Czym zajmują się krytycy sztuki?

1 grudnia 2019

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Z wice-przewodniczącym polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych Konradem Szczebiotem rozmawia Olga Gordiejew

O krytyce, w rozmowie z Olgą Gordiejew opowiada aktorka Teatru Dramatycznego Justyna Godlewska - Kruczkowska

Czym zajmują się krytycy sztuki? Opowiada Miłka Malzahn

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Krytycy sztuki to w kręgach artystycznych temat tabu. Pojawiają się na  wernisażach, ferują wyroki i decydują o "być albo nie być" kolejnych artystów. Tyle w teorii. A jak jest naprawdę?

W małych miastach, gdzie wszyscy się znają i krytyków nie ma zbyt wielu - bycie recenzentem jest ogromnie trudne. Po pierwsze trzeba zazwyczaj oceniać ludzi, których się dobrze zna, po drugie, ma się na uwadze, żeby kogoś nie skrzywdzić i dylemat - czy jesteśmy w zgodzie z sobą samym, kiedy piszemy łagodnie, a nie "chlaszczemy".

Temat wywołała jedna z internetowych recenzji spektaklu Białostockiego Teatru Lalek "3xM Moniuszko Miłość Miraże".

Internetowa druzgocąca krytyka Marka Waszkiela rozpętała burzę w środowisku wokół samego przedstawienia, ale też wokół tego, czym jest sama krytyka, czy krytyk może wszystko, czy obowiązują go pewne zasady, a jeśli tak to, jakie i kiedy krytyka staje się krytykanctwem?

Jak radzić sobie z krytyką będąc krytykowanym, czy tego można się nauczyć, czy dystans można w sobie wypracować? 
Katarzyna Droga

Z Katarzyną Drogą rozmawiamy o książce "Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna".Koniec Slow Festu – czyli w którym kierunku zmierza festiwal na Podlasiu?

W Supraślu kończy się już tegoroczna edycja Slow Fest Festiwalu.Jacek Raginis-Królikiewicz

Z Jackiem Raginisem-Królikiewiczem rozmawiamy o filmie "Inspekcja".Festiwal niezależnych twórców - LasFest

Przed nami artystyczna przygoda w środku lasu, czyli festiwal niezależnych twórców LasFest organizowany przez Grupę Coincidentia w Siedlisku Kultury Solniki 44.Marek Pióro o swojej książce "Trele na morelach. O czym ptaki śpiewają, świergocą i pimpilą"

Głosy ptasie są tak różnorodne, że opisujemy je przy pomocy kilkudziesięciu określeń: cektanie, ćwierkanie, gwizdanie, kwilenie, szczebiotanie, świergotanie, świrowanie, świstanie, czyrkanie, ćwikanie, ćwirzenie, pitpilitanie czy pimpilenie, strykanie, skrzekotanie, czy ciurkanie.Jaki będzie nowy sezon Teatru Wierszalin? Rozmowa z Piotrem Tomaszukiem

Aktorzy i dyrektor Teatru Wierszalin musieli w tym roku przewartościować rodzaj kontaktu z widzami i na nowo poszukiwać dla siebie odbiorców.Nowa muzyczna płyta chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej

Muzyka Stanisława Moniuszki rozbrzmiewa w salach prób Opery i Filharmonii Podlaskiej.Projekt "SIĘ KRĘCI" - jak uczyć się rapować?

Piszą teksty, rapują, nagrywają teledyski i dzięki temu budują poczucie własnej wartości."Kruchość. Sonetti a corona" Krystyny Koneckiej - poezja pisana w czasie pandemii

"Kruchość. Sonetti a corona", wydane przez Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie powstały w momencie, kiedy musieliśmy zamknąć się w domach, przed ogólnoświatową epidemią. Najpierw był jeden wiersz, a potem spotkanie i impuls.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok