Około 120 wydarzeń na festiwalu Podlasie SlowFest w Supraślu

30.06.2018, 06:58, akt. 1.07.2018, 10:24

Ok. 120 wydarzeń - pokazów filmowych, koncertów, warsztatów, spotkań z artystami, wycieczek z podglądaniem przyrody, słuchowisk - złożą się na Podlasie SlowFest, który 30 czerwca rozpoczyna się w Supraślu koło Białegostoku.


fot. Andrzej Bajguz
fot. Andrzej Bajguz


0:00
0:00
Około 120 wydarzeń na festiwalu Podlasie SlowFest w Supraślu - relacja Andrzeja Bajguza | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Impreza potrwa do 12 sierpnia. Będzie to druga odsłona tej imprezy; pierwsza trwała przez całe ubiegłoroczne lato. Zdaniem pomysłodawcy festiwalu Romana Gutka, 15 tys. widzów ubiegłej edycji Podlasie SlowFest - jak mówił - podpowiedziało, że warto taki wysiłek podjąć jeszcze raz.


Prawie 15 tys. osób wzięło udział w pierwszej edycji Podlasie SlowFest


Festiwal odbędzie się w Supraślu - miasteczku położonym na terenie Puszczy Knyszyńskiej. 

To jest bardzo świadoma decyzja, że ten festiwal odbywa się w małej miejscowości, że się odbywa z dala od dużych centrów. Żeby mieć czas dla obcowania ze sztuką, czas na refleksje, którego brakuje przy wielkich wydarzeniach, żeby być też ze sobą i myślę, że Supraśl, generalnie Podlasie, są takim miejscem, gdzie te rzeczy mogą się łączyć 

- powiedział Roman Gutek na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal.

Roman Gutek dodał, że właśnie "w tych okolicznościach przyrody chcemy obcować z kulturą, ze sztuką, z wydarzeniami, które wpisują się w tę ideę". Jak mówił, w programie są wydarzenia, które nie należą do głównego nurtu w kulturze, ale - jak podkreślił - to jest bardzo świadomy wybór.

Festiwal podzielony na bloki tematyczne

Festiwal podzielony jest na bloki tematyczne: wycieczki, kultura, muzyka, warsztaty, teatr, słuchowisko, kulinaria, literatura, film oraz film dla dzieci. W organizację festiwalu zaangażowane są też lokalne instytucje czy artyści. Roman Gutek mówił, że część wydarzeń to gotowe projekty, które prezentowane są w Supraślu, ale część tworzona jest na miejscu, z lokalnymi partnerami.

Nowoczesność jako połączenie sztuki i natury

Jak mówił na konferencji dyrektor artystyczny festiwalu Piotr Domagała, organizatorzy starają się, żeby był to festiwal nowoczesny, ale - jak wyjaśnił - chodzi o nowoczesność rozumianą przez połączenie sztuki i natury, która nas otacza. Dodał, że tworząc program, chciano zachować jego wieloaspektowość - z jednej strony kultura, z drugiej - natura, z jednej strony lokalność, z drugiej pewne elementy uniwersalne.

Chcemy stworzyć miejsce, do którego ludzie przyjadą w oczekiwaniu na pewne zaskoczenie związane z oryginalnością sztuki i oryginalnością wydarzeń, eksploracji natury, a jednocześnie, żeby czuli się komfortowo i bezpiecznie, bo będą w przestrzeni zakorzenionej w tradycji 

- dodał Piotr Domagała.

M.in. retrospektywa filmów Bergmana

W programie znalazły się pokazów filmów. W tym roku, z okazji 100. rocznicy urodzin Ingmara Bergmana, odbędzie się retrospektywa jego filmów. Zaplanowano też spotkanie ze specjalistą od kina skandynawskiego Tadeuszem Szczepańskim oraz pokaz filmów dokumentalnych o Bergmanie

Będzie można też obejrzeć polskie filmy, jak "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc czy "Dzikie róże" Anny Jadowskiej. Odbędzie się też pokaz nagrodzonego na Berlinale Złotym Niedźwiedziem "Touch Me Not" Adiny Pintilie.

W ramach działań teatralnych zaprezentowany zostanie m.in. najnowszy spektakl Teatru Wierszalin "Wykład" na podstawie "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza.

Wśród propozycji muzycznych znalazło się dziewięć koncertów. To m.in. występ wybitnego holenderskiego wiolonczelisty Ernsta Reijsegera, zespołu Radical Polish Ansambl czy Jacka Kleyffa.

Uczestnicy festiwalu będą mogli też posłuchać o szeptuchach, czyli szamankach i uzdrowicielach funkcjonujących na pograniczu natury, religii i magii, podejrzeć życie lokalnych ptaków i nietoperzy, wziąć udział w warsztatach pisania ikon czy wybrać się z dziećmi na wyprawę kajakową.

Impreza z dala od zgiełku dużych miast

Festiwal został dofinansowany z budżetu województwa podlaskiego i miasta Supraśl. Jak mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno, idea "slow" wpisuje się w postrzeganie regionu. Burmistrza Supraśla Radosław Dobrowolski dodał, że dotąd nie było takiej imprezy, która odbywałaby się daleko od zgiełku dużych miast, a skupiała się na kontemplowaniu sztuki i natury.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Pełen program imprezy znajduje się na stronie www.podlasieslowfest.pl.

źródło: PAP


"Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy


Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.



Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.



Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży "Podarowane muzeum"


Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story" [zdjęcia]


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku


Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.



Ks. Leoncjusz Tofiluk świętuje 90 urodziny. Niezwykła wystawa jego dzieł w Supraślu


Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok