Spotkania z podróżnikami – w BOKu trwa Festiwal "Ciekawi Świata"

autor: Olga Gordiejew

28.10.2018, 09:00, akt. 09:14

To okazja do dalekich podróży bez wyjeżdżania z Białegostoku. W czwartek (25.10) rozpoczął się Festiwal Kultur i Podróży "Ciekawi Świata".


Wystawa "Newcomers" Marcina Zaborowskiego, fot. Olga Gordiejew
Wystawa "Newcomers" Marcina Zaborowskiego, fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Wystawa "Newcomers" Marcina Zaborowskiego - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Relacje podróżników, koncert i wystawa


W siedzibie Białostockiego Ośrodka Kultury posłuchamy trzynastu podróżniczych prezentacji, będzie też koncert, pokaz filmu i wystawa.


Tradycyjnie siłą Festiwalu w Białymstoku są niezwykli goście - mówi Urszula Wysocka z Białostockiego Ośrodka Kultury. 

Jednym z głównych gości, będzie legendarna polska podróżniczka - Elżbieta Dzikowska.
Podróżniczka, która zjeździła cały świat, podzieli się swoimi przemyśleniami na temat wielokulturowości i wynikających z niej czasem problemów - w kulturze, obyczajowości i gospodarce.



Marcin Zaborowski, wybitny fotograf dokumentalny, współpracujący z czołowymi światowymi tytułami i dwukrotny laureat Grand Press Photo, za sprawą swej wystawy i prezentacji przybliży nam świat prześladowanej społeczności Rohingja, muzułmańskiej mniejszości mieszkającej w birmańskim stanie Arakan.



Posłuchaj programu o podróżach - "Ucho na świat"



Różne oblicza Afryki pokażą nam Tomek Habdas i Dominik Skurzak, a Ola i Karol Lewandowscy, jeżdżący Busem Przez Świat, zabiorą nas do Kanady i na Alaskę. Po Pacyfiku popływamy z Małgorzatą i Marcinem Złomskimi, zaś zabawne historie z życia Polki w jednym z największych miast Chin poznamy dzięki Aleksandrze Świstow.



Zobacz program Festiwalu na stronie BOK-u



Na Kubę wyruszymy z Adamem Kwaśnym, Katarzyna Pustelny-Szewczyk i Marek Szewczyk spróbują nas przekonać, że po świecie (nawet po pustyni) można podróżować z niemowlakiem, a Ewa Chojnowska-Lesiak zdradzi nam swój autorski ranking najciekawszych miejsc na świecie. Z kolei Justyna Fiedziukiewicz i Tomasz Boczoń z bloga Jest Średnio przewrotnie spróbują nam udowodnić, dlaczego nie warto podróżować.

Będą też spotkania dla młodziutkich lub przyszłych podróżników. W ramach cyklu Mali Odkrywcy będą oni mogli - pod przewodnictwem Małgorzaty i Marcina Złomskich - wyruszyć do Afryki śladami Stasia i Nel, a także spotkać się z Polską Dr Dolittle, czyli Małgorzatą Zdziechowską, która opowie o sierocińcu dla dzikich zwierząt.


Pokaz filmu i koncert na Festiwalu


Widzowie obejrzą też dokument "Ostatni Górale", w interesujący sposób przedstawiający polską kulturę góralską. W ramach festiwalu wystąpi też Gooral, producent muzyczny, oryginalnie łączący muzykę elektroniczną i klubową z etniczną muzyką góralską, założyciel i lider zespołu Psio Crew. Drugim koncertem, na który warto się wybrać, jest koncert australijskiego duetu Tim McMillan & Rachel Snow.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Praniu rozdano nagrody za najlepsze tomy poetyckie


Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki". "Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego".



Zbliżają się poetyckie imieniny Anny


Przed nami Poetyckie Imieniny - czyli 26 lipca o godz. 18 na Skwerze Anny Markowej spotkają się miłośnicy poezji. Podczas imieninowego spotkania czytane będą wiersze autorki wybrane i wydrukowane przez syna i synową pisarki.



Wszystko jest warte sfotografowania - nowa wystawa przy Wiktorii 5


W Galerii im. Slendzińskich przy ul. Wiktorii 5 można oglądać efekty prac fotograficznej grupy 52flickers. To wystawa pad nazwą "Punkt przecięcia".



O życiu, karierze i tajemniczej miłości - biografia Mieczysława Czechowicza


Był jednym z najbardziej tajemniczych polskich aktorów. Skryty, jeśli chodziło o życie osobiste, i wszechstronny aktorsko - bez względu czy trzeba było zagrać postać hrabiego, czy drania. Mieczysław Czechowicz nigdy nie zgadzał się na udział w „rodzinnych” sesjach zdjęciowych. Tylko najbliżsi wiedzieli, że miłością jego życia jest Wojtek, czyli Eugenia Śliwińska.



"Ach to Podlasie" - trzecia część zachwytów Lecha Pileckiego nad Podlasiem


Do tej pory w swojej serii książek opisał około 500 miejsc wartych odwiedzenia w naszym regionie. Pasjonat podróży po całym świecie i po naszym regionie Lech Pilecki prezentuje nam trzecią część "Ach to Podlasie".



SlowFest, czyli koncert Natury i Człowieka


20 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki w trzech podlaskich miejscowościach - tak w tym roku wygląda festiwal SlowFest. To wydarzenie z pogranicza sztuki i natury, rodzaj koncertu Natury i Człowieka.



Nadchodzi Podlaska Oktawa Kultur


W czwartek (25.07) głównie w Białymstoku, ale i kilku podlaskich miejscowościach, zaczyna się Podlaska Oktawa Kultur.



Rodzina, przyjaciele i czytelnicy pożegnali Edwarda Redlińskiego


Miał umiejętność obserwowania świata i wrażliwość społeczną, a jednocześnie ogromny talent literacki. Edward Redliński, autor arcydzieła "Konopielka", to najbardziej znany pisarz pochodzący z Podlasia. W sobotę (20.07) spoczął na cmentarzu w Juchnowcu Kościelnym.



Ukazała się książka "Żubr i inne opowiadania" Michała Androsiuka


Czy Michał Androsiuk jest pisarzem... namiętności małych miasteczek? Mógłby dowodzić tego jego zbiór "Żubr i inne opowiadania" przetłumaczony teraz na język polski przez Marcina Rębacza i wydany przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok