MARMØ: MOMENTUM LIVE ACT !pod powierzchnią!

7 lutego 2024

Michał Gieniusz, Weronika Bochat, Franek Jackowski, Anna Sawicka-Hodun, Tomasz Gawroński, fot. Andrzej Bajguz
Michał Gieniusz, Weronika Bochat, Franek Jackowski, Anna Sawicka-Hodun, Tomasz Gawroński, fot. Andrzej Bajguz0:00
0:00
MARMØ: MOMENTUM LIVE ACT !pod powierzchnią! | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jeszcze chwila i ten producent/kompozytor stanie się headlinerem na festiwalach z muzyka alternatywną! Tylko będziemy się zastawiać co to za Skandynaw z tym Ø na końcu. 

Z MARMØ (Frankiem Jackowskim) i całą ekipą MARMØ: MOMENTUM LIVE ACT
Michałem Gieniuszem - MUTANUAM - wokalistą, Weroniką Bochat - wokalistką, Anną Sawicką-Hodun - Movement Direction - reżyserką ruchu scenicznego Tomaszem Gawrońskim - TvingStageDesign - VJ wizualizacje spotykamy się !pod powierzchnią! tuż przed koncertem (08.02) w Białostockim Ośrodku Kultury

Obserwuję rozwój Franciszka Jackowskiego od kilku lat, od chwili, kiedy zaczął swoją przygodę z tworzeniem muzyki, jako U&Sky, później w duecie Deep Doze (z którym znalazł się w finale Nagrody Muzycznej Radia Białystok „Niebieski mikrofon”). Ma na koncie m.in. autorski soundtrack do filmu, oprawę muzyczną do wystaw obrazów i rzeźb, live performance’y, współprodukcję jednego z utworów na płycie „SAD" Karoliny Cichej & Sw@dy (był też uczestnikiem warsztatów prowadzonych przez SwÅda).

Wielość tych działań, nieraz pod różnymi pseudonimami, być może pokazuje potrzebę poszukiwania własnej tożsamości artystycznej. Teraz ma ona szansę się po raz pierwszy ukonstytuować w postaci debiutanckiego albumu Franciszka Jackowskiego, jako MARMØ wraz z piosenkarzem i trenerem wokalnym Michałem Gieniuszem (MUTANAUM) obdarzonym zjawiskowym, androgenicznym  głosem. Ogromne wrażenie robią partie wokalne, nieraz wręcz chóralne Michała Gieniusza (w wyniku multiplikacji efektów), ale i zarazem elektroniczne przetworzony głos Franciszka, w zderzeniu z dźwiękami tanecznych nurtów jungle czy breakbeat.

I przypomnę, że muzyka MARMØ i Mutanaum jest na wskroś religijna (z samplowanymi prawosławnymi chórami, bałkańskim „Ederlezi”), z androgenicznymi, anielskimi, zjawiskowymi wokalizami MUTANAUM, będącymi z innej bajki, innego świata, może zaświatów oraz z multiplikowanymi głosami Franka, a do tego z jego przestrzenną, nieraz niepokojącą elektroniką, w tym tanecznymi nurtami jungle czy breakbeat. Przy czym całość jest tak sugestywnie przetransponowana, że słyszymy, ale nie wiemy co słyszmy, choć wydaje się znajome. To jak gra na naszym DNA... w kosmicznym wymiarze ????

"MOMENTUM LIVE ACT to muzyczno-wizualna podróż na temat OBECNOŚCI. To widowisko w reżyserii Anny Sawickiej-Hodun łączy muzykę MARMØ, taniec i obraz. Usłyszymy na żywo eksploracje elektronicznej głębi poprzecinane tanecznymi rytmami nurtów jungle czy breakbeat, androgeniczne wokalizy Michała Gieniusza MUTANAUM oraz filmowy głos Weroniki Bochat-Piotrowskiej. Na ekranie kinowym zobaczymy wizualizacje tworzone na żywo przez Tomasza Gawrońskiego TvingStageDesign, a oprawą świetlną koncertu zajmie się Mateusz Bułatewicz.

Całość koncertu dopełniona jest ruchem scenicznym reżyserowanym przez Annę Sawicką-Hodun reprezentującą Movement Direction we współpracy z wyjątkowymi tancerzami. Wystąpią Jarosław Piętka, Antonina Maria Dąbrowska, Marta Zagórska, Wiktor Klimaszewski, Alicja Stefaniuk i Edyta Szachniewicz."


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Najlepsi podlascy wykonawcy 2023 !pod powierzchnią!


Czy pojawiła się jakaś nowa muzyczna jakość na podlaskiej scenie w 2023? I przede wszystkim kto jest najlepszym wykonawcą minionego roku? Zapytałem o to kilkadziesiąt osób: lokalnych muzyków, dziennikarzy, szefów klubów i festiwali. Wyniki tej ankiety !pod powierzchnią! i cd. podsumowania muzycznego 2023 w podlaskiej muzyce (vol.2)
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Magdalena PietruczakREKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok