Olga Tokarczuk laureatką Literackiego Nobla

10 października 2019

Olga Tokarczuk, fot. Joanna Szubzda
Olga Tokarczuk, fot. Joanna Szubzda

Krytyczka literacka Justyna Sobolewska o nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk

O spotkaniu z Olgą Tokarczuk opowiada profesor UwB Dariusz Kulesza

Uczestnicy festiwalu "Zebrane" dumni z sukcesu Olgi Tokarczuk - relacja Doroty Sokołowskiej

Białostoccy czytelnicy cieszą się z sukcesu polskiej pisarki - relacja Marceliny Markowskiej

Dorota Sokołowska i Andrzej Bajguz o Noblu dla Olgi Tokarczuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek (10.10) Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.


Za co Tokarczuk dostała Nobla?


Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". W jednym z wywiadów, jakich udzieliła Polskiemu Radiu Białystok - mówiła, że dla niej najważniejsza jest inspiracja. Lekturą do której zawsze wraca są mity, choć nie tylko.


Bardzo lubię też taką literaturę studia przypadków, psychologiczną, starą, dobrą literaturę psychoanalityczną. Lubię Junga, który jest równie inspirujący. Mam mnóstwo też rzeczy do przemyślenia, do pobawienia się z tym. Jeżeli tracę język i nie wiem już w ogóle jak złożyć zdanie i taką soczystość żeby poczuć, to wracam na przykład do Schulza. Żeby pobudzić wyobraźnię, wprowadzić się w dobry nastrój, czytam Angele Carter, którą też uwielbiam. Bardzo lubię dzienniki, kilka razy czytałam "Czarodziejską Górę" z różnych powodów - mówiła Olga Tokarczuk.


Twórczość Olgi Tokarczuk wysoko ocenia literaturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku Dariusz Kulesza.


Ta literatura nie wydaje mi się trudna, wręcz mam takie wrażenie, że to nie jest "literacka literatura". Olga Tokarczuk nie jest zawodowym pisarzem w tym sensie, że zdobyła edukację w tym zakresie. Ona jest zawodowym psychologiem, psychoterapeutą i jej pisanie ma taką funkcję - najpierw to były psychoterapie, potem to była konsekwentnie do dzisiaj realizowana wizja literatury zaangażowanej i ona właśnie mówi o naszym świecie - uważa Dariusz Kulesza.


Olga Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne  czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.Nagrodę Nobla za 2019 rok otrzymał Austriak Peter Handke. Polska autorka wymieniana była w gronie faworytów od kilku lat. Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek.

Doceniono ją również za granicą - otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich, Man Booker International Prize. Jury doceniło oryginalność powieści Tokarczuk "Bieguni", którą na język angielski przełożyła Jennifer Croft.

Literackim Noblem zostało dotąd uhonorowanych 114 osób, w tym czworo Polaków - Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont,  Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.


źródło: PAPCo robić, aby nasze księgarnie nie znikały?

Czy zauważyliśmy, że w centrum Białegostoku księgarnia zamieniła się… na szczęście w inną księgarnie.Widowisko "Przystanek Broadway” z okazji jubileuszu Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku

Ta szkoła kształci przyszłych aktorów scen muzycznych w specjalności wokalno-aktorskiej już od dziesięciu lat.Teatrzyk żywego słowa Logos ma już 40 lat

Grupa funkcjonuje w Łomży i prowadzi ją Witold Długozima, autor ponad 300 scenariuszy poetyckich i organizator najstarszego w regionie konkursu recytatorskiego poezji współczesnej.Ukazały się "Supraskie powiastki i inne pi..." Zenona Gruszewskiego

W tej książce są wierszowane historie o święcie flagi, zalewającym nas plastiku, sledzikowaniu, czy autoironiczne o starości.Kiedy będzie remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku?

Czy i kiedy dojdzie do remontu Teatru Dramatycznego? Po zapowiedzi marszałka Artura Kosickiego podczas gali jubileuszowej podlaskiej sceny, wszyscy czekamy na odświeżenie teatru.Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia BiałystokKawiarnia "BTL Lalki" otwarta po remoncie [zdjęcia]

To ma być przede wszystkim kawiarnia teatralna, miejsce spotkań artystów z widzami i nowa przestrzeń do działań artystycznych w Białostockim Teatrze Lalek.

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Wojciech Kujałowicz
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok