Sytuacja kultury w czasie stanu zagrożenia epidemicznego

15.03.2020, 11:04, akt. 12:45

Jak radzą sobie instytucje kultury w czasie stanu zagrożenia epidemicznego?


Gala 75-lecia Teatru Dramatycznego w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Gala 75-lecia Teatru Dramatycznego w Białymstoku, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Aktorzy BTL pracowali nad nowym spektaklem "Sen nocy miłości". Rozmawia z nimi Olga Gordiejew | Pobierz plik.


0:00
0:00
Na próbie do "Pensjonatu pana Bielańskiego" była Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ludzie kultury w czasie stanu zagrożenia epidemicznego - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Koronawirus zatrzymał nas w domach. Zgodnie z decyzją rządu - do 25 marca zawieszona jest działalność instytucji kultury. Pozamykane są dla zwiedzających muzea, kina, galerie, teatry. Szczęściarze wzięli zwolnienia, urlopy lub zasiłki od państwa, inni zwolnili tempo, pracują zdalnie. A ludzie wolnej kultury? Co robią bez wydarzeń, z których żyli? 

O tym mówi Dorota Sokołowska.


Pracownicy instytucji kultury normalnie chodzą do pracy. Trwają próby do nowych realizacji, przygotowywane są kolejne wystawy. W Białostockim Teatrze Lalek - w niedzielę nietypowa premiera - tzw. wewnętrzny pokaz przedstawienia bez udziału publiczności. Aktorzy pracowali nad nowym spektaklem "Sen nocy miłości" od kilku tygodni teraz chcą zamknąć pewien etap pracy. Z twórcami nowej realizacji rozmawiała Olga Gordiejew.


W Teatrze Dramatycznym trwają próby do "Pensjonatu pana Bielańskiego", który reżyseruje Marek Gierszał - znany ze spektaklu ze striptizem - "Kogut w rosole". Premiera miała być w najbliższą sobotę, zostanie przesunięta, ale Dorota Sokołowska na scenie spotkała twórców przedstawienia. 



Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad pakietem wsparcia instytucji kultury oraz twórców i artystów, którzy ponieśli straty w związku z odwołaniem wydarzeń artystycznych i rozrywkowych wynikającym z zagrożenia epidemicznego.

Propozycje resortu kultury to element przygotowywanego przez rząd pakietu osłonowego dla osób prowadzących różne formy działalności, które odczują dotkliwe konsekwencje w związku z czasowym jej ograniczeniem - poinformowała dyrektor Centrum Informacyjnego MKiDN Anna Pawłowska-Pojawa.

Według niej jednym z elementów pakietu wspierającego ma być program dla instytucji, które planują rozszerzyć prowadzoną działalność o wykorzystanie elektronicznych kanałów komunikacji i formy prezentacji działań artystycznych w sieci.

Ministerstwo planuje także wprowadzić mechanizm wsparcia dla organizatorów wydarzeń, które nie mogły się odbyć w związku z wprowadzonymi ograniczeniami. W przypadku konieczności wprowadzenia zmian w zakresie bądź terminach realizacji projektów dofinansowanych w ramach Programów Ministra na 2020 rok, których rozpoczęcie było zaplanowane w ciągu najbliższych 4 tygodni. Każdy przypadek będzie indywidualnie rozpatrywany.

źródło: PAP


"Bona Jazzowo” - Artur i Ewa Żmijewscy w poemacie jazzowym o Bonie Sforzy


Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.



Prace dyplomowe w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu


Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.



Dominik Sołowiej recenzuje siódmy sezon serialu "Black mirror"


Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.





Finał Nagrody Kazaneckiego - kto wygra?


Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?



Wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży "Podarowane muzeum"


Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?



Premiera w BTL-u musicalu rockowego "Serial Killer Story" [zdjęcia]


Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.



Tłumy na 12. Targach Książki w Białymstoku


Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.



Ks. Leoncjusz Tofiluk świętuje 90 urodziny. Niezwykła wystawa jego dzieł w Supraślu


Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok