Jakie dodatkowe opcje warto rozważyć przy ubezpieczaniu samochodu? Dodatkowe ubezpieczenie samochodu assistance, AC i inne

[Artykuł sponsorowany]

27.11.2023, 12:03, akt. 12:07


Jakie dodatkowe opcje warto rozważyć przy ubezpieczaniu samochodu? Dodatkowe ubezpieczenie samochodu assistance, AC i inne
Jakie dodatkowe opcje warto rozważyć przy ubezpieczaniu samochodu? Dodatkowe ubezpieczenie samochodu assistance, AC i inne

Podstawowym, obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli OC. Każdy właściciel pojazdu musi mieć taką polisę i zadbać o to, by zachować ciągłość trwania ochrony. Przy wykupywaniu ubezpieczenia OC można poszerzyć zakres ochrony poprzez dodatkowe opcje. Jakie?

Podstawowe ubezpieczenie samochodu OC

W ramach OC samochodu ochrona dotyczy zdarzeń spowodowanych przez kierującego ubezpieczonym pojazdem. Towarzystwo przejmuje odpowiedzialność za spowodowane w ruchu drogowym szkody osobowe lub majątkowe. To ono wypłaci odszkodowania dla poszkodowanych w ramach kolizji czy wypadków drogowych.

Jednak ubezpieczenie OC nie chroni przed kosztami zniszczenia własnego pojazdu w wypadku ani przed jego uszkodzeniem czy utratą w wyniku działania nieznanych osób trzecich czy sił natury. Można rozszerzyć wynikającą z OC ochronę, wykupując wraz z polisą OC dodatkowe ubezpieczenia. Jakie?

Pakiet OC i AC – co warto wiedzieć?

Popularnym sposobem na kompleksową ochronę wynikającą z ubezpieczeń komunikacyjnych jest wykupienie od razu pakietu OC i AC. Autocasco nie jest obowiązkowe, ale w wielu przypadkach okazuje się niezbędne, np. jeśli dojdzie do kradzieży pojazdu, szkody parkingowej, gdzie sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, albo gdy samochód trzeba naprawić po stłuczce spowodowanej przez jego właściciela.

Pakietowe ubezpieczenie samochodu OC z AC będzie też tańsze, niż gdyby wykupywać osobno obie polisy.

Z uwagi na fakt, że AC jest dobrowolne, ubezpieczyciele mogą oferować różne warianty zakresu ochrony. Warto przy tym zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

 • zakres ochrony – czy np. AC obejmuje kradzież pojazdu,
 • naprawa na częściach oryginalnych czy częściach zamiennych,
 • naprawa na kosztorys czy warsztatowa, w warsztacie ASO,
 • wysokość udziału własnego (udział własny w szkodzie),
 • amortyzacja części – może być uznawana lub nie,
 • zakres terytorialny obowiązywania ubezpieczenia.

Na stronie ubezpieczyciela UNIQA - uniqa.pl/quote/start można wprowadzić najważniejsze dane dotyczące pojazdu oraz jego właściciela i dowiedzieć się, ile będzie kosztować pakiet OC z AC przy wybranej konfiguracji parametrów autocasco. Warto wykupić ubezpieczenie dobrane do potrzeb użytkownika.

Dodatkowa ochrona – pakiet dodatkowych ubezpieczeń samochodu

Ubezpieczenie OC, wraz z AC lub bez autocasco, można również rozszerzyć o różne dodatkowe polisy. Wśród nich są:

 • ubezpieczenie assistance – ASS, które zapewnia pomoc np. po wypadku, kolizji, awarii czy kradzieży, obejmującą holowanie pojazdu czy naprawę w miejscu zdarzenia,
 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy i pasażerów,
 • ubezpieczenie szyb – pokrywa ono koszty naprawy bądź wymiany szyb w pojeździe do określonej kwoty,
 • ubezpieczenie opon – ubezpieczyciel zapewnia pomoc przy wymianie koła oraz pokrycie kosztów naprawy uszkodzonej opony,
 • ubezpieczenie Minicasco – jeśli AC jest dla klienta zbyt drogie lub uzna on, że go nie potrzebuje, może zwiększyć ochronę o Minicasco, które zapewnia odszkodowanie w przypadku m.in. utraty pojazdu w wyniku kradzieży, pożaru lub działania innych żywiołów.

Ubezpieczyciel może zapewnić również wypożyczenie bezpłatnie pojazdu zastępczego po kradzieży czy awarii auta.

Odpowiednie ubezpieczenie samochodu na wyjazd – najczęściej zadawane pytania

Przy zakupie OC na stronie uniqa.pl/ubezpieczenie-oc/ można uzyskać w pakiecie od razu, w ramach jednej składki, Zieloną Kartę, często niezbędną przy wyjeździe za granicę. Poza tym ochrona obejmuje assistance MIDI, które pozwala na uzyskanie podstawowej pomocy w razie wypadku, awarii bądź kradzieży samochodu, przez 24 godziny na dobę. Podczas podróży, w kraju i za granicą, przyda się i to, że UNIQA zapewnia samochód zastępczy na 48 godzin od momentu zaistnienia zdarzenia.

Przy korzystaniu z dodatkowych ubezpieczeń do OC warto zawsze sprawdzić, jaki jest zakres terytorialny ich obowiązywania, zwłaszcza jeśli wybieramy się samochodem za granicę.

Możesz także skorzystać z kalkulatora na stronie Uniqa, którym obliczysz wysokość składki ubezpieczenia: uniqa.pl/quote/start.


 
 

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok