Zobacz oblicza Niepodległej - wystawa o Kresach Wschodnich w Białymstoku

10.07.2018, 07:17, akt. 15.07.2018, 09:01

Życiu na kresowych wsiach, w miastach i dworach w okresie dwudziestolecia międzywojennego jest poświęcona plenerowa wystawa "Niepodległa - ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej", którą otwarto w środę, 11 lipca w Białymstoku.


Wystawa "Niepodległa - ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej" na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Wystawa "Niepodległa - ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej" na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Wystawa o Kresach Wschodnich w Białymstoku - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Codzienność na ziemiach wschodnich


Wystawę, prezentowaną na Rynku Kościuszki, przygotowało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Ekspozycja wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. - Cały rok 2018 to rok obchodów, uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że miasto przygotowało z tej okazji wiele wydarzeń.

Nieprzypadkowo otwarcie wystawy zorganizowano w środę, kiedy przypada 11 dzień miesiąca - zaznaczył dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.


- To będzie pretekst, żeby mieszkańcom opowiedzieć, jak wyglądało życie, jak wyglądała codzienność na ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej, na tych ziemiach, które nie są już w składzie Rzeczpospolitej, a które były częścią tej Rzeczpospolitą, którą zaczęliśmy budować 11 listopada 1918 roku - podkreślił Wojciech Śleszyński. 


Przypomniał, że niepodległość na ziemiach wschodnich nie rozpoczęła się 11 listopada 1918 roku. - 19 lutego 1919 roku to mamy wyzwolony Białystok, a ziemie wschodnie muszą jeszcze poczekać - mówił historyk. Ostatecznie granica Polski została ustalona dopiero w 1921 roku.


Trzy pawilony w centrum


Na wystawę składają się trzy pawilony, które są podzielone tematycznie: miasta i miasteczka, wsie oraz dwory. Są w nich fotografie i materiały ze zbiorów Muzeum. W każdym pawilonie można dowiedzieć się, jak wyglądały kresowe ulice miast tuż po odzyskaniu niepodległości i w dwudziestoleciu międzywojennym, można zajrzeć do środka dworu czy wiejskiej chaty, ale też "przejść się" ulicami Wilna.

Wojciech Śleszyński dodał, że wieś na Kresach nie była jednolita - to nie tylko "kurne chaty" na Polesiu, ale też bogate domy wiejskie na Wileńszczyźnie. Przypomniał, że podobnie było z dworami - z jednej strony bogate, murowane dwory, z drugiej - drewniane dworki szlacheckie.

W środę, w dniu otwarcia, w miejskim pawilonie zabrzmiała muzyka, która była grana w tamtych czasach w nieistniejącym już Hotelu Ritz w Białymstoku (został zburzony w trakcie II wojny światowej). Natomiast w pawilonie poświęconym wsi rekonstruktorzy odtworzyli wyrabianie przyrządów codziennego użytku, a w dworskim pawilonie był prawdziwy kanarek.   


Warsztaty i filmy


Wystawie towarzyszyły tematyczne warsztaty, w trakcie których uczestnicy mogli wykonać tradycyjne ozdoby wiejskie ze słomy, nauczyć się międzywojennych tańców czy zagrać w gry typowe dla tamtych czasów. W ramach wystawy zostały też wydane wspomnienia Sybiraków-Kresowiaków. 

W środę wieczorem, w siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru odbyła się premiera pierwszego odcinka filmu z serii "Kresy w przedmiotach zaklęte", która opowiada historie Sybiraków poprzez przedmioty towarzyszące im podczas wywózki. Pierwszy z nich jest poświęcony maszynie do szycia.


źródło: PAP



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Festiwal "Poezja w Puszczy"


Od ostatniej "Poezji w Puszczy” upłynęły 4 lata, ale ten kameralny festiwal, który ma miejsce w Świnorojach w Dworku Rousso cały czas się rozwija. Jego kameralna formuła jest niezmienna - czytanie na żywo poezji w puszczy, a także spotkania autorskie - to podstawa kontaktu poezji z odbiorcą.



Historia programów kulturalnych Radia Białystok. Wspominamy Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę


W tym roku przypominamy historię programów kulturalnych Polskiego Radia Białystok. Już wiemy, że wszystko zaczęło się 1975 roku (najprawdopodobniej), czyli przed nami półwiecze istnienia tematyki kulturalnej na naszej antenie.



Iwona Zinkiewicz o swojej fascynacji historią regionu i książce "Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat"


"Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat" - to tytuł książki opisującej historię dwóch mieszczańskich wsi Bielska autorstwa Iwony Zinkiewicz.



Prace dyplomowe uczniów liceum plastycznego w Supraślu na wystawie w Muzeum Karnego


Abiturienci odebrali pod koniec tygodnia świadectwa i czekają na maturę, a szkoły artystyczne zaprezentowały prace dyplomowe uczniów. Są wyjątkowe: świeże, energetyczne, pracochłonne i bardzo oryginalne.



"Dźwięki ciszy" w Galerii Marchand


Czy można zobaczyć dźwięk? Jak opisać dźwięk ciszy? I co ma to wspólnego z artyzmem? Na te pytania odpowiadają twórcy najnowszej wystawy w Galerii Marszand.



Uniwersytet Muzyczny w Białymstoku przygotował premierę musicalu "Błękitny zamek"


Publiczność ma okazje poznać polski musical sprzed wielu lat, a studenci szansę na sceniczne szlify. Uniwersytet Muzyczny w Białymstoku przygotował premierę musicalu "Błękitny zamek".



"Reniferek" to serial, który wciska w fotel - recenzuje Dominik Sołowiej


Moja koleżanka stwierdziła, że ten serial - cytuję - "mocno ryje beret", czyli, w tłumaczeniu na literacką polszczyznę, intensywnie wpływa na stan naszego umysłu. Jego tematem są bowiem problemy natury psychicznej, z którymi zmagają się ludzie pod każdą szerokością geograficzną, bez względu na wykształcenie, pochodzenie i zamożność.



"Małe zbrodnie małżeńskie" w Teatrze Dramatycznym


Błyskotliwe dialogi bohaterów i nieoczekiwane zmiany akcji, czyli opowieść o dwojgu ludziach, których łączy miłość i… nienawiść już za kilka dni w Teatrze Dramatycznym.



Moda jako ważny aspekt współczesnego życia na wystawie "ONA, SHE, ELLE"


Czy moda to niedoceniana dziedzina sztuki? W Białymstoku, mieście o bogatej tradycji włókienniczej, na pewno tak. Szkoda, że nie przyjęły się na dobre pomysły sprowadzania do miasta gwiazd - projektantów i organizowania fashion weeku. Ale na szczęście raz na jakiś czas możemy podziwiać wzory białostockich artystek w dziedzinie projektowania mody.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok