Radio Białystok | Patronaty | Otwarcie wystawy "Strach"

Otwarcie wystawy "Strach"


Wystawa "Strach" ma na celu analizę tytułowego fenomenu, który jest współcześnie wszechobecny na poziomie lokalnym, regionalnym i globalnym.

Nikita Kadan, Pogrom, 2016-2017, cykl rysunków, węgiel lawowany, papier, źródło: mat. org.
Nikita Kadan, Pogrom, 2016-2017, cykl rysunków, węgiel lawowany, papier, źródło: mat. org.Artystki i artyści: AntiGonna, A.R.CH., Mirosław Bałka, Yevgenia Belorusets, Rafał Bujnowski, Hubert Czerepok, Anna Daučíková, Zhanna Gladko, Kote Jincharadze, Nikita Kadan, Zhanna Kadyrova, Aleksei Kazantsev, Alina Kleytman, Dana Kosmina, Tamar Nadiradze, Marina Naprushkina, Ara Petrosyan, Agnieszka Polska, Vlada Ralko, Guia Rigvava, Sergey Shabohin, Guram Tsibakhashvili, Alesia Zhitkevich, Natalia Vatsadze & Ekaterine Ketsabaia, Paweł Żukowski

Zespół kuratorski: Nikita Kadan, Sergey Shabohin, Monika Szewczyk, Eliza Urwanowicz-Rojecka, Natalia Vatsadze

Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)          

Otwarcie: 21.08.2020 / 18:00Wydawałoby się, że dzięki postępowi nauki i rozwojowi nowych technologii wzrasta nasze poczucie bezpieczeństwa, zwiększają się możliwości oceny ryzyka i zagrożeń oraz skuteczność radzenia sobie z nimi. Dlaczego zatem coraz częściej mówimy o tzw. "kulturze strachu"? Dlaczego strach stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia i zawładnął wyobraźnią społeczną?

Zagrożenia teoretyczne i zagrożenia realne czasem są zbieżne, ale bywa też, że się rozmijają. Niekiedy są raczej odległe niż bezpośrednie, jednak m.in. za sprawą mediów mogą się nam wydawać znajome. Jaki mają wpływ na treść strachu, jego formę, poziom radykalności i sposoby jego wyrażania? Czy strach działa paraliżująco, czy może mobilizuje do działania? Czy ewentualne reakcje na strach mają podłoże emocjonalne, czy racjonalne?

Predyspozycje psychiczne, płeć, wiek, klasa społeczna, wykształcenie i wychowanie, religia i wiara, a także indywidualne doświadczenie i normy społeczne mogą decydować o tym, czego się boimy bądź jak reagujemy na strach. Jakie inne czynniki i procesy mają wpływ na występowanie strachu i reakcje na niego? Czy za istotne dla tego zjawiska powinniśmy uznać próby oceny rzeczywistości współczesnej, czy może postrzeganie lub ocenę przeszłości, lub przewidywania dotyczące przyszłości?

Atmosfera niepokoju, niepewności, niebezpieczeństwa, nastrój zagrożenia, poczucie nieoczekiwanego, nieprzewidywalnego, zagubienie moralne, klimat braku zaufania, nadmierna reakcja, panika – co i kto ma wpływ na język i symbole "kultury strachu"? Czy wszechobecność strachu w powszechnej debacie publicznej oswaja ten problem, buduje jego świadomość, normalizuje język i symbole potrzebne do interpretacji – czy banalizuje, spłyca i popularyzuje? A może wręcz przeciwnie – prowadzi do jego eskalacji?

Kontrola, regulacja, zarządzanie, wiara w ludzką sprawczość, system wartości – co wpływa na poziom strachu i sposoby radzenia sobie z nim?

Strach coraz częściej kształtuje nasze doświadczenie indywidualne i zbiorowe. Z jednej strony zjawisko to ma charakter globalny. Z drugiej strony warto jednak spojrzeć na nie także przez pryzmat specyfiki regionu i danego kontekstu geograficzno-kulturowego. Czy na formę strachu mają wpływ uwarunkowania historyczno-kulturowe? Czy struktura strachu może mieć związek z budową nowego światowego porządku po upadku komunizmu w regionie Europy Wschodniej i kondycją tzw. krajów postkomunistycznych? Czy rządzi się ona zatem lokalną/glokalną logiką? Czy istnieje jeszcze ktoś nieustraszony? Czy strach jest polityczny? Wystawa szuka odpowiedzi na te pytania w bardzo wrażliwej na otaczającą nas rzeczywistość sferze – w sztuce.


Wydarzenia towarzyszące wystawie "Strach"


14.08-16.08.2020 (piątek - niedziela), godz. 16:00-20:00

"Wakacje od piekła" inscenizowany utwór sensoryczny realizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku

Reżyseria: Kasia Hertz, Tekst: Olga Cielemęcka, Kasia Hertz, Z udziałem: Ewy Hubar, Justyny Kisielewskiej, Weroniki Lewandowskiej, Nataszy Topor, Anastazji Bernad, Magdaleny Siemaszko, Współpraca realizatorska: Jan Szewczyk, Realizacja filmu: Mikołaj Syguda, Realizacja dźwięku: Monika Pich

Wstęp wolny


21.08.2020 (piątek), godz. 18:00

Otwarcie wystawy "Strach"

Wstęp wolny

WYSTAWA I PROGRAM TOWARZYSZĄCY realizowany w ramach  FESTIWALU WSCHÓD KULTURY / INNY WYMIAR 2020


22.08.2020 (sobota), godz. 11:00

Otwarta dyskusja towarzysząca wystawie "Strach", poprzedzona krótkim oprowadzaniem

W spotkaniu udział wezmą prof. Michał Bilewicz, dr Magdalena Budziszewska, prof. Przemysław Czapliński, prof. Andrzej W. Nowak, część  artystów biorących udział w wystawie oraz skład kuratorski.

Prowadzenie: Bogna Świątkowska

Wstęp wolny

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Czytelnia obrazu"

WYSTAWA I PROGRAM TOWARZYSZĄCY realizowany w ramach FESTIWALU  WSCHÓD KULTURY / INNY WYMIAR 2020


3.09.2020 (czwartek), godz. 18:00

Spotkanie z Edwinem Bendykiem wokół książki "W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata"

Prowadzenie: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

Wstęp wolny

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu "Miasto - przestrzeń - społeczność"


5.09.2020 (sobota), godz. 15:00

Oprowadzanie po wystawie "Strach" w Polskim Języku Migowym, połączone z warsztatami

Prowadzenie: Daniel Kotowski

Wstęp wolny 

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod adresem: j.bietkal@galeria-arsenal.pl.


26.09.2020 (sobota),  godz. 13:00

Oprowadzanie w języku białoruskim po wystawie "Strach"

Przewodniczka: Alina Wawrzeniuk

Wstęp wolny


1.10 - 18.10.2020

Warsztaty SEPPO towarzyszące wystawie "Strach"

Prowadzenie: Katarzyna Kida, Justyna Kołodko-Bietkał, Małgorzata Kopciewska, Aleksander Sakowicz, Eliza Urwanowicz-Rojecka, Justyna Zieniuk

Wstęp wolny

Obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod adresem: e.urwanowicz@galeria-arsenal.pl.


źródło: mat. org. | red: zmj

Patronat medialny: Polskie Radio BiałystokStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej FiedorukDo pobrania Zestaw formatów loga Polskiego Radia Białystok w pliku .zipFORMULARZ UBIEGANIA SIĘ O PATRONAT MEDIALNY POLSKIEGO RADIA BIAŁYSTOK
Wypełnione formularze prosimy przesyłać na adres: promocja@radio.bialystok.pl
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE
FORMULARZ KONCERTÓW ŻYCZEŃ
WYPEŁNIJ FORMULARZ ONLINE

31 października 2020

źródło: mat. org.

31 października 2020

źródło: mat. org.

31 października 2020

źródło: mat. org.

31 października 2020

źródło: mat. org.źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok