"Księga dżungli" - nowa bajka muzyczna w Operze i Filharmonii Podlaskiej

6 kwietnia 2019

Próba medialna "Księgi dżungli" w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka
Próba medialna "Księgi dżungli" w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Monika Kalicka

"Księga dżungli" - nowa bajka muzyczna w Operze i Filharmonii Podlaskiej - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Księga dżungli" to spektakl familijny

Jak mówią twórcy najnowszy spektakl adresowany jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jak mówił reżyser spektaklu Jakub Szydłowski, inscenizacja to nie lada przygoda dla dzieci, w której będzie można zobaczyć jak młody człowiek poradzi sobie w dzikiej dżungli, wśród dorosłych. "To jest jak sobie radzić z dorosłymi, a dla rodziców taka nauka, żeby sobie przypomnieli, jakie problemy mają młodsi i z jakimi problemami borykają się ich dzieci" - mówił Jakub Szydłowski.


- To spektakl o tym jak się dogadać i jak dziecko musi się odnaleźć w dzikiej dżungli, która w naszym spektaklu jest taką trochę miejską dżunglą, ale też dżunglą świata, którą tworzą dorośli" - powiedział reżyser.


Dodał, że jako dorośli przeżywamy sytuacje w różny sposób i czasami zapominamy, że dzieci są tego świadkami i mogą różnie to odczuć. Dlatego - jak podkreślił - warto z dzieckiem porozmawiać i nie zostawić go samego z problemem.Zobacz zdjęcia z próby do "Księgi dżungli"W spektaklu rolę Mowgli, grają bardzo młodzi chłopcy wybrani w castingu. Jeden z nich, Aleksander Chomaniuk, powiedział, że dla niego spektakl jest o chłopcu, który nie może się dogadać z rodzicami, bo - jak mówił - ciągle go denerwują i nie umieją go zrozumieć. Natomiast Baltazar Warniełło dodał, że spektakl uczy dzieci, co robić, żeby nie kłócić się z dorosłymi, a rodziców uczy jak dbać o dziecko.

Reżyser pytany czy trudno pracuje się z tak młodymi aktorami, powiedział, że najtrudniej, ale - jak dodał - jest to cudowna praca, której efekty widać w przedstawieniu.

Scenografię w spektaklu stanowią tyły budynku, a dzięki wizualizacjom widz przenoszony jest z miasta do dżungli.


- Pierwsze, co pomyślałem jak przypominałem sobie tę książkę z dzieciństwa, żeby zamienić tę dziką dżunglę na dżunglę miejską i na te problemy, które dzisiaj, w tej dżungli dorosłych spotykać mogą młodego człowieka - mówił reżyser. 

Dodał, że oczywiście występują tu zwierzęta, ale - jak mówił - w jego ocenie one symbolizują dorosłych.

Szydłowski "Księgę dżungli" zrealizował też kilka lat temu w Teatrze Roma. Mówił, że białostocka wersja różni się od warszawskiej, ma inna scenografię, nowe kostiumy czy nowe aranżacje muzyczne.

Spektakl będzie też grany w kolejne dni; pokazy zaplanowano do 12 czerwca.


"Psiaki w miejskiej dżungli"


W premierowy weekend Opera i Filharmonia Podlaska wraz ze Schroniskiem w Białymstoku organizuje akcję "Psiaki w miejskiej dżungli" zwracającą uwagę na psy, które szukają domów. Po spektaklach będzie można dołączyć do wolontariuszy i schroniskowych psów i przekonać się, co to znaczy życie w miejskiej dżungli dla psa i przekonać się, że pies ze schroniska może być wspaniałym towarzyszem wycieczek.

źródło: PAP


Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Władysław Pietruk zaprasza na Spacer po Białymstoku

Jest portrecistą miasta. Władysław Pietruk od 45 lat rysuje Białystok i okolice, pokazuje zabytki i nastrojowość regionu.Gospel z amerykańskimi gwiazdami w Suwałkach

Przyjechali m.in. z Warszawy, Olsztyna, Gdańska, Ełku, Sejn i Augustowa, by śpiewem wysławiać Boga.Kristina Sabaliauskaite spotkała się z czytelnikami Śród Literackich

Kristina Sabaliauskaite wywołała na Litwie głośne kontrowersje, ale i osiągnęła niespotykany sukces.Muzeum Ikon w Supraślu ma salę im. prof. Jerzego Nowosielskiego

W ramach Nocy Muzeów w Muzeum Ikon w Supraślu odbyła się inauguracja sali im. prof. Jerzego Nowosielskiego "Nowosielski – malarz ikon. Kanon a współczesność".W Białymstoku rozpoczyna się Festiwal "Muzyka w Starym Kościele"

To propozycja kameralnych wieczorów muzycznych adresowana do środowiska akademickiego, ale też do wszystkich mieszkańców Białegostoku.Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci w białostockiej Galerii Arsenał [zdjęcia]

Warsztaty i spotkania, ale przede wszystkim prezentacja najciekawszych i najlepszych wydawnictw dla najmłodszych przyświeca co roku Festiwalowi Książki Artystycznej dla Dzieci, jaki od pięciu lat przygotowuje Galeria Arsenał.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok