Czy rynek pracy w Białymstoku jest konkurencyjny na tle innych miast?

[Artykuł sponsorowany]

28.03.2024, 16:47, akt. 16:49


Czy rynek pracy w Białymstoku jest konkurencyjny na tle innych miast?
Czy rynek pracy w Białymstoku jest konkurencyjny na tle innych miast?

Mieszkasz w Białymstoku, ale zastanawiasz się, czy nie lepiej byłoby się przeprowadzić i poszukać pracy gdzie indziej? Przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się, jak stolica Podlasia wypada na tle innych miast - na jakie wynagrodzenie możesz liczyć, kto rekrutuje najczęściej i gdzie szukać najlepszych ofert pracy. 

Wynagrodzenie w Białymstoku na tle innych polskich miast

Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w Białymstoku wyniosło w styczniu 2024 roku 6 473,30 zł. To co prawda znacznie mniej niż wysokość średnich zarobków w Warszawie (9 422,99 zł brutto) czy Krakowie (9 391,33 zł brutto), jednak porównywalnie na przykład do przeciętnego wynagrodzenia w Kielcach (6 533,94 zł brutto). Poza tym, w Białymstoku w wielu branżach zarabia się znacznie powyżej średniej. Mowa tutaj między innymi o sektorze IT. Średnia pensja programisty wynosi w stolicy Podlasia między 8 a 13 tys. zł brutto miesięcznie. Na atrakcyjne wynagrodzenie mogą liczyć także przedstawiciele branż, takich jak: energetyka, budownictwo, bankowość i finanse, działalność naukowa oraz marketing. Oferty pracy w tych, ale także innych branżach w Białymstoku znajdziesz na stronie: https://www.gowork.pl/praca/bialystok;l.

Stopa bezrobocia w Białymstoku - jak miasto wypada w porównaniu z resztą kraju?

Według danych GUS stopa bezrobocia w Białymstoku wyniosła w styczniu 2024 roku 5,4 proc. Wartość ta mocno odbiega od, chociażby Poznania i Katowic, gdzie bezrobocie utrzymuje się na poziomie 1,1 proc., jednak znowu jest to wartość zbliżona do stopy bezrobocia w Kielcach (4,9 proc.). Niemniej, w mieście nadal wiele zawodów klasyfikuje się jako deficytowe, co oznacza, że ich przedstawiciele mogą znaleźć pracę niemalże od zaraz. To także szansa dla osób, które wciąż szukają pracy, ponieważ z powodu braków kadrowych pracodawcy chętniej zatrudniają osoby bez doświadczenia w danej dziedzinie. Obecnie najbardziej poszukiwani są w Białymstoku:

 • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
 • fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne oraz psycholodzy i psychoterapeuci,
 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • magazynierzy,
 • nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych,
 • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
 • pracownicy służb mundurowych,
 • spawacze.

Znane firmy z Białegostoku

W Białymstoku działa wiele firm, które mają znaczenie nie tylko dla miasta czy regionu, ale także dla ogólnopolskiej gospodarki. Ich pracownicy mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenia, stabilne zatrudnienie i szereg benefitów. O jakich firmach mowa? Przede wszystkim o:

 • Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”,
 • Spółdzielni Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego,
 • CEDC International (Polmos Białystok),
 • Grupie Mlekovita,
 • Spółdzielni Mleczarska Mlekpol,
 • Spółdzielni Mleczarska z Piątnicy,
 • Danwood S. A. - dostawcy prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej w standardzie "pod klucz".

Poza tym, w Białymstoku ważną rolę odgrywają branża usługowa (handel, naprawa pojazdów, transport, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja) oraz przemysł i budownictwo. Zatrudniając się w przedsiębiorstwie należącym do jednego z tych sektorów, można spodziewać się wynagrodzenia powyżej średniego.

Co wyróżnia Białystok?

Białystok jest znany między innymi z Politechniki Białostockiej. Uczelnia powstała w 1949 roku i składa się z 6 wydziałów. Politechnika oferuje studia I stopnia, II stopnia oraz studia podyplomowe. Poza tym, prowadzi także interdyscyplinarną Szkołę Doktorską, a pracownicy i studenci mogą korzystać z programu międzynarodowej wymiany Erasmus+. Oferuje również 20 programów podwójnego dyplomowania z uczelniami znajdującymi się w wielu krajach na całym świecie. Nauka na Politechnice Białostockiej umożliwia znalezienie dobrze płatnej pracy. Sama uczelnia to także potencjalne miejsce zatrudnienia dla wielu absolwentów.

Białystok to także miasto, które przyciąga wielu miłośników zabytków i architektury. Miasto słynie bowiem z Pałacu Branickich wraz z otaczającym go barokowym ogrodem, licznych murali i rzeźb oraz świątyń. Praca w turystyce jest więc opłacalnym zajęciem. Stawki w ofertach jasno dowodzą, że warto zainteresować zatrudnieniem, np. w handlu, usługach, gastronomii czy hotelarstwie. 

Gdzie szukać ofert pracy w Białymstoku?

Ofert pracy w Białymstoku najlepiej szukać na stronie GoWork.pl. Z serwisem współpracuje bowiem wielu pracodawców z całej Polski - w tym z województwa podlaskiego. Co ważne, ogłoszenia, które znajdują się na portalu, można zawęzić, korzystając z dostępnych filtrów. Do wyboru są między innymi:

 • stanowisko,
 • lokalizacja (Białystok lub województwo podlaskie),
 • rodzaj umowy (np. umowa o pracę lub kontrakt B2B),
 • wymiar zatrudnienia (np. pełny etat),
 • tryb pracy (np. praca zdalna lub hybrydowa).

Zawężając w ten sposób wyniki wyszukiwania, strona pokazuje wyłącznie interesujące kandydata oferty, co pozwala znacząco zaoszczędzić czas przeznaczany na poszukiwanie zatrudnienia.


 
 

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok