Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Białostocki oddział Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ma już 60 lat
Co jest takiego w Łomży, że gdziekolwiek nie pojadą jej mieszkańcy, zakładają koła sympatyków tej ziemi? W statucie jest mowa o miłości do miejsca urodzenia, tęsknoty do lat młodości i głębokiego patriotyzmu ludzi tam mieszkających.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
60 lat temu, w listopadowej Warszawie zawiązało się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, a potem przeniosło się do Łomży. W innych miastach też zawiązywali się łomżyniacy – oddziały są we Wrocławiu, Olsztynie, Gdańsku, Lublinie czy Koszalinie, nie licząc i mniejszych miejscowości.
W Białymstoku działa od 10 marca 1959 r. Jego pracami kieruje Jan Borawski, a oddział liczy 61 członków. Za kilka dni będzie więc 60 lat od momentu, jak powstał.
Jeśli ktoś chciałby zapisać się do grona sympatyków Łomży- wystarczy zgłosić się do nas: kultura@radio.bialystok.pl. U nas też są łomżyniacy, przekażemy ten kontakt dalej.
Kto wie, czy nie jest to najdłużej działająca scena. Wzmianka o Tykocińskim Teatrze Amatorskim pojawiła się dokładnie 109 lat temu. Warto wiedzieć, że właśnie w Tykocinie grupa aktorów przygotowuje specjalne spektakle.
Po długiej nieobecności wracają koncerty z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku.
"No, nie!" - to najczęstszy komentarz zdarzeń wygłaszany przez bohatera bajki Marty Guśniowskiej, który stał się także bohaterem spektaklu przygotowanego przez Teatr Lalki i Aktora w Łomży.
Festiwal Zebrane w tym roku - to jakościowe wydarzenia literackie.
Ból fizyczny był, jest i będzie częścią życia. Tak już bowiem jesteśmy skonstruowani, że z każdą upływającą chwilą nasze ciało traci witalność, elastyczność i odporność na choroby.
Po lekturze tej książki być może inaczej spojrzymy na nasze miasta? Michał Książek w swoim “Atlasie dziur i szczelin” zachęca nas do tak zwanych “biodróży“, choćby na trasie naszych codziennych wędrówek do pracy, czy szkoły.
Druga konferencja z cyklu Symposium Branicianum o tytule "Elżbiety, Ludwiki, Izabele - Kobiety w przestrzeni publicznej i prywatnej w Rzeczypospolitej XVIII wieku" właśnie dobiegła końca.
To wizualna opowieść o współczesnym świecie i kondycji społecznej - wystawę fotograficzną "Alternatively" można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Duże emocje towarzyszyły premierowym projekcjom filmu Agnieszki Holland "Zielona granica”. Do przepychanek doszło, gdy reżyserka pojawiła się w jednym z kin Helios w Białymstoku.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz