetniejszych ziaren pochodzących z niewielkich plantacji, uprawianych w sposób przyjazny dla otoczenia z użyciem surowców najwyższej jakości. Koniecznie sprawdź ofertę!

Etapy kontroli kawy specialty 

Warto przybliżyć etapy kontroli, przez które musi przejść kawa specialty, aby z małej roślinki stać się pysznym gorącym naparem o niezwykłym smaku.

Uprawa 

Jednym z najważniejszych jest uprawa. Plantacje, z których pochodzi kawa specialty, to najczęściej małe przedsiębiorstwa, dla których najistotniejsza jest jakość, a nie ilość. Odmiany kawowca dobiera się z uwzględnieniem warunków klimatycznych, natomiast gleba i woda do uprawy cechuje się bardzo dobrą jakością. Niemniej ważne jest to, że plony zbiera się ręcznie, a następnie ziarna przechodzą dokładną selekcję. Każdy z tych aspektów jest ściśle nadzorowany zgodnie z normami SCA.

Powinieneś również wiedzieć, że same ziarna również poddawane są kontroli. W jednej próbce kawy tego typu (350 g) może się znaleźć maksymalnie 1–1,5% wadliwych ziaren (w przypadku komercyjnych kaw może to być nawet 30%!). Niedopuszczalne jest, aby choć jedno ziarno miało defekt, który wpłynie na smak. Nie powinno znaleźć się również więcej niż 5 ziaren z niewielkim uszkodzeniem. Dodatkowo podczas oceny uprawy kawy bierze się pod uwagę czynniki powiązane z troską o środowisko i zgodnością z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Palenie

Ziarna kaw specialty z plantacji trafiają prosto do palarni. Ważne jest, aby dotarły tam w jak najkrótszym czasie po procesie obróbki. Próbki kawy poddaje się kontroli także przy rozładunku, tuż po tym, jak dotrą do palarni. Do ich wypalania wykorzystuje się tradycyjne piece bębnowe, a sam proces wypalania przebiega w temperaturze określonej przez SCA, tak aby móc wydobyć z ziaren wszystko to, co najlepsze. Do zadań inspektorów należy także kontrola mieszania i pakowania kawy. Jak mówią standardy SCA, świeżo palona kawa specialty musi trafić do klienta w ciągu 4-6 tygodni od wypalenia, za co odpowiada dział logistyki dostawy.

Parzenie

Ostatnim etapem jest transport kawy do baristów czy też innych osób, które na co dzień zajmują się parzeniem kawy. Musi być ona mielona we właściwy sposób, a później zaparzana, aby można było wydobyć jej największe walory. Ocena smaku przygotowanego napoju jest wykonywana z odgórnie określonej porcji tradycyjnego espresso, będącego w czystej postaci. 
 

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok