Radio Białystok | Patronaty | WSPÓŁISTNIENIE. Wystawa malarstwa Zbigniewa Nowickiego w OiFP

WSPÓŁISTNIENIE. Wystawa malarstwa Zbigniewa Nowickiego w OiFP

3.10.2018

Opera i Filharmonia Podlaska oraz Fundacja X zapraszają w piątek, 7 września o godz. 18:00 na wernisaż wystawy WSPÓŁISTNIENIE Zbigniewa Nowickiego - malarza, rysownika, muzyka, autora tekstów, fotografa, autora filmów wideo, profesora nadzwyczajnego w Pracowni Semantyki Obrazu na Wydziale Malarstwa i Rysunku ASP w Łodzi.

źródło: mat. pras.
źródło: mat. pras.

Wystawa indywidualna prezentuje twórczość malarską jednego z najciekawszych łódzkich artystów średniego pokolenia. Wstęp wolny.WSPÓŁISTNIENIE

MALARSTWO ZBIGNIEWA NOWICKIEGO

7 września – 3 października 2018

Sala wystawowa OiFP , ul. Odeska 1, Białystok

Wernisaż wystawy sobota, 7 września godz. 18:00 – wstęp wolny
– Współistnienie to stan naturalny – mówi Zbigniew Nowicki.

 – Złożoność form rzeczywistości, często niedopasowanych, egzystujących obok siebie. Bogactwo treści czasem opozycyjnych biorących udział w  kształtowaniu jednej wizji rzeczywistości. Według Berkeleya istnieć to być postrzeganym, esse = percipi. Interakcja postrzegającego i bytu. Postrzeganie jest dla mnie istotą świadomości oraz istotą malarstwa.

Interesuje mnie współistnienie mnogości dyskursów, dysonansów formalnych, sposobów obrazowania, rzeczy odległych od siebie w czasie i przestrzeni w jednym obrazie, uchwyconym jednym aktem postrzegania. Próby budowania obrazu z wielu kodów wizualnych (podobnych do monad Leibnitza) wiążą się z wizją multi-rzeczywistości, których "wspólne" prawa i "uporządkowanie" "odkrywać" może obserwator.

Często stosowaną przeze mnie strategią twórczą jest odwoływanie się do "utartych dróg" postrzegania. Interesują mnie tu dwa obszary: pierwszy to klisze związane z obrazami z historii sztuki (kultury wysokiej), drugi to kultura masowa. W swojej twórczości wykorzystuję symbolikę religii i popkultury. W obu sferach najistotniejsze są dla mnie ich wzajemne powiązania (występujące często w karykaturalnej formie), aspiracje związane z ofertami szczęścia oraz rywalizacja w zawłaszczaniu przestrzeni publicznej i wewnętrznej współczesnego człowieka.

Jakością, którą kieruję się przy określaniu formy obrazu, jest wzajemna obcość oddziałujących na siebie elementów. Ową nieprzystawalność osiągam zasadniczo na dwa sposoby: potęgując kontrasty formalne (kolorystyczne, walorowe, wielkości, faktury etc.) oraz zderzając sposoby widzenia. Obraz staje się metaforą obrazu, metaforą malarstwa. Obrazy moje, w związku z zawartością symboliczną, można potraktować na zasadzie współczesnej Biblii pauperum, z namnażającą się niczym wirus metaforyką, pełne wieloznaczności i niejasności, zapraszające do indywidualnych odczytań. Malarstwo traktuję jako drogę samopoznania; szukania odpowiedzi na pytanie kim jestem, czym jest świadomość.

Współistnienie to również współpostrzeganie, przekaz ze świadomości twórcy do świadomości widza; bez słów.

Zbigniew Nowicki ukończył studia na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 1997, obronił dyplom z malarstwa w pracowni Krystyna Zielińskiego. Od 1998 roku pracuje w łódzkiej ASP, najpierw jako asystent w Pracowni Malarstwa i Rysunku prowadzonej przez prof. Krystyna Zielińskiego na Wydziale Edukacji Wizualnej, później jako adiunkt w Pracowni Malarstwa i Rysunku prowadzonej przez prof. Jarosława Zduniewskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi.

Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Pracowni Semantyki Obrazu na Wydziale  Malarstwa i Rysunku w łódzkiej ASP. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, muzyką (lider Czarnej Korony, the TYBET UNDERGROUND, GOD ANIMALS), literaturą, filmem video, fotografią. Brał udział w 9 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych krajowych i zagranicznych, między innymi "International Young Art" 2000 w Tel Awiwie, Chicago, Wiedniu.

Jego prace znajdują się zbiorach: Artlink Sothebys w Tel Awiwie oraz w kolekcjach prywatnych w Tel Awiwie, Chicago, Warszawie, Łodzi oraz Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

 


źródło: mat. org. | red: zmj, rbon

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok