Najlepsi podlascy wykonawcy 2022 i druga część podsumowania lokalnej sceny muzycznej

2 lutego 2023

fot. Agata Awruk, Sylwia Krassowska, Monika Kalicka, archiwum: Jarmo
fot. Agata Awruk, Sylwia Krassowska, Monika Kalicka, archiwum: Jarmo0:00
0:00
Najlepsi podlascy wykonawcy 2022 i druga część podsumowania lokalnej sceny muzycznej, cz.3 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Najlepsi podlascy wykonawcy 2022 i druga część podsumowania lokalnej sceny muzycznej, cz.2 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Najlepsi podlascy wykonawcy 2022 i druga część podsumowania lokalnej sceny muzycznej, cz.1 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Oto najlepsi podlascy wykonawcy 2022 według lokalnych muzyków/dziennikarzy/szefów festiwali/klubów.

Szeptucha, Karolina Cicha i SWADA Music oraz Jarmo.music

Wysoko w zestawieniu pojawiali się też:

Lukasyno i Feral Atom oraz Dots, Tappahall, La Venders, Faustyna Maciejczuk, YUOS, Alicja Grabowska, Gęsia Skórka Blues Band oraz postsuwalska triada: Panilas, SWIERNALIS i Żurkowski.

Wielkie gratulacje :)

Moje osobiste wyróżnienie dla artystów, którzy dostarczyli mi swoim koncept-albumem chyba najwięcej dreszczy w minionym roku. To MARMØ (Franek Jackowski) i Mutanaum (Michał Gieniusz), którzy zadebiutowali w duecie pod koniec 2022 roku z prapremierą !pod powierzchnią! 

Ta muzyka jest na wskroś religijna (z samplowanymi prawosławnymi chórami, bałkańskim „Ederlezi”), z androgenicznymi, anielskimi, zjawiskowymi wokalizami MUTANAUM, będącymi z innej bajki, innego świata, może zaświatów oraz z multiplikowanymi głosami Franka, a do tego z jego przestrzenną, nieraz niepokojącą elektroniką, w tym tanecznymi nurtami jungle czy breakbeat. Przy czym całość jest tak sugestywnie przetransponowana, że słyszymy, ale nie wiemy co słyszmy, choć wydaje się znajome. To jak gra na naszym DNA... w kosmicznym wymiarze :)

Marmo i MUTANAUM to spotkanie 2 niesamowicie kreatywnych postaci.

Przypominam też, że w piątek (3.02) będzie #Dzieńpodlaskiejmuzyki. W Polskim Radiu Białystok, ale też Radiu Akadera i Radiu Racja usłyszymy wiele utworów twórców z naszego regionu, zwłaszcza - w tym roku - debiutantów. Zachęcamy też do udostępniania podlaskich piosenek w mediach społecznościowych :) 

Metodologia: 

Przedstawiciele lokalnej sceny muzycznej: artyści, dziennikarze, szefowie festiwali, klubów muzycznych (ok. 60 osób), wskazali, na moją prośbę, 5 najlepszych ich zdaniem wykonawców podlaskich 2022 (1-najlepszy=5 punktów, 2=4 punkty itd.) Suma punktów wyłoniła zwycięzców.Przeczytaj, zanim skomentujesz¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? 2023 !pod powierzchnią!


Nie tylko o muzyce na zbliżającym się 23. Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? rozmawiamy z Moniką Piskurevicz z Białostockiego Ośrodka Kultury.Piosenki o miłości (auto)ironiczne, prześmiewcze !pod powierzchnią!


Czy jeśli o miłości, to wyłącznie romantycznie?Czeremszyna !pod powierzchnią!


Poprosiłem sztucznego inteligenta (ChatGPT) o napisanie scenariusza audycji radiowej z folkowym zespołem Czeremszyna, finalistą nagrody muzycznej Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon".VBS !pod powierzchnią!


VBS, czyli Wiktor Bogdan - muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk. Gra na fortepianie umożliwiła mu stać się swoim własnym producentem muzycznym rapowych kawałków. Jest jednym z dziesięciu finalistów naszego konkursu "Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok".
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena PietruczakREKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok