Jak dawniej wyglądały wesela? Wystawa "Na dobre i na złe" w Supraślu

14 lipca 2019

Jak dawniej wyglądały wesela? Wystawa "Na dobre i na złe" w Supraślu, źródło: http://www.suprasl.pl/
Jak dawniej wyglądały wesela? Wystawa "Na dobre i na złe" w Supraślu, źródło: http://www.suprasl.pl/

Jak Jadwiga Olchowik poznała męża?

Jak poznali się Dorota i Tadeusz Wilczewscy?

Krystyna i Albin Wieryszko ze wsi Ciasne opowiadają o tym, jak się poznali

Jak wyglądało wesele Lidii i Grzegorza Bułynko ze Studzianek?

Jak poznali się Alicja i Sławomir Piotrowscy z Supraśla?

Czesława i Emilian Łaszkiewiczowie z Karakul opowiadają o swoim weselu

Jak poznali się Waleria i Henryk Sadowscy ze wsi Ciasne?

Władysława i Czesław Szpakowscy ze wsi Dąbrówki opowiadają o tym, jak się poznali

O swoim weselu opowiadają Halina i Ryszard Motylewscy z Supraśla

Luba Zawadzka i Walenty Zawadzki ze Studzianek opowiadają o tym jak się spotkali

O swoim weselu opowiadają Nina i Aleksander Matejczukowie z Ogrodniczek

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kiedyś wesela trwały 2-3 doby, odbywały się w stodołach, remizach lub w rodzinnych domach, w których trzeba było czasem ściany burzyć, by goście mieli gdzie potańczyć i spać.

- A jak trwały 3 doby, to która to była noc poślubna?

- Jak to która? Środkowa!

Młode pary i weselnicy dojeżdżali do kościoła czy cerkwi furami, "taksówek jeszcze wtedy mało było", bywało że w czasie śnieżycy spóźniali się na własny ślub, a "pijana ciotka na zakręcie do strumyka wpadła", a "muzykanty drugiego dnia już nie dotarli, bo tak śniegu napadało", a "konie w zaspach się zakopywały". Kiedyś to były zimy!

Organizowanie wesela zimą miało sens praktyczny - gdy nie było jeszcze lodówek, lodówką do przechowywania jedzenia była pogoda. Zresztą pogoda, jaka by nie była, zawsze była słoneczna.

I kto tam planował jaki to będzie miesiąc? Zdarzało się nierzadko, że "w maju się poznali się, a we wrześniu weselicho było, nie to co teraz, że chodzą ze sobą 3 czy 4 lata i nie wiadomo czy się żenić będą, czy nie?"

Żałoba na weselu. "Ojciec po śmierci mamy drugi raz się ożenił, już i mi trzeba było za mąż wychodzić, więc żałobę na swoim weselu miała i nawet pierwszego tańca nie zatańczyła"

- A Pan tańczył z innymi kobietami?

- Nie, razem z nią cały czas siedział.

Dyskdżokejów nie było, same muzykanty, "na harmoszce, skrzypcach i na tych no... blachach grali". Za wodzireja drużbant robił, "na śpiewać 100 lat i na kielicha zapraszał"

- A jak się wtedy czuli?

- "Normalnie, a jak się mieli czuć!?

Myśleli, żeby goście się dobrze bawili, żeby niczego nie zabrakło". Szczęśliwi, że "rodziny zakładają, że już teraz cieplej w łóżko razem będzie..."

"Kiedyś taki ładny i młody był, a dziś już tylko ładny"

To ostatnia chwila, by wysłuchać dzisiejszych 80-90-latków opowiadających o swoich ślubach i weselach we wsiach Dąbrówki, Studzianki, Karakule, Ogrodniczki i Ciasne oraz Supraślu (jedna z pań zmarła kilka dni po nagraniu)

Jak dawniej wyglądały wesela? Dowiemy się z audio-fotograficznej wystawy "Na dobre i na złe" w Klubie Seniora w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Są na niej zdjęcia i nagrane opowieści seniorów, którzy w latach 50-tych, czy 60-tych XX w. brali ślub.

Kiedyś wesela trwały po 3 doby - mówią bohaterowie wystawy Nina i Aleksander Matejczukowie.  

Audio-fotograficzną wystawę "Na dobre i na złe" możemy oglądać i słuchać w Klubie Seniora w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Wernisaż o 15:00.  Później ta ekspozycja będzie podróżować po ośrodkach kultury gminy Supraśl.  

Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie "Uroczysko". Są nie niej fotografie z czasów, gdy te pary podjęły decyzje wspólnego życia, portrety współczesne autorstwa Eweliny Lewkowicz-Żmojdy oraz krótkie wywiady, które przeprowadził z seniorami Andrzej Bajguz.


Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Prace dyplomowe Studentów Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku możemy oglądać na wystawie w Centrum im. Zamenhofa

Jakie tematy? Zobaczmy zdjęcia poświęcone mitologii słowiańskiej, młodym kobietom, które tuż przed zamążpójściem zmarły w tragicznych okolicznościach, kruchości ludzkiego życia czy drodze słońca."Teatr w Ogrodzie" Krzysztofa Zemły

Mały teatr z piecem kaflowym dla kilku widzów i duże plany teatralne ma Krzysztof Zemło.Festiwal Literacki "Patrząc na Wschód" w Budzie Ruskiej

Setki osób z całej Polski wzięły udział w Budzie Ruskiej na Suwalszczyźnie w Festiwalu Literackim "Patrząc na Wschód".Festiwal LasFest - w pobliżu Zabłudowa możnabyło przeżyć kontakt z naturą i sztuką

Dojechać tam niełatwo, bo jest w środku lasu, ale kiedy trafi się do miejsca o nazwie Solniki 44 (w pobliżu Zabłudowa), przeżywa się prawdziwy kontakt z naturą i sztuką.Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii PodlaskiejKsiążka "Niemy Niemen" autorstwa Roberta Pawłowskiego

Robert Pawłowski - z Fundacji Polacy znad Niemna ruszył śladami bohaterów Elizy Orzeszkowej i napisał ciąg dalszy powieści "Nad Niemnem".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok