Jak dawniej wyglądały wesela? Wystawa "Na dobre i na złe" w Supraślu

14 lipca 2019

Jak dawniej wyglądały wesela? Wystawa "Na dobre i na złe" w Supraślu, źródło: http://www.suprasl.pl/
Jak dawniej wyglądały wesela? Wystawa "Na dobre i na złe" w Supraślu, źródło: http://www.suprasl.pl/

Jak Jadwiga Olchowik poznała męża?

Jak poznali się Dorota i Tadeusz Wilczewscy?

Krystyna i Albin Wieryszko ze wsi Ciasne opowiadają o tym, jak się poznali

Jak wyglądało wesele Lidii i Grzegorza Bułynko ze Studzianek?

Jak poznali się Alicja i Sławomir Piotrowscy z Supraśla?

Czesława i Emilian Łaszkiewiczowie z Karakul opowiadają o swoim weselu

Jak poznali się Waleria i Henryk Sadowscy ze wsi Ciasne?

Władysława i Czesław Szpakowscy ze wsi Dąbrówki opowiadają o tym, jak się poznali

O swoim weselu opowiadają Halina i Ryszard Motylewscy z Supraśla

Luba Zawadzka i Walenty Zawadzki ze Studzianek opowiadają o tym jak się spotkali

O swoim weselu opowiadają Nina i Aleksander Matejczukowie z Ogrodniczek

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kiedyś wesela trwały 2-3 doby, odbywały się w stodołach, remizach lub w rodzinnych domach, w których trzeba było czasem ściany burzyć, by goście mieli gdzie potańczyć i spać.

- A jak trwały 3 doby, to która to była noc poślubna?

- Jak to która? Środkowa!

Młode pary i weselnicy dojeżdżali do kościoła czy cerkwi furami, "taksówek jeszcze wtedy mało było", bywało że w czasie śnieżycy spóźniali się na własny ślub, a "pijana ciotka na zakręcie do strumyka wpadła", a "muzykanty drugiego dnia już nie dotarli, bo tak śniegu napadało", a "konie w zaspach się zakopywały". Kiedyś to były zimy!

Organizowanie wesela zimą miało sens praktyczny - gdy nie było jeszcze lodówek, lodówką do przechowywania jedzenia była pogoda. Zresztą pogoda, jaka by nie była, zawsze była słoneczna.

I kto tam planował jaki to będzie miesiąc? Zdarzało się nierzadko, że "w maju się poznali się, a we wrześniu weselicho było, nie to co teraz, że chodzą ze sobą 3 czy 4 lata i nie wiadomo czy się żenić będą, czy nie?"

Żałoba na weselu. "Ojciec po śmierci mamy drugi raz się ożenił, już i mi trzeba było za mąż wychodzić, więc żałobę na swoim weselu miała i nawet pierwszego tańca nie zatańczyła"

- A Pan tańczył z innymi kobietami?

- Nie, razem z nią cały czas siedział.

Dyskdżokejów nie było, same muzykanty, "na harmoszce, skrzypcach i na tych no... blachach grali". Za wodzireja drużbant robił, "na śpiewać 100 lat i na kielicha zapraszał"

- A jak się wtedy czuli?

- "Normalnie, a jak się mieli czuć!?

Myśleli, żeby goście się dobrze bawili, żeby niczego nie zabrakło". Szczęśliwi, że "rodziny zakładają, że już teraz cieplej w łóżko razem będzie..."

"Kiedyś taki ładny i młody był, a dziś już tylko ładny"

To ostatnia chwila, by wysłuchać dzisiejszych 80-90-latków opowiadających o swoich ślubach i weselach we wsiach Dąbrówki, Studzianki, Karakule, Ogrodniczki i Ciasne oraz Supraślu (jedna z pań zmarła kilka dni po nagraniu)

Jak dawniej wyglądały wesela? Dowiemy się z audio-fotograficznej wystawy "Na dobre i na złe" w Klubie Seniora w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Są na niej zdjęcia i nagrane opowieści seniorów, którzy w latach 50-tych, czy 60-tych XX w. brali ślub.

Kiedyś wesela trwały po 3 doby - mówią bohaterowie wystawy Nina i Aleksander Matejczukowie.  

Audio-fotograficzną wystawę "Na dobre i na złe" możemy oglądać i słuchać w Klubie Seniora w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Wernisaż o 15:00.  Później ta ekspozycja będzie podróżować po ośrodkach kultury gminy Supraśl.  

Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie "Uroczysko". Są nie niej fotografie z czasów, gdy te pary podjęły decyzje wspólnego życia, portrety współczesne autorstwa Eweliny Lewkowicz-Żmojdy oraz krótkie wywiady, które przeprowadził z seniorami Andrzej Bajguz.Nowa wystawa Andrzeja Strumiłły w Białymstoku [zdjęcia]

92-letni malarz Andrzej Strumiłło ma w sobie ciekawość świata i tego, co nienazwane.Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy PodlaskiejCzym zajmują się krytycy sztuki?

Krytycy sztuki to w kręgach artystycznych temat tabu. Pojawiają się na wernisażach, ferują wyroki i decydują o "być albo nie być" kolejnych artystów. Tyle w teorii. A jak jest naprawdę?W białostockiej Kwestii Czasu otwarto wystawę Zuzanny Sierocińskiej "Formy Naturalne"

To m.in. okazja do spotkania z niecodziennie prezentowanymi w galeriach pracami ceramicznymi wykonanymi w różnych technikach i technologiach. Ale artystka mierzy się też z fotografią, grafiką, rzeźbą. Tworzy instalacje. Częściowo dzieła przybierają abstrakcyjną formę wykorzystującą złudzenia optyczne.Kobiety znane i nieznane wiek temu i dziś

Czwartkowy (28.11) wieczór w Galerii Sleńdzińskich należał do kobiet.Książka "Summa Julitty Sleńdzińskiej"

"Summa Julitty Sleńdzińskiej" to pierwsza publikacja, która zbiera wszystkie jej artystyczne aktywności i pokazuje głośną wileńską dynastię malarską. Pięknie zilustrowana i bogata w faktografię- sprawia przyjemność już podczas pierwszego oglądaniaPoznaliśmy Ambasadorów Wschodu 2019

Są też podlascy laureaci, którzy w tym konkursie organizowanym przez magazyn Kraina Bugu, odebrali nagrody na gali w Janowie Podlaskim.W Białymstoku rozpoczęła się 35. Jesień z Bluesem [zdjęcia]

Dla wielu to kultowa impreza w kalendarzu muzycznych wydarzeń w Białymstoku. Rozpoczęła się 35. Jesień z Bluesem.Międzynarodowy panel dyskusyjny z cyklu "Kierunek - Muzeum" odbył się w Białymstoku po raz trzeci

W piątek o tym, w jaki sposób mówić o trudnych tematach, o zbrodniach totalitarnych i o traumie, czy i gdzie są granice takiego przekazu, a także jak dotrzeć dzisiaj do odbiorcy, dyskutowali muzealnicy i historycy z Polski, Ukrainy, Rosji i Litwy.

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok