Białostocka akcja solidarnościowa z prześladowanymi liderami Związku Polaków na Białorusi

26 maja 2022

fot. Joanna Sikora
fot. Joanna Sikora0:00
0:00
Białostocka akcja solidarnościowa z prześladowanymi liderami Związku Polaków na Białorusi - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Takie akcje w Białymstoku odbywają się co miesiąc przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przy którym stoją wielkoformatowe zdjęcia Borys i Poczobuta. Akcję organizuje Związek Polaków na Białorusi i Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Dziennikarz i członek zarządu głównego ZPB Andrzej Poczobut od czternastu miesięcy przebywa w areszcie, Borys opuściła go w marcu, rok po aresztowaniu, ale w areszcie domowym czeka na proces. Zarzuty dotyczą "gloryfikowania nazizmu", za co grozi do 12 lat więzienia. Obrońcy praw człowieka uznają Borys i Poczobuta za więźniów politycznych.

"Mimo tej pogody, jesteśmy w tym miejscu, przy portretach Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta" - mówiła na wstępie Maria Ciszkowska ze Związku Polaków na Białorusi, która też była aresztowana.

Mimo brzydkiej pogody - od popołudnia w Białymstoku pada deszcz - przy pomniku zebrała się grupa ludzi z transparentem "Siedzą, bo są Polakami", biało-czerwono-białymi parasolami i koszulkami ze zdjęciami represjonowanych Polaków.

"Ostatnio na całym świecie bardzo rzadko mówi się o tych Polakach uwięzionych za polskość. Sytuacja się zmieniła, dużo się wydarzyło na świecie, ale my nie możemy sobie pozwolić zapomnieć o nich, bo oni pokazali swoją mocną postawę, swoje męstwo, oni nie narzekają na los" - mówiła Cieszkowska.

Apelowała, aby nagłaśniać ich sprawę.

"Osobiście dla mnie jest ten dzień wyjątkowo trudny, bo rok temu zostałam wywieziona (...) tu do Polski, bez powrotu do domu. Nie mogę się nie wzruszać" - mówiła ze łzami w oczach Cieszkowska. 

Powiedziała, że rok przebiegł jej szybko, co miesiąc organizując akcje solidarności i walcząc o swoich kolegów. "Niestety, przez ten rok nic się nie zmieniło. Sytuacja się nie poprawia. Ale, moim drodzy, musimy być mocni, musimy, na ile to możliwe, walczyć" - mówiła.

Mówiła, że wolność to bardzo cenne słowo, gdy porównuje je do tego, co przeżyła. 

"Wielu z nas jest tutaj w Polsce, nie w domu rodzinnym, ale nie w więzieniu. Z własnego doświadczenia wiem, jakie tam jest życie, w więzieniu. Dlatego zachęcam was wszystkich do solidarności, do nagłaśniania, do modlitwy, do napisania listów, do wszystkich więźniów politycznych" - apelowała.

Cieszkowska mówiła, że Borys przebywa obecnie w areszcie domowym i "na ile to możliwe naprawia swoje zdrowie". Natomiast Poczobut - jak powiedziała - ma przedłużony areszt do 25 lipca.

Andżelika Borys została zatrzymana w Grodnie 23 marca ubiegłego roku, najpierw za organizację imprezy kulturalnej Grodzieńskie Kaziuki, którą władze uznały za nielegalną. Została skazana na 15 dni aresztu, ale dodatkowo zarzucono jej podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz siania niezgody na tle narodowym, religijnym i językowym.

Dwa dni później, 25 marca, zatrzymany został Andrzej Poczobut oraz działaczki ZPB Irena Biernacka i Maria Ciszkowska. W marcu została zatrzymana także inna działaczka Anna Paniszewa. Trzy działaczki z regionalnych oddziałów ZPB wyszły z aresztu w połowie ubiegłego roku i zmuszone zostały do wyjazdu

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Na Białorusi może dochodzić do kolejnych dewastacji grobów polskich żołnierzy AK


Obawiamy się, że takich sytuacji będzie więcej - tak o niszczeniu polskich grobów żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi mówi wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.XXVI Festiwal Teatrów Szkolnych w Wilnie


Język polski ma tam szczególne miejsce. Na Festiwalu Teatrów Szkolnych w Wilnie jest on niemal najważniejszy. Wydarzenie to oczywiście szansa dla młodych aktorów na sprawdzenie się na scenie, ale przede wszystkim na kontakt z polskim słowem.Polskie media na Litwie a zachowanie tożsamości


Gdzie informacji najchętniej szukają mieszkający na Litwie Polacy? Czy polskie media przegrywają z rosyjskimi? Jak walczyć o polskiego słuchacza, widza?Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna powołana przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku


Współpraca badaczy z Polski i Kazachstanu, dostęp do archiwów w Kazachstanie, a przede wszystkim badania naukowe dotyczące deportacji Polaków na Wschód - będą możliwe dzięki powołanej przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku polsko-kazachstańskiej komisji.W Białymstoku otwarto plenerową wystawę "Uwięzieni za polskość"


Wystawa poświęcona jest działalności Związku Polaków na Białorusi. Tytuł nawiązuje do represji, które od miesięcy dotykają liderów tej organizacji - w tym jej prezes Andżelikę Borys.Jak z codziennymi trudami radzą sobie mieszkańcy Ukrainy?


To namiastka normalności w czasie wojny. W obrębie Lwowa, w dziesięciu nadleśnictwach, posadzono 50 tysięcy drzew.Lekcje w polskich szkołach na Białorusi będą prowadzone po rosyjsku


To rusyfikacja polskich szkół na Białorusi. Od nowego roku szkolnego lekcje w polskich szkołach w Grodnie i Wołkowysku mają być prowadzone po rosyjsku i białorusku."Wspólnota Polska" z zakazem działalności w Rosji


Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" ma zakaz działalności na terenie Rosji. Poinformowało o tym tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości - podaje Polonijna Agencja Informacyjna.Andżelika Borys uwolniona z białoruskiego więzienia


Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została zwolniona z białoruskiego więzienia - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Wiceszef resortu Marcin Przydacz przekazał, że Borys czuje się dość dobrze i w tej chwili potrzebuje odpoczynku i rekonwalescencji.
 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok