Premiera "Turandot" w Operze i Filharmonii Podlaskiej

autor: Adam Klimiuk

6.12.2018, 06:53, akt. 8.12.2018, 08:09

Operę o władzy, nienawiści i miłości - "Turandot" Giacoma Pucciniego pokaże Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Po raz pierwszy w Polsce spektakl będzie pokazany w wersji kompozytora, a rola Turandot została rozpisana na dwie osoby.


Próba opery "Turandot" Giacoma Pucciniego w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka
Próba opery "Turandot" Giacoma Pucciniego w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Amelią Gabrylewską rozmawia Adam Klimiuk | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Ewą Vesin rozmawia Adam Klimiuk | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Izadorą Weiss rozmawia Adam Klimiuk | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Grzegorzem Berniakiem rozmawia Adam Klimiuk | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Markiem Weissem rozmawia Adam Klimiuk | Pobierz plik.


0:00
0:00
Przed premierą "Turandot" w OiFP - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


0:00
0:00
Opera "Turandot" na deskach OiFP - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Baśń o okrutnej chińskiej księżniczce i odważnym księciu

"Turandot" to - jak pisze Opera i Filharmonia Podlaska - ostatnia, nieukończona przez Pucciniego opera; baśń o okrutnej chińskiej księżniczce i odważnym księciu Kalafie, która kończy się po scenie śmierci Liu. Finał, według szkiców Pucciniego, dopisał Franco Alfano i ta wersja weszła do kanonu oper.

Prapremiera opery miała miejsce w mediolańskiej La Scali w 1926 roku.

Z kanonem zrywa reżyser białostockiej wersji Marek Weiss. Jak mówił na konferencji prasowej, duet dopisany do opery po śmierci Pucciniego jest niefortunny i odbiega od oryginału, dlatego chciał pokazać spektakl napisany przez Pucciniego.

Mówił, że to też zerwanie ze "snobizmem operowym", który nastawiony jest na wykonanie ostatniej arii przez wielkie gwiazdy. W jego ocenie, ta ostatnia aria "detonuje" emocje widzów po śmierci Liu, która doprowadza do wzruszeń.

Dwie postaci Turandot 

Zdaniem Weissa, dzięki powrotowi do wersji Pucciniego, opera zyskuje nowe możliwości. To np. rozpisanie postaci Turandot na dwie osoby, które grają ją razem na scenie. Na młodą, niewinną Turandot, która nieświadomie wyrządza zło i dorosłą Turandot, która jest zła.

Dodał, że Kalaf, który bierze na siebie obowiązek nauczenia Turandot miłości, wplątuje się "w bardzo skomplikowaną strukturę niewinności, okrucieństwa, władzy absolutnej", a przez swoją namiętność traci z oczu to, co jest najważniejsze - miłość kobiety, która jest gotowa dla niego zginąć. "To Liu jest tak naprawdę główną bohaterką mojej opowieści" - powiedział Weiss.

Kierownik muzyczny opery Grzegorz Berniak powiedział, że "Turandot" z dopisanym finałem nie jest spójnym utworem.

Dlatego cieszy się, że białostocka wersja będzie tylko partyturą Pucciniego. Podkreślił, że do udziału w spektaklu udało się zaprosić solistów najwyższej klasy.

W roli głównej - Wioletta Chodowicz i Ewa Vesin

W roli Turandot wystąpią Wioletta Chodowicz i Ewa Vesin; Rafał Bartmiński i Tomasz Kuk - jako Kalaf; Marcelina Beucher i Katarzyna Trylnik w roli Liu oraz Remigiusz Łukomski i Grzegorz Szostak w partii Timura.

Wioletta Chodowicz powiedziała, że to odpowiedni moment w jej życiu by zagrać Turandot, choć zawsze marzyła o roli Liu.

"Turandot nie budzi współczucia, tak jak Liu. Jest zła, jest całym tym złem w tym spektaklu. Może nie budzi takiej sympatii, ale to, co napisał Puccini jest wymagające dla głosu, wymaga doświadczenia" - wyjaśniła.

Młodą Turandot grają Amelia Gabrylewska i Hanna Karetko. To ich pierwszy występ na dużej scenie. Chór przygotowała Violetta Bielecka. W spektaklu wystąpi też Biały Teatr Tańca prowadzony przez Izadorę Weiss.

Premiera 7 grudnia

Białostocka premiera "Turandot" - w piątek (7.12) o 19:00. Spektakl będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę, a ponownie w styczniu.  

źródło: PAP



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Festiwal "Poezja w Puszczy"


Od ostatniej "Poezji w Puszczy” upłynęły 4 lata, ale ten kameralny festiwal, który ma miejsce w Świnorojach w Dworku Rousso cały czas się rozwija. Jego kameralna formuła jest niezmienna - czytanie na żywo poezji w puszczy, a także spotkania autorskie - to podstawa kontaktu poezji z odbiorcą.



Historia programów kulturalnych Radia Białystok. Wspominamy Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę


W tym roku przypominamy historię programów kulturalnych Polskiego Radia Białystok. Już wiemy, że wszystko zaczęło się 1975 roku (najprawdopodobniej), czyli przed nami półwiecze istnienia tematyki kulturalnej na naszej antenie.



Iwona Zinkiewicz o swojej fascynacji historią regionu i książce "Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat"


"Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat" - to tytuł książki opisującej historię dwóch mieszczańskich wsi Bielska autorstwa Iwony Zinkiewicz.



Prace dyplomowe uczniów liceum plastycznego w Supraślu na wystawie w Muzeum Karnego


Abiturienci odebrali pod koniec tygodnia świadectwa i czekają na maturę, a szkoły artystyczne zaprezentowały prace dyplomowe uczniów. Są wyjątkowe: świeże, energetyczne, pracochłonne i bardzo oryginalne.



"Dźwięki ciszy" w Galerii Marchand


Czy można zobaczyć dźwięk? Jak opisać dźwięk ciszy? I co ma to wspólnego z artyzmem? Na te pytania odpowiadają twórcy najnowszej wystawy w Galerii Marszand.



Uniwersytet Muzyczny w Białymstoku przygotował premierę musicalu "Błękitny zamek"


Publiczność ma okazje poznać polski musical sprzed wielu lat, a studenci szansę na sceniczne szlify. Uniwersytet Muzyczny w Białymstoku przygotował premierę musicalu "Błękitny zamek".



"Reniferek" to serial, który wciska w fotel - recenzuje Dominik Sołowiej


Moja koleżanka stwierdziła, że ten serial - cytuję - "mocno ryje beret", czyli, w tłumaczeniu na literacką polszczyznę, intensywnie wpływa na stan naszego umysłu. Jego tematem są bowiem problemy natury psychicznej, z którymi zmagają się ludzie pod każdą szerokością geograficzną, bez względu na wykształcenie, pochodzenie i zamożność.



"Małe zbrodnie małżeńskie" w Teatrze Dramatycznym


Błyskotliwe dialogi bohaterów i nieoczekiwane zmiany akcji, czyli opowieść o dwojgu ludziach, których łączy miłość i… nienawiść już za kilka dni w Teatrze Dramatycznym.



Moda jako ważny aspekt współczesnego życia na wystawie "ONA, SHE, ELLE"


Czy moda to niedoceniana dziedzina sztuki? W Białymstoku, mieście o bogatej tradycji włókienniczej, na pewno tak. Szkoda, że nie przyjęły się na dobre pomysły sprowadzania do miasta gwiazd - projektantów i organizowania fashion weeku. Ale na szczęście raz na jakiś czas możemy podziwiać wzory białostockich artystek w dziedzinie projektowania mody.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok