Konsultacja bez wychodzenia z domu, czyli jak działają elektroniczne recepty

[Artykuł sponsorowany]

1.06.2023, 13:04, akt. 13:05


Konsultacja bez wychodzenia z domu, czyli jak działają elektroniczne recepty
Grafika:  www.freepik.com
Konsultacja bez wychodzenia z domu, czyli jak działają elektroniczne recepty Grafika: www.freepik.com

Dzięki wprowadzonej kilka lat temu informatyzacji polskiej ochrony zdrowia obecnie pacjenci, by przedłużyć leczenie, czy otrzymać receptę na niezbędne leki nie muszą już czekać w długich kolejkach do lekarza w placówkach stacjonarnych, ponieważ mogą odbyć konsultacje bez wychodzenia z domu, na której otrzymają e-receptę. Zastąpienie tradycyjnych papierowych recept ich elektronicznymi odpowiednikami, jest korzystne zarówno dla pacjentów, jak i pracowników ochrony zdrowia. Jak działają takie e-recepty i jak można je otrzymać bez wychodzenia z domu? Podpowiadamy.

Jak działają elektroniczne recepty?

Elektroniczne recepty od 2020 roku niemal całkowicie zastąpiły swoje tradycyjne papierowe wersje. Lekarz, przepisując leki pacjentowi, wprowadza odpowiednie dane do systemu teleinformatycznego, z którego następnie generowana jest e-recepta. Jest ona przesyłana na maila pacjenta, a dodatkowo na jego numer telefonu wysyłany jest czterocyfrowy kod uprawniający do wykupienia medykamentów. Na wizycie stacjonarnej, jeżeli pacjent wyrazi taką chęć, może otrzymać również wydruk tego elektronicznego dokumentu, na którym także będzie znajdował się specjalny czterocyfrowy kod. Zalety elektronicznej recepty na leki doceniają nie tylko pacjenci, ale również lekarze i farmaceuci.

Przede wszystkim, żeby móc kontynuować leczenie czy szybko otrzymać niezbędne medykamenty, nie musimy już odwiedzać stacjonarnej placówki medycznej, ponieważ lekarz może nam wypisać taką receptę także na telekonsultacji czy wideokonsultacji. Dzięki e-receptom został zażegnany również problem związany z odczytaniem niewyraźnego lekarskiego pisma i w związku z tym możliwością pomyłki farmaceuty podczas wydawania leków, a także zagubieniem papierowego egzemplarza przez pacjenta.

Jak otrzymać elektroniczną receptę bez wychodzenia z domu?

Ze względu na to, że aby zrealizować elektroniczną receptę, wystarczy podać otrzymany SMS-em lub mailem czterocyfrowy kod, a także swój numer PESEL w aptece, a więc nie potrzebujemy papierowego wydruku takiego zlecenia, żeby otrzymać receptę, nie musimy nawet wychodzić z domu. Zdarzają się sytuacje, kiedy na przykład zgubimy nasze leki przyjmowane na stałe czy zapomnimy ich wyjeżdżając na wakacje, bądź też pilnie będziemy potrzebowali konkretnych medykamentów i nie będziemy mieli dostępu do stacjonarnej placówki medycznej.

W takim przypadku możemy zarezerwować konsultacje z lekarzem przez internet, z dowolnego miejsca na świecie. Podczas takiej telekonsultacji, wideokonsultacji czy rozmawiając przez czat z lekarzem, będziemy mogli otrzymać receptę elektroniczną na leki. Możliwość konsultacji z lekarzem bez wychodzenia z domu jest przydatna nie tylko w kryzysowych sytuacjach, ale doceniają ją również osoby starsze i niepełnosprawne, które mają problem z tym, aby dotrzeć do stacjonarnej placówki medycznej.


 
 

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok