Spotkania z podróżnikami – w BOKu trwa Festiwal "Ciekawi Świata"

autor: Olga Gordiejew

28.10.2018, 09:00, akt. 09:14

To okazja do dalekich podróży bez wyjeżdżania z Białegostoku. W czwartek (25.10) rozpoczął się Festiwal Kultur i Podróży "Ciekawi Świata".


Wystawa "Newcomers" Marcina Zaborowskiego, fot. Olga Gordiejew
Wystawa "Newcomers" Marcina Zaborowskiego, fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Wystawa "Newcomers" Marcina Zaborowskiego - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Relacje podróżników, koncert i wystawa


W siedzibie Białostockiego Ośrodka Kultury posłuchamy trzynastu podróżniczych prezentacji, będzie też koncert, pokaz filmu i wystawa.


Tradycyjnie siłą Festiwalu w Białymstoku są niezwykli goście - mówi Urszula Wysocka z Białostockiego Ośrodka Kultury. 

Jednym z głównych gości, będzie legendarna polska podróżniczka - Elżbieta Dzikowska.
Podróżniczka, która zjeździła cały świat, podzieli się swoimi przemyśleniami na temat wielokulturowości i wynikających z niej czasem problemów - w kulturze, obyczajowości i gospodarce.



Marcin Zaborowski, wybitny fotograf dokumentalny, współpracujący z czołowymi światowymi tytułami i dwukrotny laureat Grand Press Photo, za sprawą swej wystawy i prezentacji przybliży nam świat prześladowanej społeczności Rohingja, muzułmańskiej mniejszości mieszkającej w birmańskim stanie Arakan.



Posłuchaj programu o podróżach - "Ucho na świat"



Różne oblicza Afryki pokażą nam Tomek Habdas i Dominik Skurzak, a Ola i Karol Lewandowscy, jeżdżący Busem Przez Świat, zabiorą nas do Kanady i na Alaskę. Po Pacyfiku popływamy z Małgorzatą i Marcinem Złomskimi, zaś zabawne historie z życia Polki w jednym z największych miast Chin poznamy dzięki Aleksandrze Świstow.



Zobacz program Festiwalu na stronie BOK-u



Na Kubę wyruszymy z Adamem Kwaśnym, Katarzyna Pustelny-Szewczyk i Marek Szewczyk spróbują nas przekonać, że po świecie (nawet po pustyni) można podróżować z niemowlakiem, a Ewa Chojnowska-Lesiak zdradzi nam swój autorski ranking najciekawszych miejsc na świecie. Z kolei Justyna Fiedziukiewicz i Tomasz Boczoń z bloga Jest Średnio przewrotnie spróbują nam udowodnić, dlaczego nie warto podróżować.

Będą też spotkania dla młodziutkich lub przyszłych podróżników. W ramach cyklu Mali Odkrywcy będą oni mogli - pod przewodnictwem Małgorzaty i Marcina Złomskich - wyruszyć do Afryki śladami Stasia i Nel, a także spotkać się z Polską Dr Dolittle, czyli Małgorzatą Zdziechowską, która opowie o sierocińcu dla dzikich zwierząt.


Pokaz filmu i koncert na Festiwalu


Widzowie obejrzą też dokument "Ostatni Górale", w interesujący sposób przedstawiający polską kulturę góralską. W ramach festiwalu wystąpi też Gooral, producent muzyczny, oryginalnie łączący muzykę elektroniczną i klubową z etniczną muzyką góralską, założyciel i lider zespołu Psio Crew. Drugim koncertem, na który warto się wybrać, jest koncert australijskiego duetu Tim McMillan & Rachel Snow.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Serial "Stamtąd" - recenzja Dominika Sołowieja


Czy są wśród nas słuchacze, którzy pamiętają genialny serial Davida Lyncha "Miasteczko Twin Peaks" albo film "Miasteczko Salem"? Jeśli tak, moja dzisiejsza propozycja na pewno przypadnie Wam do gustu, chociaż daleko jej do opowieści o agencie Dale’u Cooperze.



Wystawa "Biblia ilustrowana - klasyka i śmiałość przedstawień"


Jak wyobrażali sobie sceny biblijne najwybitniejsi twórcy sprzed kilku wieków, a jak - na swój sposób - odczytali je nam współcześni? Od kilku dni możemy sprawdzić to i porównać w Łomży.



Uczniowie VII LO w Białymstoku mówią, czego szukają w teatrze


Czy w dobie Tik-toków, Instagramów i Facebooków, w dobie szybkiego przewijania kolejnych stron w komórce młodzież ma jeszcze czas na chodzenie do teatru? Czy teatr może ich zaciekawić? A może teatry powinny grać więcej przedstawień skierowanych do nastolatków?



Jak codzienność inspiruje do pisania wierszy? Rozmowa z Jerzym Jarniewiczem


Czy codzienność jest dobrym tworzywem i inspiracją poetycką? Jak cielesność może wyrażać się w wierszu? Czym jest dziś męskość? Te tematy podejmuje w swojej twórczości poeta, krytyk literacki i tłumacz Jerzy Jarniewicz.



Wspominamy reżysera teatralnego i radiowego Zdzisława Dąbrowskiego


Rodzina i przyjaciele pożegnali w minionym tygodniu polonistę, reżysera teatralnego i radiowego, wykładowcę Zdzisława Dąbrowskiego. Zmarł 17 marca w wieku 94 lat.



W odnowionej kamienicy Tyzenhauza w Sokółce powstało studio muzyczne Qultura


W Sokółce - w odnowionej kamienicy Antoniego Tyzenhauza - powstało studio muzyczne Qultura. Mimo krótkiej działalności zdążyło już wypuścić w eter muzyczne pocztówki, piosenki śpiewane przez dzieci i dorosłych, ale też słuchowiska.



Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej "Jawor"


Polskie Radio Białystok wspólnie z Podlaskim Instytutem Kultury zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury".



Marcin Tomkiel - najbardziej obiecujący aktor - lalkarz młodego pokolenia


Z okazji Dnia Lalkarstwa Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA przyznaje m.in. nagrodę dla najbardziej obiecującego aktora - lalkarza młodego pokolenia. W tym roku jury doceniło Marcina Tomkiela - współtwórcę Grupy Wolność.



Wystawa "Czarne zwierciadło" w Galerii Biuro Wystaw Kulturoznawczych [relacja z otwarcia i recenzja]


Galeria Biuro Wystaw Kulturoznawczych działająca przy Instytucie Studiów Kulturowych UwB zaprasza na wystawę Jakuba Jaroszewicza, absolwenta kulturoznawstwa.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok