W "Podróżach po kulturze" analizujemy sto lat polskości w naszej kulturze

11 listopada 2018

Fot.: Wojciech Szubzda
Fot.: Wojciech Szubzda

Z Konradem Szczebiotem o stuleciu teatru rozmawia Dorota Sokołowska

Wystawa "Niepodległa Suwerenna" - recenzuje Sebastian Kochaniec

Architektura 20-lecie w Białymstoku - z historykiem Wiesławem Wróblem rozmawia Andrzej Bajguz

"Pierwsze lata niepodległości" - wystawa w Muzeum Wojska - relacja Doroty Sokołowskiej

Galeria Portretów Wielkich Polaków w Muzeum Rzeźby - relacja Olgi Gordiejew

Konferencja w 200. rocznicę debiutu Mickiewicza - relacja Magdaleny Pietruczak

Polskie i podlaskie wątki filmowe na stulecie niepodległości - relacja Olgi Gordiejew

Muzyka a niepodległość - z Mirosławem Jackiem Błaszczykiem rozmawia Adam Klimiuk

W Galerii Marszand wystawa "Odcienie wolności" - prace pokazują malarze skupieni w Związku Artystów Plastyków - relacja Doroty Sokołowskiej

Z prof. Jolantą Sztachelską o 100-leciu niepodległości w literaturze rozmawia Dorota Sokołowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


11 listopada odmieniamy słowo "ojczyzna". Tego dnia świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a my sprawdzamy - jakie są wątki polskości w naszej kulturze.

Zbieramy sto lat naszej polskości w kulturze: jak literatura mówi o naszej ojczyźnie, czy wątki narodowe słychać w muzyce, jak wielkie są ślady Podlasian w filmie, jaka była przestrzeń wokół nas w odradzającej się Polsce (także w naszym regionie), co grał teatr z dwudziestolecia międzywojennego i co tworzyło tamten świat kultury.

Nasi goście mówią o tym, co tworzy kulturę.


Wystawa w Marszandzie


Wolność odmieniana na kilkanaście sposobów. W Galerii Marszand przy ul. Kilińskiego w Białymstoku do końca listopada można oglądać wystawę "Odcienie wolności" - prace pokazują malarze skupieni w Związku Artystów Plastyków. M.in. nasi rozmówcy Jacek Niekrasz, Grzegorz Radziewicz i Krzysztof Koniczek.

"Odcienie Wolności" to kolejna wystawa zbiorowa w Galerii Marchand. Artyści biorący udział w wystawie: Basia Bańka, Artur Chaciej, Marek Chomczyk, Igor Drozd-Duszyński, Maria Dziopak, Michał Janczuk, Krzysztof Koniczek, Bożenna Leszczyńska, Boguslaw Lustyk, Jacek Niekrasz, Tadeusz Nieścier, Iwona Ostrowska, Grzegorz Radziewicz, Stefan Rybi, Piotr Siedlecki, Hanna Siemionow, Margarita Vityaz, Zbigniew Waszczeniuk, Józef Wojciechowski. Będzie można zobaczyć jak interpretują słowo "Wolność".


Wątki narodowe w muzyce


100-lecie odzyskania Niepodległości - to też okazja, by wspomnieć o tym, jak ważna dla nas jest muzyka. Czy wątki narodowe słychać w twórczości polskich kompozytorów i czy możemy czuć dumę z naszych twórców? O tym rozmawiamy z kierownikiem artystycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej Mirosławem Jackiem Błaszczykiem.


Polskie kino starsze od Niepodległej


Film to ten szczególny gatunek sztuki, który jest niemal rówieśnikiem Niepodległej. W tym roku polskie kino obchodzi 110. urodziny. Z tej podwójnej okazji postanowiliśmy tropić ślady Podlasian w filmie.

Polskie filmy to propozycja dla tych wszystkich, którzy chcą świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w kinie. Warto dodać, że w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości  bilety na większość seansów w Kinie Forum w niedzielę (11.11) po 11 złotych.


Konferencja w 200. rocznicę debiutu Mickiewicza


W jakich okolicznościach powstał i ukazał się pierwszy utwór Adama Mickiewicza? Jak wyglądały początki twórczości innych romantyków z Polski, Europy, a nawet Ameryki? To tylko niektóre z tematów dwudniowej konferencji, która zakończyła się w sobotę (10.11) w Białymstoku. Konferencja odbyła się w 200. rocznicę debiutu poetyckiego Adama Mickiewicza i, jak zapewniają organizatorzy spotkania, była zapowiedzią cyklu narodowych rocznic mickiewiczowskich.


Galeria Portretów Wielkich Polaków w Muzeum Rzeźby


To jest swoista rzeźbiarska kronika Rzeczypospolitej. W Muzeum Rzeźby możemy oglądać Galerię Portretów Wielkich Polaków - wystawę, która może inspirować do poznawania narodowej historii.

Zobaczymy w niej koło 30 rzeźb, które wyszły spod ręki Alfonsa Karnego. Kilka portretów rzeźbiarskich pokazywanych jest w Galerii Wielkich Polaków po raz pierwszy. Dodajmy, że nowe dzieła do kolekcji Muzeum kupiło m.in. dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego.


"Pierwsze lata niepodległości" w Muzeum Wojska


"Pierwsze lata niepodległości" to tytuł najnowszej wystawy czasowej, przygotowanej przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Wydarzenia z 1918 roku stanowią punkt wyjścia do opowieści o pierwszych latach odradzającego się państwa - mówi Marcin Koziński z Muzeum Wojska. Autorzy ekspozycji dużo miejsca poświęcają walce o granice odradzającego się państwa m.in. powstaniom: śląskim, wielkopolskiemu i sejneńskiemu. 

Na wystawie zaprezentowane zostały między innymi oryginalne elementy umundurowania i uzbrojenia, dokumenty, pieniądze, fotografie z lat 1914-1926. Istotnym elementem scenografii jest odtworzona transzeja z okresu wojny światowej oraz interaktywna mapa ilustrująca następujące zmiany granic.

Wystawa "Pierwsze lata niepodległości" przygotowana została ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1939, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.

Architektura 20-lecie w Białymstoku


Architektura dwudziestolecia w Białymstoku i regionie. Czy mamy jeszcze takie ślady jak pomnik-symbol - kościół św. Rocha? Jak odbudowywano Białystok tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Jakie słynne obiekty wtedy powstały, jaka architektura dominowała, jak wyglądało planowanie przestrzenne? Z historykiem Wiesławem Wróblem rozmawia o tym Andrzej Bajguz.
Pierwsza Podlaska Aukcja Sztuki artystów skupionych wokół Galerii Marchand

Za nami pierwsza Podlaskiej Aukcji Sztuki artystów skupionych wokół Galerii Marchand.Barbara Bojaryn-Kazberuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku"Ofiara Wilgefortis" na deskach Teatru Wierszalin [zdjęcia]

Nagradzany i doceniany przez widzów i krytyków spektakl sprzed lat ponownie na deskach Teatru Wierszalin.Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

poetka i redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku, eseistka, edytorChirurżka, muzykolożka, psycholożka, ministra - burzliwy spór o feminatywy

Chirurżka, muzykolożka, psycholożka, ministra - te żeńskie formy wywołują duże emocje.Dawid Runtz poprowadził Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej

Przed trzema laty był laureatem II miejsca konkursu dyrygentów w Białymstoku. Od tego czasu jego kariera nabrała tempa. Gra z takimi zespołami jak Sinfonia Varsovia czy Bostońska Orkiestra SymfoniczSpektakl dla jednego widza "Dziś są nasze urodziny" w UCK w Białymstoku

Ten niespełna półgodzinny spektakl przeznaczony jest tylko dla jednego widza.W białostockiej Galerii Sleńdzińskich można oglądać prace Jerzego Lengiewicza

Jerzy Lengiewicz znany i nieznany - to najnowsza propozycja Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku.Trwa Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "ŻubrOFFka" w Białymstoku

To przede wszystkim konkurs filmów krótkometrażowych, ale też okazja do spotkań, rozmów i dyskusji twórców filmowych.

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Gwiazdka z Książką

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok