Białystok na 3 dni - literacką stolicą Polski

autor: Olga Gordiejew

22.04.2017, 11:50, akt. 23.04.2017, 09:28

W Operze Podlaskiej trwają VI Międzynarodowe Targi Książki. Wydarzenie gromadzi wydawców, autorów i czytelników.


VI Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku, fot. Marcin Gliński
VI Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Targi Książki to okazja do spotkania ulubionych autorów i niekończące się rozmowy o literaturze - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białostoczanie chętnie uczestniczą w Targach Książki - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
VI Międzynarodowe Targi Książki - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Mali czytelnicy na targach książki - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Rozpoczynają się VI Międzynarodowe Targi Książki - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

80 wystawców, 40 wydarzeń literackich

W sumie w Białymstoku gości ponad 80 wystawców. Zaplanowano prawie 40 wydarzeń związanych z literaturą. Spotkania z autorami - Filipem Springerem, Jerzym Bralczykiem, Katarzyną Bondą i Andrzejem Strumiłło - pokazy filmów, warsztaty i koncerty wypełnią rozpoczęte w piątek 6. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. 

Największe targi na wschód od Wisły

Targi potrwają do niedzieli (24.04). Impreza tradycyjnie odbywa się w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz Białostockim Teatrze Lalek. To największe targi - jak mówią organizatorzy z Fundacji Sąsiedzi - na wschód od Wisły.

W tym roku można zapoznać się z ofertą wystawców nie tylko z Polski, ale też z Białorusi. Targom towarzyszy festiwal literacki "Na pograniczu kultur", w ramach którego odbędzie się blisko kilkadziesiąt spotkań literackich, a także warsztaty dla dzieci, konkursy literackie oraz koncerty.

Ogólnopolskie premiery książek w Białymstoku

Ogólnopolską premierę miała książka prof. Jana Żaryna "Polska pamięć. O historii i polityce historycznej". Podczas spotkania z autorem odbyła się debata.

Swoją premierę miał też album prof. Andrzeja Strumiłły "Tajga. Niedźwiedzim tropem". Profesor w tym roku obchodzi jubileusz 90-tych urodzin; w województwie 2017 ogłoszono Rokiem Strumiłły.

Wśród innych premier znalazły się m.in. publikacje: Katarzyny i Jerzego Samusika "Dwory i pałace na Litwie" i Barbary Goralczuk "Miód".

Dzieci miały okazję spotkać się ze współautorem bestsellera "Mapy" - Danielem Mizielińskim oraz graficzką i autorką "Dynastii Miziołków" Joanną Olech.

W sobotę odbyło się też spotkanie z autorką kryminałów - Katarzyną Bondą, reporterem Filipem Springerem, językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem oraz Bożeną i Janem Walencikami - filmowcami i autorami albumów przyrodniczych.

W niedzielę odbędzie się również spotkanie z reporterką Anetą Prymaką-Oniszk oraz Mirosławem Wlekłym, autorem wydanej niedawno biografii nieżyjącego podróżnika Tony Halika. W rozmowie weźmie udział Elżbieta Dzikowska - podróżniczka i fotografka, żona Halika.

Muzyczną premierę będzie miała płyta na podstawie książki Mariusza Szczygła "Projekt: prawda". Pisarz razem z zespołem Res Factum wystąpi w podlaskiej operze w niedzielę.

Targom towarzyszy wystawa "Opowieści z Doliny Muminków" z planszami z książek Tove Jansson, prezentowana w Białostockim Teatrze Lalek.

Projekcja filmu "Przy Planty 7/9" i koncert "Parsley"

W piątek o 16:00 odbyła się projekcja filmu "Przy Planty 7/9". Ten dokument opowiada historię Bogdana Białka, który ponad 20 lat swojego życia poświęcił przywracaniu pamięci o wydarzeniach pogromu kieleckiego z lipca 1946.

Jednym z wydarzeń towarzyszących Międzynarodowym Targom Książki był piątkowy koncert Julii Pietruchy "Parsley".



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Festiwal "Poezja w Puszczy"


Od ostatniej "Poezji w Puszczy” upłynęły 4 lata, ale ten kameralny festiwal, który ma miejsce w Świnorojach w Dworku Rousso cały czas się rozwija. Jego kameralna formuła jest niezmienna - czytanie na żywo poezji w puszczy, a także spotkania autorskie - to podstawa kontaktu poezji z odbiorcą.



Historia programów kulturalnych Radia Białystok. Wspominamy Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę


W tym roku przypominamy historię programów kulturalnych Polskiego Radia Białystok. Już wiemy, że wszystko zaczęło się 1975 roku (najprawdopodobniej), czyli przed nami półwiecze istnienia tematyki kulturalnej na naszej antenie.



Iwona Zinkiewicz o swojej fascynacji historią regionu i książce "Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat"


"Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat" - to tytuł książki opisującej historię dwóch mieszczańskich wsi Bielska autorstwa Iwony Zinkiewicz.



Prace dyplomowe uczniów liceum plastycznego w Supraślu na wystawie w Muzeum Karnego


Abiturienci odebrali pod koniec tygodnia świadectwa i czekają na maturę, a szkoły artystyczne zaprezentowały prace dyplomowe uczniów. Są wyjątkowe: świeże, energetyczne, pracochłonne i bardzo oryginalne.



"Dźwięki ciszy" w Galerii Marchand


Czy można zobaczyć dźwięk? Jak opisać dźwięk ciszy? I co ma to wspólnego z artyzmem? Na te pytania odpowiadają twórcy najnowszej wystawy w Galerii Marszand.



Uniwersytet Muzyczny w Białymstoku przygotował premierę musicalu "Błękitny zamek"


Publiczność ma okazje poznać polski musical sprzed wielu lat, a studenci szansę na sceniczne szlify. Uniwersytet Muzyczny w Białymstoku przygotował premierę musicalu "Błękitny zamek".



"Reniferek" to serial, który wciska w fotel - recenzuje Dominik Sołowiej


Moja koleżanka stwierdziła, że ten serial - cytuję - "mocno ryje beret", czyli, w tłumaczeniu na literacką polszczyznę, intensywnie wpływa na stan naszego umysłu. Jego tematem są bowiem problemy natury psychicznej, z którymi zmagają się ludzie pod każdą szerokością geograficzną, bez względu na wykształcenie, pochodzenie i zamożność.



"Małe zbrodnie małżeńskie" w Teatrze Dramatycznym


Błyskotliwe dialogi bohaterów i nieoczekiwane zmiany akcji, czyli opowieść o dwojgu ludziach, których łączy miłość i… nienawiść już za kilka dni w Teatrze Dramatycznym.



Moda jako ważny aspekt współczesnego życia na wystawie "ONA, SHE, ELLE"


Czy moda to niedoceniana dziedzina sztuki? W Białymstoku, mieście o bogatej tradycji włókienniczej, na pewno tak. Szkoda, że nie przyjęły się na dobre pomysły sprowadzania do miasta gwiazd - projektantów i organizowania fashion weeku. Ale na szczęście raz na jakiś czas możemy podziwiać wzory białostockich artystek w dziedzinie projektowania mody.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok