Radio Białystok | Patronaty | Projekcja filmu "Bogowie" ze ścieżką dźwiękową na żywo w OiFP

Projekcja filmu "Bogowie" ze ścieżką dźwiękową na żywo w OiFP

16.12.2018

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w niedzielę, 16 grudnia o godz.19.00 na niezwykłe wydarzenie filmowe i muzyczne zarazem - projekcję filmu "Bogowie" ze ścieżką dźwiękową na żywo. Muzykę wykona zespół kameralny OiFP pod batutą kompozytora, Bartosza Chajdeckiego.

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Film "Bogowie" (2014) to historia o geniuszu polskiej medycyny - profesorze Zbigniewie Relidze, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził w 1985 roku udaną operację przeszczepu serca. W czasach, gdy tego dokonał, istniało powszechne przeświadczenie, że przeszczepy są działaniem wbrew naturze. Ten milowy krok postawiony przez profesora i jego zespół ze szpitala w Zabrzu zrewolucjonizował polską medycynę.

Film opiera się na faktach i nakreśla trudne czasy, w których przyszło im działać, pokazując jednocześnie sylwetkę buntownika, który walczył o lepszy świat i uratował życie tysiącom ludzi, walcząc o każde serce. W postać profesora Religi wcielił się Tomasz Kot.

Projekcja filmu "Bogowie" odbędzie się dokładnie w dniu, w którym profesor świętowałby swoje 80. urodziny.

Muzyka stanowi bardzo istotną część filmu, a nawet fabuły. Jak mówi kompozytor, jego celem było odtworzenie odgłosów i nastroju sali operacyjnej. Taki sposób prezentacji dzieła filmowego sprzyja lepszemu odbiorowi ścieżki dźwiękowej, która czasem - choć wybitna - czasem umyka widzowi.


Bartosz Chajdecki, kompozytor młodego pokolenia, tworzy muzykę filmową, teatralną i telewizyjną. Jego działalność kompozytorska zaczęła się w wieku dwunastu lat. Był uczniem Zbigniewa Preisnera, a po kilku latach współpracował z krakowskim Teatrem Akne, realizował muzykę m.in. do spektaklu "A Little Requiem for Kantor", za którą został wyróżniony nagrodą Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, natomiast sam spektakl był pokazywany za granicą, w Anglii, Niemczech, Francji i Brazylii.

Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Współpracował z Yale School of Drama, New York School of Visual Arts, a także Teatrem Samuela Becketta w Londynie. Po wykonaniu autorskiego utworu "Destination Unknown", po koncercie w Londynie organizacja EAJC (European Association for Jewish Culture) zainteresowała się jego twórczością i postanowiła przyznać mu w 2004 roku stypendium na dalszy rozwój.

Na początku lat 2000 zaczął pisać muzykę dla polskich seriali i spektakli, za soundtrack do "Czasu Honoru" został nominowany w 2011 roku do nagrody IFMCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego. Komponował muzykę także do takich produkcji jak: "Chichot losu", "Misja Afganistan". "Baczyński", "Bogowie", "Moje Córki Krowy", a także wielu innych.


Projekcja filmu "Bogowie" w reż. Łukasza Palkowskiego z muzyką na żywo autorstwa Bartosza Chajdeckiego. Niedziela, 16 grudnia, godz. 19:00, Duża scena

Orkiestra kameralna Opery i Filharmonii Podlaskiej
B.A.Ch Film Ensemble
Bartosz Chajdecki - dyrygent

 

źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok