Blog kredytowy sprawdza, jak rynek może zareagować na rezygnację z kredytu 0%

[Artykuł sponsorowany]

11.06.2024, 11:36, akt. 11:37


Blog kredytowy sprawdza, jak rynek może zareagować na rezygnację z kredytu 0%
Blog kredytowy sprawdza, jak rynek może zareagować na rezygnację z kredytu 0%

Kredyt na start, czyli tak zwany Kredyt 0%, miał być następcą cieszącego się olbrzymią popularnością Bezpiecznego Kredytu 2%. Dziś wiele wskazuje jednak na to, że projekt może w ogóle nie ruszyć. Jak wpłynie to na kredytobiorców i rynek? Pytamy ekspertów Bloga Kredytowego.

Kredyt na start pod znakiem zapytania

Kredyt na start był jedną z najgłośniejszych obietnic przedwyborczych. Miał być również odpowiedzią na sukces programu Bezpieczny Kredyt 2%: łącznie w ciągu zaledwie kilku miesięcy obowiązywania programu udzielono prawie 67 tysięcy kredytów, tym samym przekraczając ustalone na samym początku limity wsparcia.

Jeszcze kilka tygodni temu opublikowane zostały szczegóły projektu. Zgodnie z nimi wysokość preferencyjnego oprocentowania miała zależeć przede wszystkim od liczby osób tworzących gospodarstwo domowe, a rodziny z co najmniej trojgiem dzieci mogły liczyć oprocentowanie 0%.

Wkrótce – również na fali krytyki części ekspertów i komentatorów – przedstawiciele Trzeciej Drogi i Lewicy ogłosili wycofanie z poparcia dla tego programu. Jego przyszłość nie jest więc pewna, jednak wiele wskazuje na to, że temat powróci już po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jak rynek zareaguje na wycofanie z Kredytu na start?

Na razie mamy więc do czynienia ze sporą niepewnością, która udziela się nie tylko potencjalnym kredytobiorcom i nabywcom nieruchomości, ale również przedstawicielom sektora bankowego czy deweloperskiego. Jak rynek zareaguje na potencjalną rezygnację z kredytu na start? – Z pewnością z perspektywy zwłaszcza młodych osób, które zamierzają w najbliższym czasie zakupić pierwsze mieszkanie, brak programów wsparcia może być sporym utrudnieniem – mówi Michał Dawidowicz, autor blogkredytowy.pl.

Z drugiej strony trudno przewidzieć, w jak dużym stopniu Kredyt na start wpłynąłby na wzrost cen nieruchomości, które już teraz znajdują się na rekordowych poziomach. Bez wątpienia zwiększony popyt miałby na nie negatywny wpływ – dodaje ekspert kredytowy.

Co zrobić, jeśli planujesz zakup nieruchomości w najbliższym czasie? Przede wszystkim warto być na bieżąco, bo sytuacja może dynamicznie się zmieniać. Dobrym rozwiązaniem będzie również nawiązanie współpracy z doświadczonym doradcą kredytowym. Już Bezpieczny Kredyt 2% pokazał, że wsparcie specjalistów znakomicie znających rynkowe realia jest najlepszym sposobem na skorzystanie ze wszystkich dostępnych możliwości.

Kredyt 0%: szczegóły projektu

Program Kredyt na start – podobnie jak Bezpieczny kredyt 2% – został stworzony przede wszystkim z myślą o młodszych kredytobiorcach chcących zakupić pierwszą nieruchomość na własne cele mieszkaniowe.

Oprocentowanie kredytu miało być uzależnione od liczby dzieci w gospodarstwie domowym i wynosić:

  • 1,5% dla gospodarstw bez dzieci,
  • 1% dla gospodarstw z jednym dzieckiem,
  • 0,5% dla gospodarstw z dwojgiem dzieci,
  • 0% dla gospodarstw z trojgiem lub większą liczbą dzieci.

Co ważne: pięcioosobowe i większe rodziny mogłyby w ramach programu zakupić nie tylko pierwszą, ale również drugą nieruchomość.

Program przewidywał także różne limity dotyczące wysokości kredytu oraz dochodów kredytobiorców:

  • Limity kredytu, który mógł być dofinansowany, wynosiły od 200 tys. zł dla singli do 600 tys. zł dla pięcioosobowych gospodarstw domowych.

 Limity dochodowe zgodnie z założeniami wynosiły od 7 tys. zł netto miesięcznie dla jednoosobowych gospodarstw domowych do 23 tys. zł netto miesięcznie dla gospodarstw domowych z trojgiem dzieci.


 
 

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok