Olga Tokarczuk laureatką Literackiego Nobla

10 października 2019

Olga Tokarczuk, fot. Joanna Szubzda
Olga Tokarczuk, fot. Joanna Szubzda

Krytyczka literacka Justyna Sobolewska o nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk

O spotkaniu z Olgą Tokarczuk opowiada profesor UwB Dariusz Kulesza

Uczestnicy festiwalu "Zebrane" dumni z sukcesu Olgi Tokarczuk - relacja Doroty Sokołowskiej

Białostoccy czytelnicy cieszą się z sukcesu polskiej pisarki - relacja Marceliny Markowskiej

Dorota Sokołowska i Andrzej Bajguz o Noblu dla Olgi Tokarczuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek (10.10) Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.


Za co Tokarczuk dostała Nobla?


Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". W jednym z wywiadów, jakich udzieliła Polskiemu Radiu Białystok - mówiła, że dla niej najważniejsza jest inspiracja. Lekturą do której zawsze wraca są mity, choć nie tylko.


Bardzo lubię też taką literaturę studia przypadków, psychologiczną, starą, dobrą literaturę psychoanalityczną. Lubię Junga, który jest równie inspirujący. Mam mnóstwo też rzeczy do przemyślenia, do pobawienia się z tym. Jeżeli tracę język i nie wiem już w ogóle jak złożyć zdanie i taką soczystość żeby poczuć, to wracam na przykład do Schulza. Żeby pobudzić wyobraźnię, wprowadzić się w dobry nastrój, czytam Angele Carter, którą też uwielbiam. Bardzo lubię dzienniki, kilka razy czytałam "Czarodziejską Górę" z różnych powodów - mówiła Olga Tokarczuk.


Twórczość Olgi Tokarczuk wysoko ocenia literaturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku Dariusz Kulesza.


Ta literatura nie wydaje mi się trudna, wręcz mam takie wrażenie, że to nie jest "literacka literatura". Olga Tokarczuk nie jest zawodowym pisarzem w tym sensie, że zdobyła edukację w tym zakresie. Ona jest zawodowym psychologiem, psychoterapeutą i jej pisanie ma taką funkcję - najpierw to były psychoterapie, potem to była konsekwentnie do dzisiaj realizowana wizja literatury zaangażowanej i ona właśnie mówi o naszym świecie - uważa Dariusz Kulesza.


Olga Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne  czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.Nagrodę Nobla za 2019 rok otrzymał Austriak Peter Handke. Polska autorka wymieniana była w gronie faworytów od kilku lat. Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek.

Doceniono ją również za granicą - otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich, Man Booker International Prize. Jury doceniło oryginalność powieści Tokarczuk "Bieguni", którą na język angielski przełożyła Jennifer Croft.

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 114 osób, w tym czworo Polaków - Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont,  Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.


źródło: PAPNie żyje Krzysztof Penderecki - wybitny polski kompozytor i dyrygent

W wieku 86 lat zmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki.Cyfrowe Muzeum w Teatrze Dramatycznym - co w nim jest?

Teatr Dramatyczny realizuje projekt "Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – etap II".5 lat neonu Żonkil - jakie mamy inne neony w Białymstoku?

Pięć lat temu powstała inicjatywa pod nazwą "Neony Białegostoku".Kultura w kwarantannie - felieton Doroty Sokołowskiej

Szczęściarze, którzy mają szybkie łącza, komputer dla siebie i ochotę. Zatonęliśmy w nadmiarze czasu i możemy zweryfikować nasze pragnienia – by móc czytać, słuchać muzyki i oglądać zaległe seriale.Filmy grozy w czasach epidemii

Mówiliśmy już w PPQ o książkach i dziełach sztuki na temat zarazy, epidemii, teraz czas na kino.Czy białostoccy artyści spędzają kwarantannę twórczo?

W czasach, kiedy wszystkie instytucje kultury są pozamykane, sprawdzamy co robią białostoccy artyści.Akademia Teatralna w czasach koronawirusa

Czy można nauczyć się aktorstwa on-line? Jak pracować nad technikami lalkowymi - na odległość?Andrzej Lechowski o obrazach o zarazie

Z Andrzejem Lechowskim rozmawia Dorota Sokołowska.Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku odwołane

Mimo, że w mieście wiszą banery i plakaty, reklamujące największą literacką imprezę czyli festiwal i targi książki - już wiemy, że autorzy i czytelnicy nie spotkają się w początku kwietnia.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok