Festiwal Basowiszcza epitafium i… Zombie !pod powierzchnią!

17 lipca 2019

Basowiszcza współtwórcy i organizatorzy festiwalu: Mikołaj Wawrzeniuk, Lidia Piekarska, Barbara Piekarska, Alina Wawrzeniuk, Ilo Karpiuk, Piotr Stankiewicz
Basowiszcza współtwórcy i organizatorzy festiwalu: Mikołaj Wawrzeniuk, Lidia Piekarska, Barbara Piekarska, Alina Wawrzeniuk, Ilo Karpiuk, Piotr Stankiewicz

17.07.2019 O zombie -przed premierą filmu Jima Jarmuscha "Truposze nie umierają" pod powierzchnią g.19

17.07.2019 O 30. Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza - pod powierzchnią g.20.

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jedni zapowiadają śmierć, inni ze śmierci obudzą pewne istoty...

Dziś zarazem będzie muzyczne epitafium przed 30. urodzinami Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza, o końcu tej pięknej idei i imprezy porozmawiamy z 3 pokoleniami współtwórczyń Basów: Barbarą Piekarską, Аliną Wawrzeniuk, Ilo Karpiuk i Lidia Piekarska oraz z Mikołajem Wawrzeniukiem i Piotrem Stankiewiczem.

A wcześniej (po 19:00) tuż przed premierą filmu Jima Jarmuscha "Truposze nie umierają" !pod powierzchnię! zejdą szeptuni: kulturoznawca i filmoznawca z UwB Tomasz Adamski, dyskdżokej Szymon EsDwa Kubas i Maciej Rant z BOK-u, którzy ze zmarłych przywołają... zombie. Posłuchamy zombie-utworów z historii muzyki i filmu.Podsumowanie alternatywnej polskiej sceny muzycznej 2019 !pod powierzchnią!

Radykalizm. To jedno ze słów kluczy, które zdaniem Dawid Bujny charakteryzuje alternatywną polską scene muzyczną 2019 roku. Dziś !pod powierzchnią! Dawid urządzi nam muzyczne... pastwisko ;) i to nie tylko dlatego, że usłyszymy oberki.
Polskie Radio Białystok o 20:00.Komeda !pod powierzchnią!

Mówił bardzo niewiele, wolał milczeć i grać na fortepianie lub komponować, ale o jego muzyce było głośno na całym świecie. Po sylwestrowych fajerwerkach zapraszam na 3-godzinne Komedy słuchanie :)
O jednym z najwybitniejszych polskich muzyków Krzysztofie Komedzie, o pierwszych próbach, rozwoju i modzie na jazz, współpracy z legendami, tworzeniu muzyki filmowej i...teufelsberg !pod powierzchnią!

Olga Anna Markowska (pochodzi z Łomży, mieszka Gdańsku) o muzyce teufelsberg, którą tworzy z Wojciechem Wilkiem (melodie grane przez Olę na cytrze + dronowe frazy tworzone na analogowym syntezatorze organizmicznym LYRA-8) oraz o jej solowej twórczości cytra/unplugged jako Klart Vand.NO LOGO !pod powierzchnią!

Są takie 2 podlaskie historie podszyte obyczajowo-językowym folk-farso-hardcorem.

"Historia Tarpana", co podjechał pod masarnie - inspirowana jest autentycznym zdarzeniem - napadem w Sejnach na sklep rzeźnika. Policja złapała złodziei tusz, gdy już skwareczki skwierczały na patelni :)

A "Chłopak z Podlasia" to jak pisk opon audicy na...Karolina Czarnecka i Wikson Szczygieł !pod powierzchnią!

30. rok życia, być może jak żaden inny okres, z taką intensywnością każe pytać o własną tożsamość, o swoje miejsce na mapie geograficznej, mentalnej, czy artystycznej.

I być może o tym własnie jest "Cud" Karoliny Czarneckiej (rocznik 1989) i zarazem nowej Polski (rocznik 1989)
"30-lecie wolności świętuję, a śnią się morderstwa...Żubroffka 2019 !pod powierzchnią!

O muzyce, klipach i soundtrackach (Janus Rasmussen (Kiasmos) na żywo do filmu „Misja na Marsa”, Nazira - didżejka z Ałma-Aty, Nastya Muravyova Dtekk Mko Kelman Duran Coucou Chloe Fatima Ferrari Lua Preta Tsvey i Inni) na kosmicznej! 14. MFFK Żubroffce porozmawiamy z Maćkiem Rantem i Krzysztof SienkiewiczemHidden By Ivy przed premierą płyty „Inner” !pod powierzchnią!

Na 2 dni przed oficjalną premierą płyty „Inner” białostocko-rzeszowskiego duetu Hidden By Ivy zapraszam na spotkanie z wokalistą Rafałem Tomaszczukiem. Porozmawiamy o zaglądaniu w głąb siebie poprzez muzykę (cóż to właściwie znaczy?) i jak może w tym pomóc rzeka, las, mgła, czy… daniel albinos :)Hip hop o Polsce !pod powierzchnią!

Tuż przed Świętem Niepodległości o Polsce opowiedzianej rapem rozmawiamy !pod powierzchnią! z niegdysiejszym współgospodarzem Audycji HiphOpera Arturem BroniszewskimBauhaus !pod powierzchnią!

IIe z Bauhausu w muzyce brytyjskiego zespołu Bauhaus? :) Jak wyglądało życie muzyczne w Bauhausie, jakich kompozytorów wtedy ceniono? W 100-lecie tej najważniejszej awangardowej uczelni artystycznej XX wieku, o jej idei, o tym dlaczego zwalczała ją partia nazistowska w III Rzeszy oraz o wystawie jej poświęconej w Galerii Arsenał rozmawiamy z krytyczką muzyczną i kuratorką Monika...

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena Pietruczak


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok