W Białymstoku trwa międzynarodowy festiwal fotografii Interphoto

29.09.2019, 11:27, akt. 11:35

Wystawami fotografii artystów ze Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Białorusi i Polski rozpoczęła się w czwartek (26.09) po południu 4. edycja międzynarodowego festiwalu fotograficznego Białystok Interphoto. W sumie zaplanowano 30 wystaw; impreza potrwa do 17 listopada.


Festiwal fotografii Interphoto na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, fot. Wojciech Szubzda
Festiwal fotografii Interphoto na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej, fot. Wojciech Szubzda

W Białymstoku trwa międzynarodowy festiwal fotografii Interphoto - recenzja Sebastiana Kochańca

Oficjalna inauguracja festiwalu fotografii Interphoto w Centrum im. Ludwika Zamenhofa - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Organizatorem festiwalu, który odbywa się co dwa lata, jest stowarzyszenie Forum Fotografii i Multimediów; w tym roku festiwal odbywa się pod hasłem "Od przeszłości do współczesności. Granice czasu".

Główną częścią festiwalu są wystawy fotograficzne przedstawiające zarówno fotografię historyczną jak i współczesną. W tym roku zaplanowano w sumie 30 wystaw zbiorowych oraz indywidualnych artystów z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji, Słowenii, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych.

Od czwartku po południu można oglądać otwarte w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku wystawy: Leny Kocutar dokumentującej dwa miasta: islandzkie Hofn i słoweński Maribor, Aprila Gertlera tworzących kolaże i Tomasza Lewandowskiego, od kilku lat podróżującego po Polsce w poszukiwaniu kadrów do swojego cyklu "Polish Summer".

W bibliotece Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prezentowane są fotografie Vitusa Saloshanki. Wystawa "Podróż Niemnem" to owoc trzyletniej pracy artysty, który podróżował nurtem Niemna przez Białoruś, Litwę i Rosję. W Centrum Kształcenia Ustawicznego można natomiast oglądać kolodionowe fotografie Andrzeja Górskiego, które powstały podczas pracy nad projektem opowiadającym o XIX-wiecznych sposobach podróżowania: tratwą, żaglowcem, balonem.

W czwartek wieczorem zostały otwarte kolejne wystawy m.in. Szkoły Filmowej w Łodzi czy białostockiej Akademii Przedsiębiorczości i Fotografii.

Oficjalna inauguracja festiwalu odbyła się w piątek wieczorem w Centrum im. Ludwika Zamenhofa podczas otwarcia wystawy "Słowo kłamie – oko nigdy. Nowoczesność w fotografii polskiej 1918-1939". W kolejnych dniach otwarte zostaną wystawy m.in. Zofii Kulik czy zbiorą o polskiej fotografii subiektywnej.

W ramach festiwalu zaplanowano też liczne warsztaty, pokazy multimedialne, filmy, wykłady, prezentacje zdjęć i spotkania z artystami.

Białystok Interphoto zostało sfinansowane z budżetu ministerstwa kultury, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz z budżetu Białegostoku.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Powstał unikatowy album "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej"


Po blisko 5 latach prac i przemierzeniu wielu kilometrów powstał niezwykły album "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej", w którym znalazło się ponad 300 unikatowych zdjęć.Prezentacja powieści Uładzimira Niaklajeva „Gai Ben Hinnom”


To książka o Białorusi i o Białorusinach. W Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku odbyła się prezentacja powieści „Gai Ben Hinnom” Uładzimira Niaklajeva, jednego z najbardziej znanych białoruskich pisarzy współczesnych.Wystawa "Jestem wielbicielem wszystkiego, co piękne… Kolekcjonerska pasja Alfonsa Karnego"


Zbierał wszystko: monety, medale, grafikę, dzieła sztuki, ceramikę i książki. Rzeźbiarz Alfons Karny, jak sam o sobie mówił, był kolekcjonerem wszystkiego, co piękne.„Wyśniona historia kina na Podlasiu” w Bielskim Domu Kultury


Bielsk Podlaski ma nowy, świetnie wyposażony budynek, w którym jest dom kultury. Jak miło popatrzeć na miejsce, gdzie dzieje się tak dużo!Wystawa "Równolegle" Grażyny Kozłowskiej w Białostockim Teatrze Lalek


Grażyna Kozłowska - aktorka BTL-u - fotografią zajmuje się równolegle, w wolnym czasie, z radością i pasją, stale doskonaląc swój warsztat i umiejętności.Papahema zapowiada "Madagaskar"


Przed nami białostocka premiera „Madagaskaru”, czyli spektaklu Teatru Papahema. To horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków pochodzenie żydowskiego."We love Chopin" - inauguracja zespołu baletowego Opery i Filharmonii Podlaskiej


W pierwszym solowym spektaklu zaprezentował się w piątkowy (3.12) wieczór utworzony pół roku temu zespół baletowy Opery i Filharmonii Podlaskiej.Festiwal Cantu Gaudeamus w Białymstoku


Przez dwa dni w Pałacu Branickich rozbrzmiewała muzyka chóralna. Wszystko dlatego, że po raz piąty odbywał się tam Festiwal Cantu Gaudeamus.Dominik Sołowiej o serialu "Angela Black"


Po obejrzeniu „Angeli Black” nigdy już nie będziemy tacy sami - twierdzi Dominik Sołowiej.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok