Radio Białystok | Patronaty | Festiwal Literacki "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie"

Festiwal Literacki "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie"


W dniach 7-9 lutego 2019 r. w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbędzie się III edycja festiwalu literackiego "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie".

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

 W programie Festiwalu: warsztaty, spotkania autorskie, sejmik poetycki połączony z turniejem jednego wiersza oraz wystawa fotografii. 


- Celem Festiwalu Literackiego "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie" jest prezentacja mapy literacko-wydawniczej Podlasia, promocja czytelnictwa i pisarzy związanych z naszym regionem oraz ich twórczości - mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. - Poprzednie edycje pokazały, że tego typu wydarzenia są potrzebne i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników.


W tym roku festiwal potrwa trzy dni. Dzień pierwszy (czwartek, 7 lutego) dedykowany jest najmłodszym. W programie znalazły się warsztaty przygotowane przez: poetkę i autorkę książek dla dzieci Zofię Olek-Redlarską, podróżnika Marcina Obałka, znanego rysownika i autora komiksów Tomasza Samojlika. Pracownicy Działu Instrukcyjno-Metodycznego Książnicy Podlaskiej zapraszają na warsztaty z elementami kodowania "Inżynier Ciućma - śrubka, młotek i przemądrzałe roboty", stworzone na bazie książki Grzegorza Kasdepkego i przy wykorzystaniu robotów Photon. Oprócz tego dzieci spotkają się z aktorami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Białostockiego Teatru Lalek.

Głównym punktem programu w drugim dniu festiwalu (piątek, 8 lutego) będzie sejmik poetycki, czyli spotkanie poetów, prozaików, literaturoznawców, wydawców, tłumaczy, miłośników literatury i kultury. Podczas obrad uczestnicy wspólnie zastanowią się nad rolą i kondycją poezji we współczesnym świecie, spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, jak i czy w ogóle poezja funkcjonuje w mediach, a także przyjrzą się nowemu nieregularnikowi "Epea. Pismo literackie", wydawanemu przez Książnicę Podlaską.

Spotkanie poprowadzi prof. Dariusz Kulesza - literaturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku, w rozmowach wezmą udział: dr Krzysztof Kurianiuk - kierownik redakcji kultury Polskiego Radia Białystok oraz Justyna Sawczuk - redaktor naczelna nieregularnika "Epea. Pismo literackie". Sejmikowi towarzyszyć będzie turniej jednego wiersza "Niech zwycięży poezja", który poprowadzi poeta Eligiusz Buczyński.

Dzień zakończy spotkanie z pisarką, dziennikarką i redaktorką Katarzyną Drogą, która opowie o tym, jaki wpływ na nasze życie mają sekrety naszych przodków.

Dzień trzeci (sobota, 9 lutego) rozpocznie się wernisażem wystawy fotograficznej "Magia Podlasia". Towarzyszyć jej będzie prezentacja książek wydanych w województwie podlaskim, przygotowana przez Andrzeja Kalinowskiego - prezesa Fundacji Sąsiedzi. Nowością w tym roku będzie pokaz, przygotowanego przez Stowarzyszenie Szukamy Polski, filmu dokumentalnego "Zenek" w reż. Dariusza Szada-Borzyszkowskiego - to opowieść o trzynastoletnim białostockim harcerzu Zenku Borowskim, zastrzelonym w 1943 r. przez niemieckiego żandarma podczas próby ratowania polskich książek, zarekwirowanych przez okupanta i przechowywanych w strzeżonym budynku.

Festiwal zakończy seria spotkań autorskich z: Magdaleną Niedźwiedzką - autorką powieści biograficznych i historycznych (m.in. "Maria Skłodowska-Curie", trylogii "Opowieści z angielskiego dworu" czy "Bona. Zmierzch Jagiellonów"), Piotrem Nesterowiczem - redaktorem naczelnym miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii", autorem esejów, reportaży, powieści i opowiadań fantastycznych (m.in. wydanej w 2018 r. powieści "Jeremiasz"), zdobywcą Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę "Cudowna" oraz Natalią Fiedorczuk-Cieślak - piosenkarką, instrumentalistką, autorką piosenek oraz powieści: "Jak pokochać centra handlowe" (nominacja do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego) i "Ulga".


Organizator: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Miasto Białystok, Fundacja Sąsiedzi

Partnerzy: Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
7-9 lutego 2019 r. 

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A


 


Festiwal literacki "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie" III edycja

PROGRAM


CZWARTEK, 7 lutego 2019 r.                      

9:00-9:45 – Warsztaty "Inżynier Ciućma – śrubka, młotek i przemądrzałe roboty" (Galeria Parter)

9:00-9:30 – Warsztaty z aktorami Białostockiego Teatru Lalek (sala Książniczka)

9:15-10:00 – Warsztaty z Zofią Olek-Redlarską (audytorium)

10:30-11:30 –  Spotkanie z Tomaszem Samojlikiem (audytorium)

11:00-12:15 – Warsztaty z aktorami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki (sala Książniczka)

12:00-13:00 –  Spotkanie z Marcinem Obałkiem (audytorium)


PIĄTEK, 8 lutego 2019 r.

9:00-9:45 – Warsztaty "Inżynier Ciućma – śrubka, młotek i przemądrzałe roboty" (Galeria Parter)

10:00-12:00Sejmik poetycki – panel dyskusyjny z udziałem poetów z Podlasia (audytorium)

12:30-13:30 – Turniej jednego wiersza (audytorium)

17:00 – Spotkanie z Katarzyną Drogą (audytorium)


SOBOTA, 9 lutego 2019 r.

11:00 – Otwarcie wystawy "Magia Podlasia" połączone z prezentacją wydawnictw z 2018 r. (Galeria Parter)

12:00-12:45 – "Zenek" – film dokumentalny o Zenku Borowskim – Stowarzyszenie Szukamy Polski (audytorium)

13:00-14:15Magdalena Niedźwiedzka – prowadzenie Dominik Sołowiej (audytorium)

14:30-15:45Piotr Nesterowicz – prowadzenie Justyna Sawczuk (audytorium)

16:00-17:15Natalia Fiedorczuk-Cieślak – prowadzenie Miłosława Malzahn (audytorium)


UWAGA! Na warsztaty obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona. 

 

źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINEźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok