Trzy wystawy w Białymstoku o tematyce historycznej

24.02.2019, 09:20, akt. 08:33

W mijającym tygodnie w Białymstoku niemal codziennie otwierano nowe wystawy. Trzy z nich o tematyce historycznej – w Muzeum Wojska, Archiwum Państwowym i Muzeum Pamięci Sybiru - odwiedziła Agnieszka Czarkowska


"Gdy maki zakwitły na zboczach" - wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Agnieszka Czarkowska
"Gdy maki zakwitły na zboczach" - wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Agnieszka Czarkowska


0:00
0:00
Trzy wystawy historyczne w Białymstoku - relacja Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Gdy maki zakwitły na zboczach..." – nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru 

Nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru poświęcona została  szlakowi Armii Andersa. Autorzy wystawy oparli narrację na trzech  aspektach: formowaniu armii i jej ewakuacji ze Związku Sowieckiego,  udziale w kampanii włoskiej oraz powojennych losach żołnierzy gen.  Władysława Andersa. Zilustrowano je materiałami kartograficznymi,  pocztówkami, plakatami, zdjęciami, oryginalnymi przedmiotami związanymi z  "andersowcami", indywidualnymi historiami żołnierzy.

Publiczność  może zobaczyć sylwetkę żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie w mundurze  tropikalnym i żołnierza 2. Korpusu Polskiego w mundurze garnizonowym.  Przy opracowywaniu sylwetek manekinów inspirowano się fotografiami  żołnierzy ze zbiorów Muzeum. Wzrost, rysy twarzy czy posturę odwzorowano  z największą starannością. Oba manekiny trafią na wystawę stałą w nowym  gmachu Muzeum.

Nowa wystawa czasowa Muzeum stała się przyczynkiem  do nawiązania współpracy z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego  we Włoszech. Przy okazji wernisażu publicznie została podpisana umowa  dotycząca współpracy pomiędzy obiema instytucjami. Z ramienia Fundacji  umowę podpisał Pietro Rogacień - prezes Fundacji, syn żołnierza 2.  Korpusu Polskiego. Współpraca będzie dotyczyła m.in. organizacji  obchodów, uroczystości i przedsięwzięć wystawienniczych o charakterze  edukacyjno-kulturalnym.

Fundacja Muzeum Pamięci 2. Korpusu  Polskiego we Włoszech to kolejna instytucja, z którą Muzeum Pamięci  Sybiru w ostatnim czasie związało się umową o współpracy. W 2018 roku  Muzeum nawiązało współpracę z Fundacją Kresy-Syberia, Fundacją Rzymską  Margrabiny J.S. Umiastowskiej w Rzymie, Muzeum Antropologii i Etnografii  im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) w Sankt Petersburgu, Obwodowym  Muzeum Krajoznawczym im. M.B. Szatiłowa w Tomsku i Stowarzyszeniem  Rosyjskich Muzeów Pamięci. 

Można obejrzeć dokumenty i fotografie sprzed lat - wystawa w Archiwum Państwowym w Białymstoku 

Można obejrzeć oryginalne dokumenty - miedzy innymi akta  białostockich notariuszy. Znajdziemy tam własnoręczne podpisy pierwszych  prezydentów Białegostoku, informacje potwierdzające służbę w Polskiej  Organizacji Wojskowej, a także pieczęcie urzędów, które powstawały w Białymstoku w pierwszych latach niepodległości. Prezentowane są również fotografie i afisze.

Archiwaliom towarzyszy wystawa banerowa pt.  "Pierwsze dni Niepodległości". Archiwum Państwowe i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prezentują na niej proces kształtowania się granic odrodzonej Polski. Wydano również katalogi, które prezentują  kopie cyfrowe eksponowanych na wystawie dokumentów.

Wystawa w Muzeum Wojska

W 100 rocznicę odzyskania niepodległości Białegostoku - Muzeum Wojska pokazało nową wystawę "Pierwsze lata niepodległości - Białystok", która opowiada o oczekiwaniu na wolność przez białostoczan i kolejnych etapach jej odzyskiwania.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Kulturalna Majówka u fotografika Adama Wajraka


Adam Wajrak jest dziennikarzem i przyrodnikiem, mieszka w Puszczy Białowieskiej, pisze o niej książki, opowiada w swoim podcaście - Tropem Wajraka, włącza się w ochronę puszczańskiego świata.



Kulturalna Majówka u artystki Marzanny Szkuty [zdjęcia]


Tworzy biżuterię inspirowaną naturą. Przyrodę uważa za żywy organizm - świat należący nie tylko do ludzi, ale też innych żywych istot. Marzanna Szkuta mieszka w sercu Puszczy Białowieskiej, tam uczy ludzi etycznego i bezpiecznego funkcjonowania w świecie.



Kulturalna Majówka z ilustratorką Marią Dek


Jej dom jest artystycznym spełnieniem marzenia o wolności. Twórczo przygląda się światu, wychowując dwóch urwisów i prowadząc z mężem agroturystykę w Białowieży. Maria Dek przede wszystkim jednak ilustruje, a w książkach prowadzi pełne absurdalnego humoru pogawędki z widzem.



Kulturalna Majówka u malarki Barbary Bańki [zdjęcia]


Urodziła się w "wielkim lesie" i od razu z Puszczą Białowieską stali się przyjaciółmi. Barbara Bańka - artystka, malarka, fotografka, przewodniczka - pracuje i mieszka w Białowieży. Jej prace, które podziwiać można w Barbara Bańka Atelier, są opowieścią o istocie prawiecznego lasu, jego energii, tajemnicach, uroku stworzeń w nim mieszkających.



W Muzeum Przyrodniczo-Leśnym w Białowieży można zobaczyć wystawy artystów Związku Polskich Fotografów Przyrody [zdjęcia]


Będąc w Białowieży nie można nie zajechać do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieskim Parku Narodowym. Tam też możemy oglądać wystawy artystów Okręgu Podlaskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.



Festiwal "Poezja w Puszczy"


Od ostatniej "Poezji w Puszczy” upłynęły 4 lata, ale ten kameralny festiwal, który ma miejsce w Świnorojach w Dworku Rousso cały czas się rozwija. Jego kameralna formuła jest niezmienna - czytanie na żywo poezji w puszczy, a także spotkania autorskie - to podstawa kontaktu poezji z odbiorcą.



Historia programów kulturalnych Radia Białystok. Wspominamy Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę


W tym roku przypominamy historię programów kulturalnych Polskiego Radia Białystok. Już wiemy, że wszystko zaczęło się 1975 roku (najprawdopodobniej), czyli przed nami półwiecze istnienia tematyki kulturalnej na naszej antenie.



Iwona Zinkiewicz o swojej fascynacji historią regionu i książce "Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat"


"Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat" - to tytuł książki opisującej historię dwóch mieszczańskich wsi Bielska autorstwa Iwony Zinkiewicz.



Prace dyplomowe uczniów liceum plastycznego w Supraślu na wystawie w Muzeum Karnego


Abiturienci odebrali pod koniec tygodnia świadectwa i czekają na maturę, a szkoły artystyczne zaprezentowały prace dyplomowe uczniów. Są wyjątkowe: świeże, energetyczne, pracochłonne i bardzo oryginalne.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok